Pro zdravotní benefity se z plicníku využívá převážně kvetoucí nať. Ta se sbírá od března do dubna a následně se při nízkých teplotách suší bez přístupu přímého slunečního světla.Po odkvětu sbíráme přízemní listy, většinou od června do srpna, kdy jsou největší a obsahují nejvíce účinných látek. Sušené kvítky či kvetoucí nať můžeme později smíchat s nasušenými listy. Bylina je důležitá pro včely a další opylovače, protože patří mezi první kvetoucí medonosné rostliny.Pulmonaria officinalis má na listech bílé skvrny (podívejte se na fotografii níže). Květy má růžové až modrofialové. Často uvidíte plicník tmavý, což je další druh plicníku, který také můžete sbírat pro jeho léčivé účinky. Ten na listech skvrny nemá (vidíte na dalších fotografiích).
Jak pěstovat Plicník : Klima a stanoviště: Plicník lékařský je přizpůsobivý a roste nejlépe na mírně stinných až stinných místech. Upřednostňuje vlhké půdy a dobře se daří ve středoevropském podnebí. Půda: Rostlina preferuje vlhkou, živinami bohatou půdu s dobrou odvodněním.
Co léčí plicník lékařský
Léčivé účinky plicníku
Vysoký obsah slizu ulevuje při respiračních onemocněních, jako je bronchitida nebo astma. Díky svým antibiotickým vlastnostem předchází a léčí plicní infekce, jako je například tuberkulóza. Má zklidňující vlastnosti.
Jak užívat plicník lékařský : Čaj z plicníku lékařského se připravuje zalitím sušených listů vroucí vodou a necháním louhovat. Tento čaj se může pít až třikrát denně pro podporu zdraví dýchacího systému. Plicník lékařský je také dostupný ve formě tinktur a extraktů, které lze užívat podle doporučené dávky.
Eukalyptus, Cinerea
Zalévání Eukalyptu: Udržujte rovnoměrně vlhkou půdu, ale zároveň se vyhněte přemokření. Zalévejte, když vrchní část půdy začne vysychat. Slunce: Umístěte květináč na slunné místo, kde bude eukalyptus dostávat dostatek slunečního záření. Eukalyptus obvykle potřebuje plné slunce.
Plaménky lze vysazovat během celého vegetačního období a vždy s kořenovým balem. Při výsadbě je dobré vykopat asi 40 cm hlubokou i širokou jámu (dál od zdi či plotu) a rostlinu do ní vložit šikměji – měla by směřovat k místu, které bude porůstat. Místo roubování (zhrublá část) by mělo být asi 10 cm pod povrchem půdy.
Jaký čaj na plíce
V případě nemocí dýchacího ústrojí se prodávají speciální bylinné směsi, obvykle ve formě čajů. Nejčastěji je tvoří anýz, fenykl, lékořice, šalvěj a mateřídouška. Z dalších bylin se v nich objevuje například jitrocel, tymián, lípa, heřmánek, šípky. Efekt při inhalování nastupuje rychleji než při popíjení léčivých čajů.Jakmile uschne, už se nevzpamatuje. Nejlepší je tedy spodní zálivka do podmisky, přebytečnou vodu pak vylejeme.Stabilizované rostliny by měly být chráněny před přímým slunečním zářením nebo zdroji tepla. Jak dlouho vydrží rostliny Při zachování potřebných parametrů v interiéru, mají stabilizované rostliny životnost až 10 let.
Plamének horský je opadavá popínavá rostlina řadící se do čeledi Ranunculaceae – pryskyřníkovité. Pochází z Asie, z oblasti střední a západní Číny a z Himaláje. Tento plamének dorůstá výšky až 9 m a šířky 3 m. Roste rychle, přírůstky mohou být až 2 m za sezónu.
Kam zasadit plamének : Jak zasadit clematis
Nikdy ho nevysazujte v blízkosti zdi, kde je příliš sucho a na jižní stěny, kde celodenně pálí slunce. Kořeny musí být ve stínu. A to zabezpečíte po výsadbě doplňující výsadbou nízkých trvalek, mulčem nebo kameny. Vykopejte dostatečně velkou jámu, která by měla mít rozměr cca 50×50 cm.
Jak vyčistit plíce za tři dny : Během oběda vypijte 400 mililitrů šťávy s bohatým obsahem draslíku – to může být například šťáva z červené řepy, petržele, pomeranče, banánu, rajčat, datlí nebo fíků. Ještě než půjdete spát, vypijte 400 mililitrů brusinkové šťávy, která vám pomůže odstranit bakterie způsobující plicní infekce.
Co je dobré na plíce
Mezi osvědčené byliny patří například máta, koprník, eukalyptus, divizna, květy černého bezu, lékořice, jitrocel, sléz, tymián či zázvor. Tyto bylinné procedury je vhodné doplnit pobytem na čerstvém vzduchu a dechovým cvičením. Pomoci mohou i různé potravinové doplňky, které detoxikaci a regeneraci plic podporují.
Eukalyptus nezvládá systematické přelívání, zalévejte proto až tehdy, když substrát vyschne. Na druhou stranu pozor, na suchu nevydrží déle než maximálně týden. Jakmile uschne, už se nevzpamatuje. Nejlepší je tedy spodní zálivka do podmisky, přebytečnou vodu pak vylejeme.Jak stříhat eukalyptus
Stříhat mladé výhony můžeme prakticky kdykoliv během roku. Radikálnější řez je vhodné provádět na jaře, kdy se keř probouzí opět k životu. U eukalyptu platí, že čím více výhony zkrátíte, tím více spících oček se probudí a vyroste nových výhonů.
Jak se starat o plamének : Většina plaménků potřebuje světlo a slunce, ale jejich kořeny mají raději chlad, proto se používá nastýlka různým materiálem. Pokud se plaménky vysadí ke zdi, umístí se asi 30 cm od ní, protože půda pod zdí je všeobecně velmi suchá. Na dno jámy se před sázením doporučuje dát vrstvu kvalitního zahradního kompostu.