Co se sbírá z podbělu?
Listy podbělu lékařského mají různé možnosti využití. Výborně se hodí na zábaly, ale připravit si můžete i čaj nebo odvar. Pro podporu léčby plicních a průduškových onemocnění si můžete připravit obklady na prsa. Z listů můžete připravit i podbělový sirup, který podporuje odkašlávání.Jeden šálek podbělového čaje připravíte z jedné čajové lžičky sušeného podbělu, kterou zalijte 250 ml vroucí vody. Nálev nechte přikrytý louhovat 15 minut a poté sceďte. Šálek teplého podbělového čaje vypijte vždy ráno a večer.Podběl je další známá jarní bylinka, kterou ráda sbírám (když zrovna neroste v příkopu). Její květy suším a zalévám horkou vodou ve chvíli, kdy mě přepadne kašel, nachlazení nebo chřipka. Stačí lžička květů, čtvrt litru horké vody a 10 až 60 minut louhovat (čím větší kašel, tím déle).

Jak se rozmnožuje podběl : Je to nenáročná rostlina, která se rozmnožuje podzemními výhonky.

Jak se sbira podběl

Květy se sbírají časně zjara za suchého počasí a rychle se suší ve stínu nebo za umělého sušení při teplotách do 40 °C. Listy se sbírají v květnu až červnu, suší se na slunci, při pomalém sušení zvláště za vlhčího počasí hnědnou a objevují se na nich černé skvrny.

Jak pestovat Podbel : Oblíbeným stanovištěm je pro něj vlhká a stinná místa, jako jsou lesní porosty, říční břehy a vlhké louky. Preferuje kyselou půdu, bohatou na živiny a humus. Podběl lze pěstovat i v domácích podmínkách. Je to rostlina nenáročná na pěstování, ale potřebuje dostatek vláhy a dostatek prostoru pro rozrůstání kořenů.

Příprava: Jeden sáček zalijeme 1/4 litrem právě vroucí vody a necháme 15 minut louhovat. Nálev se připravuje vždy čerstvý.

** Dvě oloupané cibule pokrájíme, dáme do kastrolku, zalijeme půllitrem vody a přivedeme k varu. Na mírném plameni vaříme 10-15 minut. Pak scedíme, cibulový vývar osladíme medem nebo cukrem.

Jak se suší podběl

Květy se sbírají časně zjara za suchého počasí a rychle se suší ve stínu nebo za umělého sušení při teplotách do 40 °C. Listy se sbírají v květnu až červnu, suší se na slunci, při pomalém sušení zvláště za vlhčího počasí hnědnou a objevují se na nich černé skvrny.Podběl lze pěstovat i v domácích podmínkách. Je to rostlina nenáročná na pěstování, ale potřebuje dostatek vláhy a dostatek prostoru pro rozrůstání kořenů. Můžete si zakoupit semenáčky nebo semena a vysadit je do vhodného substrátu, který by měl obsahovat dostatek humusu a být lehký a propustný pro vodu.Podběl lékařský nebo také podběl obecný (lat. Tussilago farfara) je trvalka dorůstající výšky až 15 cm. Vyznačuje se dlouhým plazivým oddenkem, který dosahuje délky více jak jeden metr. Roste po celé Asii i Evropě, nejčastěji na vlhkých stanovištích, jako jsou příkopy, louky či okraje řek a potoků.

Podběl kvete od března do dubna, v horských oblastech až do srpna.

Jakou barvu má květ podbělu : Oddenky i lodyha jsou šupinaté, květy jasně žluté. Zajímavostí je, že listy vyrůstají až po odkvětu rostliny. Podběl lékařský kvete od března do dubna a předmětem sběru jsou květy.

Na co je dobrý čaj z bezu : Lipový květ a květ černého bezu se odpradávna používají při nemocech dýchacích cest. Jsou to vynikající byliny při kašli, zánětu průdušek, rýmě, angíně a zahlenění. Obě působí protizánětlivě, potopudně, uvolňují hleny, tiší křeče, dodávají vitamín C.

Kolik čaje denně můžu vypít

Základem by měla být vždy čistá voda bez bublinek. Při běžném režimu bychom měli vypít alespoň 2 litry tekutin a ne, káva a čaj mezi ně opravdu nepatří.

Cibulový sirup: Nakrájejte cibuli na kostičky a smíchejte s medem v poměru 1:1. Nechte 24 hodin uležet, aby cibule pustila šťávu. Sirup užívejte 3x denně po lžičkách. Cibulový čaj: Do hrnku s horkou vodou vložte nakrájenou cibuli a nechte 10 minut louhovat.Nejenže je lahodný, ale i pomáhá. Pije se 3x denně. Do vody vložíme nakrájenou cibuli, plátky jablka a přivedeme k varu, odstavíme, přidáme majoránku, necháme 10 minut odstát, poté scedíme a podáváme s medem.

Kdy se sbírá plicník : Pro zdravotní benefity se z plicníku využívá převážně kvetoucí nať. Ta se sbírá od března do dubna a následně se při nízkých teplotách suší bez přístupu přímého slunečního světla.