Co se sbírá z řebříčku?
Řebříček nesmíte vařit, takže ho nevhazujte do vroucí vody. Po scezení vypijte nálev ještě teplý – ideální je pít řebříčkový čaj před jídlem. Na co ještě zabírá: Při žaludečních kolikách, nechutenství, při průjmu a nadýmání. Je také vhodný jako podpůrný prostředek při léčbě zánětů močových cest a dokonce utišuje kašel.V lidovém léčitelství se používá na zlepšení chuti k jídlu, povzbuzuje vylučování žaludečních šťáv a zvýšení tvorby žluče, čímž zlepšuje trávení. Působí močopudně, desinfekčně, antisepticky, utišuje kašel, podporuje hojení a kladně působí i na krevní oběh.Má močopudné účinky a léčí záněty močového ústrojí. Při pálení žáhy stačí vypít šálek tohoto čaje. Jako kloktadlo se používá při zánětech v dutině ústní a při zápachu z úst. Řebříček je lepší užívat ve formě bylinných směsí, samostatně při delším užívání může být až nebezpečný.

Kdy sbírat řebříček obecný : Řebříček sbíráme od června do září, nejlépe v červenci kolem 10. hodiny. Sbírají se všechny druhy řebříčku s bílými nebo růžovými, jazykovitými květy. Nať se seřezává 12–20 cm nad zemí a rychle suší ve stínu nebo při umělé teplotě do 35 °C.

Co léčí Řepík lékařský

Látky obsažené v řepíku posilují naši přirozenou obranyschopnost a urychlují průběh zánětů horních cest dýchacích. Řepík začněte užívat při chrapotu, namožených hlasivkách, bolesti v krku či zánětu hrtanu. V takových případech je vhodné pravidelné popíjení nálevu a kloktání odvaru.

Na co je čaj Řepík : Postačí 1 lžíce řepíku zalít šálkem vroucí vody a nechat 10 minut vyluhovat Pijeme vždy 2-3 šálky za den do zmírnění obtíží. Řepík bývá i součástí čajových směsí určených např. na zdravé zažívání, močové cesty, imunitní systém nebo podporu správné funkce dýchacího systému.

Na správnou funkci dýchacích cest příznivě působí např. směs divizny, lípy a černého bezu. Kromě výše zmíněných bylinek můžete užívat samostatně nebo jako směs také mateřídoušku, sléz, majoránku, anýz, mátu a řepík. Kašel můžete také zmírnit odvarem z heřmánku nebo islandského lišejníku a levandule.

Kromě břečťanu ředí hleny také tymián, prvosenka nebo fenykl. Na vlhký kašel využijete také tradiční jitrocelový sirup nebo bylinky na podporu dýchacích cest jako mátu, mateřídoušku nebo heřmánek. Bylinkový čaj si oslaďte třeba medem, který obsahuje vitamíny, minerály a další mikronutrienty.

Jak se dělá sedací koupel

Postup: Dubovou kůru vložíme do hrnce, zalijeme vodou a necháme ji 15 minut povařit. Mezitím si do vany napustíme vlažnou vodu tak, abychom měli při sednutí hýždě i boky ponořené, poté přilijeme scezený odvar z dubové kůry a posedíme si v lázni pěkných 20 minut. Tento rituál opakujeme každý den, dokud potíže neodezní.2–3 polévkové lžíce řepíku dáme do ¼ l studené vody a povaříme 2–5 min., pak scedíme. Vlažný odvar používáme ke kloktání a omývání zanícené pokožky. Teplý obklad namočený v odvaru se doporučuje přikládat na tváře při bolestech zubů, na odřeniny, rány a jizvy. Odvar lze použít i na koupel těla i nohou.Aplikace: Nálev: 2 čajové lžičky přelít šálkem vroucí vody a nechat 10 minut louhovat. Odcedit a pít 2-3x denně šálek teplého čaje.

Sklizeň: Nať řepíku sklízíme v době květu. Sklizně většinou bývají dvě – první v polovině července a druhá v polovině října. Průměr stonku rostliny nesmí přesahovat 0,5 cm a nať musí být vždy dobře olistěna. V době sklizně má mít řepík co nejméně plodů, přípustné množství bývá okolo 6 %.

Co se sbírá z řepíku lékařského : Při vnitřním užití příznivě působí na funkci ledvin, jater a močového měchýře. Býval doporučován jako prostředek proti nespavosti. Sbírá se jeho kvetoucí nať včetně spodních listů. Řepík miluje slunná stanoviště a kvete během celého léta.

Kdy pít Řepík : Látky obsažené v řepíku posilují naši přirozenou obranyschopnost a urychlují průběh zánětů horních cest dýchacích. Řepík začněte užívat při chrapotu, namožených hlasivkách, bolesti v krku či zánětu hrtanu. V takových případech je vhodné pravidelné popíjení nálevu a kloktání odvaru.

Co opravdu pomaha na kašel

Vyberte kterýkoli z léků na suchý kašel s účinnými látkami levodropropizin, butamirát nebo dextromethorfan. Na škrábání v krku, které nutí ke kašli, Vám pomohou lišejníkové pastilky LIVSANE Pastilky proti kašli. Levodropropizin zabraňuje dráždění průdušek ke kašli např. LEVOPRONT.

Devět přírodních léků na kašel: medový sirup, tymián nebo horká sprcha

  • Medový sirup. Med se v lidové medicíně používá odnepaměti a jeho moc při léčbě kašle, bolesti krku a nachlazení potvrzují i odborníci.
  • Tymiánový čaj.
  • Horká sprcha.
  • Hodně tekutin.
  • Lékořice.
  • Zázvorový čaj.
  • Jitrocelový sirup.
  • Olejový zábal.

na podporu odkašlání a ztekucení hlenu se užívají léky ze skupiny expektorancia. Neúčinnější jsou léky s účinnou látkou erdostein (Erdomed) či acetylcystein (ACC). Dále můžete sáhnout po lécích s účinnou látkou ambroxol (Mucosolvan, Ambrobene) či bromhexidin (Bromhexin).

Co rozpouští hleny : Kromě břečťanu ředí hleny také tymián, prvosenka nebo fenykl. Na vlhký kašel využijete také tradiční jitrocelový sirup nebo bylinky na podporu dýchacích cest jako mátu, mateřídoušku nebo heřmánek. Bylinkový čaj si oslaďte třeba medem, který obsahuje vitamíny, minerály a další mikronutrienty.