Co se sbira z kopřivy?
Kopřivy ale můžete použít i jako bylinku – nasekat ji do polévky, do smetanových omáček, míchaných vajíček nebo ji nacpat do masových rolád, quiche nebo šunkofleků. Fantazii se meze nekladou, jen by kopřiva měla projít varem, i když stačí jen velmi krátce, aby se zbavila žahavých ostnů.Kopřiva se používá při nemocech kloubů, při krvácení z dásní, chudokrevnosti (anémie). Dá se také používat v kuchyni jako špenát. Kopřiva neobsahuje kyselinu šťavelovou, pro kterou je špenát při některých onemocněních a poruchách nevhodný. Nejvhodnější pro využití v kuchyni jsou mladé rostliny sbírané brzy na jaře.S jarem přichází vhodná doba na sběr a sušení mladých výhonků kopřivy, protože její účinky jsou nejsilnější. Sběr je vhodný do konce května a můžete si ji předzásobit na celou zimu. Kopřivu žneme nejlépe po ránu, a to buď celé rostliny nebo strhneme z lodyh pouze listy.

Jak pouzit kopřivu : Čerstvé listy mladých vyrašených kopřiv se hodí pro přípravu salátů, můžete je připravit jako špenát, přidat do játrových knedlíčků nebo nasekat jen tak do uvařené polévky místo pažitky. Kopřivy jsou bohaté na vitaminy C1, B2 a B6 a mnohé minerály, důležitým prvkem je obsažený chlorofyl, působící protizánětlivě.

Co se sbira z kopřivy

Kopřiva obsahuje vitamin A, B1 a C, karotenoidy, minerální látky, flavonoidy a fenoly a jiné důležité látky pro tělo. Sbírají se hlavně listy a nať, někdy i oddenek či květ. Aby však byla látka co nejúčinnější, sbírá se kopřiva v období mezi březnem a květnem.

Co se vyrábí z kopřivy : Je vhodná k výrobě špenátu, k okořenění jarní polévky. Přidává se též do nádivky či jako příloha k masu. Existují také kopřivová piva.

Co se sklízí

Sběr kopřivy na čaj je nejlepší od časného jara do května. Nať se sbírá ještě před kvetením v období od konce dubna do září. U kopřivy mohou být využity i kořeny na přípravu odvaru na vlasy. Ze samičích rostlin můžeme sbírat i jedlá semínka.

Z kopřivy sbíráme list a nať a to vždy jen vrcholové čerstvé mladé části rostlin. Sběr kopřivy na čaj je nejlepší od časného jara do května. Nať se sbírá ještě před kvetením v období od konce dubna do září. U kopřivy mohou být využity i kořeny na přípravu odvaru na vlasy.

Co s Natrhanou Koprivou

Čaj vyrobíte přelitím dvou lžic natrhaných lístků asi 250 ml vroucí vody, necháte asi 15 minut louhovat, pak přecedíte a pijete dvakrát denně. Můžete si připravit také výluh – kopřivy namočíte do studené vody a necháte přes noc odstát. Maximálně kopřivu používejte po dobu tří týdnů, pak konzumaci přerušte.Kopřivu lze pít ve formě čaje, a to 1-2 šálky denně. Doporučuje se začít s krátkodobým užíváním (například 4-6 týdnů) a sledovat reakci těla. Kopřiva je považována za bezpečnou, ale jako u všech bylinek, i zde je vhodné dodržovat pauzy, například po měsíci užívání udělat týden pauzu.Kopřiva je výbornou bylinkou pro jarní očistu, čistí krev, podporuje činnost jater a ledvin. Obsahuje velké množství antioxidantů, látek, které zpomalují stárnutí a preventivně působí proti srdečním onemocněním a infarktu. Zvyšuje také imunitu organismu a léčí nemoci a záněty močových cest.

Po jarním tání můžeme začít pampeliškovým kořenem a velmi brzy se nad zemí objevují kopřivy. Až do prvních podzimních mrazíků se zase sbírá například šípek. Kořeny sbíráme během jarních a podzimních měsíců, tedy v době vegetačního klidu, a to ideálně ráno a večer. Květy mají největší sílu v době plného rozkvětu.

Jak dlouho se může pít čaj z kopřiv : Také lidé, kteří berou různé druhy léků, by se měli o možnosti pít kopřivový čaj poradit nejprve s lékařem. Proto je důležité vědět, jak kopřivový čaj užívat a také jak dlouho se kopřivový čaj pije. Doporučená doba pití kopřivového čaje v kuse jsou až tři měsíce.

Jak sbirat kopřivy : Kde roste kopřiva a jak ji sbírat

Je třeba, aby rostlina nerostla u silnice, ale ani u továren, zkrátka všude, kde může být silně znečistěná. Z mladé kopřivy sbíráme listy, dá se využít i nať, z nekvetoucí rostliny. Sbírat se ji doporučuje do 20. května, pak se silně zvyšuje obsah dusičnanů.

Proč pít kopřivu

Kopřivový výluh prospívá zdraví a normálnímu stavu a funkcí močových cest, ledvin a prostaty. Na přípravu kopřivového čaje použijeme 1 lžičku sušené nebo čerstvé kopřivy na šálek vroucí vody a necháme 10 minut vyluhovat.

Přidávala se do velikonoční nádivky, vařil se z ní špenát, polévka, a především čaj. Kopřiva je výbornou bylinkou pro jarní očistu, čistí krev, podporuje činnost jater a ledvin. Obsahuje velké množství antioxidantů, látek, které zpomalují stárnutí a preventivně působí proti srdečním onemocněním a infarktu.Listy jsou řapíkaté, široce vejčité až kopinaté. Květy tvoří laty uložené v paždích listů. Kopřiva se nazývá dvoudomá proto, že neplodí všechny rostliny. Prohlédnete-li si kvetoucí kopřivu, uvidíte, že květenství, která visí z paždí lístků, nejsou stejná.

Proč jíst kopřivy : Vedle dalších tělu prospěšných látek kopřivy obsahují železo, takže jejich užívání pomáhá při anémii. „Kopřiva také příznivě ovlivňuje slinivku břišní, doporučuje se i diabetikům, protože snižuje hladinu cukru v krvi. Dále se tato bylinka uplatňuje při zánětech močových cest a ledvin.