Co se slepičím trusem?
slepičince se používají na přihnojování při podzimním zpracování půdy okrasných keřů, ale i rybízů nebo angreštů. Během jara a léta je ideální používat zálivku se slepičím trusem na okurky, rajčata, nebo na muškáty.Čerstvý slepičí trus může být zdrojem salmonely nebo E. coli, mikroorganismy v kompostu ale zahřejí půdu na vyšší teplotu a tyto patogenní bakterie zničí. Pokud má kompostování správný průběh, děje se tak hned zpočátku, kdy se kompost sám svými procesy zahřeje na 50 až 70°C (teplota uvnitř kupy).Pokud jde o mulčování, je lepší je přidávat do kompostu a také do zvýšených záhonů je přidávat jen dobře promíchané s nějakým uhlíkatým materiálem (listí, sláma, papír…).. Jinak je riziko přehnojení až spálení rostlin. Slepičáky se také dají použít v kombinaci s bylinami do jích.

Jak ředit slepičí trus : Trus se nasype do sudu, zředí vodou 1:1 a nechá asi 14 dní kvasit. Zkvašenou hmotu pak přidáváme do zálivky (přibližně 1 díl na 10 dílů vody).

Co zasadit pro slepice

Na některých místech jsou rozestupy stromů a keřů větší, aby pod nimi mohly růst kopřivy, kostival, čekanka, vojtěška, jetel, svízel, šťovík, pampelišky a řada dalších bylin, které slouží jako pastva pro drůbež.

Jak udělat hnojivo ze Slepicincu : Výrobu zvládne každý Jak jsme ji na začátku zmínili, trus se nesmí nikdy používat na rostliny ani ovoce či zeleninu čerstvý. Odklizený trus z kurníku daváme do velkého plastového sudu cca 30l, dolejeme vodou a za dva týdny je trus dostatečně vykvašený a vy máte hotovo. Hotové hnojivo průběžně odebíráme.

Potřeby pro chov slepic

  • kurník.
  • snášková hnízda.
  • krmítko.
  • napáječky.
  • ohradníková síť
  • kroužky na běháky.
  • hygienické potřeby.
  • krmivo pro kuřice a nosnice.


Jiným slovy řečeno jde o falešné vejce, které chovatel umístí tam, kam chce, aby jeho nová svěřenkyně začala snášet svá první vajíčka. Plastový podkladek tedy patří do snáškových hnízd. Jestli se plastová vajíčka ve vašich hnízdech nenachází, ihned to napravte a uvidíte, že možná bude po problému se zanesenými vajíčky.

Na čem spí slepice

>>> Pokud slepice na hřadu stojí, je nejvhodnější tvar bidýlka oválný naležato. >>> Pokud na něm ale převážně sedí v noci a spí (tak se děje v běžném domácím chovu), je ideálním průřezem hranol se zaoblenými (sraženými) hranami.Rozmanitost slepičího jídelníčku je jisté dobrá věc, ovšem nikdy slepičkám nepodávejte vaši oblíbenou čokoládu, slané brambůrky, kofein, syrové sušené fazole a ani čerstvé avokádo. Zapomenout byste také měli na plesnivé nebo shnilé ovoce a zeleninu. Tohle všechno jsou totiž zabijáci slepic.Nikdy jim nedávejte citrusy a rebarboru a nevhodná jsou také zelená rajčata a cibule. Určitě byste neměli slepicím dávat určité potraviny, například smažená a jiná mastná jídla a také nic kořeněného. Pozor také na tvrdé slupky, třeba dýni ani některé melouny slepice neproklovne, pokud nejsou nakrájené na malé kousky.

Používání citronové nebo i pomerančové kůry a šťávy je další levné řešení, jak udržet slepice mimo vaše osázené záhony a květiny. Zbylé slupky z pomeranče, citronu, limetku ale třeba i z grepu začněte sbírat hned od zimy, abyste měli na další měsíce velkou zásobu.

Co nedávat slepicím : Nikdy jim nedávejte citrusy a rebarboru a nevhodná jsou také zelená rajčata a cibule. Určitě byste neměli slepicím dávat určité potraviny, například smažená a jiná mastná jídla a také nic kořeněného. Pozor také na tvrdé slupky, třeba dýni ani některé melouny slepice neproklovne, pokud nejsou nakrájené na malé kousky.

Co vysadit pro slepice : Všechny slepice milují slunečnicová semínka, která jsou velkým přínosem k vysoké produkci vajec a zajištění správného rozvoje svalů. Stačí včas semínka slunečnice zasadit a pak už jen holkám podstrojovat na zem celý její květ, dostat semínka z květu je už jejich práce.

Co dát slepičím do kurníku

Jako podestýlku pro slepice můžete použít seno, slámu, piliny, hobliny, granulát i peletky, které nemusí být právě určeny pouze jenom pro slepice.

Chcete-li si vyrobit tekuté hnojivo z kopřivy dvoudomé, dejte čerstvé listí kopřivy, nařezané na malé kousky, do kbelíku s asi 10 litry vody. Ideální pro výrobu tohoto hnojiva je dešťová voda. Malé množství listí také můžete přidat přímo do půdy nebo je umístěte kolem rostlin při zalévání.Nepodávejte slepicím zejména tyto potraviny: avokádo, rebarboru, slupky z citrusů, pór, cibuli, lilky, nezralá rajčata, zelené nebo syrové brambory, chemicky ošetřenou zeleň, slané pečivo a jiné solené pochutiny, nevařenou rýži a fazole, nakládané okurky, čokoládu nebo sladkosti.

Co je jedovaté pro slepice : Avokádo je pro slepice toxické celé, od slupky až po pecku. Cokoliv s obsahem kofeinu, včetně čokolády. Pro slepice jsou jedovaté také syrové brambory, rýže nebo fazole, neumí je trávit. Vařené jsou v pořádku.