Co se sbírá z čekanky?
Čekanka je u nás běžná v přírodě i ve městech – často je proto označována za plevel. Jedná se ale o léčivou a všestranně využitelnou bylinu! Sbírá se květ, list i celá nať, ale to, čím si bylina vysloužila svou popularitu, je její kořen.Kvetoucí nať se sbírá od června do září. Kořen se sbírá na podzim (září až říjen) nebo na jaře následujícího roku.Čekanka je známá tím, že má protizánětlivé, antibakteriální a močopudné účinky. Poradí si s překyselením žaludku či pálením žáhy. Pomáhá udržovat normální hladinu glukózy v krvi a pozitivně působí také na srdce a cévy. Podporuje trávení a chuť k jídlu, posiluje játra, žlučník a slezinu.

Na co je dobrý kořen čekanky : Kořen i nať čekanky se nejčastěji využívá na normální činnost jater, pro regulaci hladiny cukru v krvi. Podporuje normální funkci střevního traktu, pro svou mírnou hořkost je snášena i lidmi s citlivějším žaludkem. Při dodržení terapeutických dávek nejsou žádné vedlejší účinky.

Co vyrobit z čekanky

Čekanka je nepřehlédnutelná rostlina s hořkou chutí a modrými květy, které často zdobí naše pole. Navíc si z čekankového kořene můžeme vyrobit domácí čekankový sirup, který se využívá jako alternativní zdravá náhražka cukru. Pokud máte rádi sladké, ale zároveň chcete jíst zdravě, pak se vyplatí vyrábět si ho doma.

Jakou chuť má čekanka : Čekanka je bylina, která se využívá především kvůli kořenu, který se používá k přípravě čekankové kávy. Kořen čekanky obsahuje mnoho prospěšných látek a má příjemnou hořkou chuť.

Z čekanky salátové připravíte vynikající salát, který podpoří chuť k jídlu, zrychlí trávení a zlepší tvorbu krve. Působí rovněž protizánětlivě, pomáhá od zácpy. Poznáte ji podle jasně bleděmodrých lístků, které po utrhnutí ale rychle vadnou. Můžete si je ale usušit a připravit z ní čaj.

Čekanka zlepšuje trávení.

Měla by podněcovat chuť k jídlu a zároveň (podobně jako například fenyklový čaj) podporovat trávení. Hořké látky v čekance jsou velmi cenné pro trávení, avšak pozor si dejte v případě, že vás trápí žlučové kameny. Nápoj z kořene čekanky je každopádně zdravý.

Jak pouzit Cekanku

Čekanku můžeme použít nejen za syrova, ale i tepelně upravenou. Za syrova se používá hlavně na různé druhy salátů. Lze pokapat citronem, hořčicovými zálivkami, kombinovat se smetanou, jogurtem, kefírem, různě přislazovat, a to i medem. Také můžeme použít ocet balsamico.Správně skladovaná čekanka má velmi jemnou, hořko-sladkou chuť a skvěle se hodí zasyrova do salátů, ale je vynikajicí i tepleně upravená – můžete třeba zkusit zapečené puky se šunkou a sýrovou omáčkou. Červená čekanka neboli radicchio je kulatá hlávka s poměrně pevnými listy podobnými zelí.Pokud se rozhodnete vyzkoušet čekankovou kávu jako součást svého hubnoucího plánu, doporučuje se pít jeden až dva šálky denně.

Z čekanky salátové připravíte vynikající salát, který podpoří chuť k jídlu, zrychlí trávení a zlepší tvorbu krve. Působí rovněž protizánětlivě, pomáhá od zácpy. Poznáte ji podle jasně bleděmodrých lístků, které po utrhnutí ale rychle vadnou. Můžete si je ale usušit a připravit z ní čaj.

Jak chutna čekanka : Správně skladovaná čekanka má velmi jemnou, hořko-sladkou chuť a skvěle se hodí zasyrova do salátů, ale je vynikajicí i tepleně upravená – můžete třeba zkusit zapečené puky se šunkou a sýrovou omáčkou.

Jaká káva je nejzdravější : Pokud hovoříme o obsahu kofeinu a síle chuti, pak je Robusta silnější než Arabica. Jaká příprava kávy je nejzdravější Většina odborníků se shoduje, že filtrovaná káva je obecně považována za zdravější volbu. Filtr při přípravě odstraňuje některé látky, které mohou zvýšit hladinu cholesterolu v těle.

Jak zbavit čekanku hořkosti

Hořkosti se zbavíme odříznutím zhruba 2 cm puku od kořene. Čekanku můžeme použít nejen za syrova, ale i tepelně upravenou. Za syrova se používá hlavně na různé druhy salátů.

Čekanka je rostlina s mnoha léčivými účinky. Má schopnost ulehčit při trávicích problémech, slouží jako prevence pálení žáhy, redukuje bolesti při artritidě, detoxikuje játra a žlučník, slouží jako prevence bakteriálních infekcí, posiluje imunitní systém a redukuje riziko srdečních onemocnění.Česká republika přispívá k celosvětové spotřebě kávy minimálně. Podle statistik Mezinárodní organizace kávy (ICO) vypije průměrný Čech ročně jen 3 kg kávy, zatímco například průměrný Fin více než 11 kg. Průměrná Čech vypije napríklad 3,0 kg kávy ročne. Průměrný Slovák vypije kávy ještě méně, přibližně 2,3 kg ročně.

Co je lepší Arabica nebo Robusta : Obecně má arabica zajímavější a bohatší chuť, má ale také větší kyselost. Káva robusta je naopak minimálně acidní, nese s sebou ale také méně chuťové rozmanitosti. A jak už bylo řečeno, robusta je bohatší na kofein, kvůli kterému kávu řada z nás pije. Jde také o levnější kávu.