Co se pěstuje v savaně?
Savana představuje klimatickou oblast, která se nachází v pásu tropického a subtropického podnebí, což znamená, že se v jejích oblastech střídají období sucha a dešťů. Poznávacím znamením savany je řidší porost především dřevinami, což je dáno především místními živočichy a také působením člověka.Proso, čirok, yam, kasava, maniok, podzemnice olejná, okurky, baobaby, kukuřice, bavlník, kaučuk, myrhovník, kadidlovník,….Žijí zde zebry, žirafy, mnoho druhů antilop, pakůň, nosorožec, slon africký, buvol kaferský. Ze šelem to jsou lev, levhart, gepard, pes hyenovitý; z endemických ptáků: hadilov písař, čáp marabu nebo pštros.

Jaké podnebí je v savaně : Klima savan je velmi teplé a je pro něj charakteristické střídání období dešťů s obdobím sucha. Teploty jsou každý měsíc vyšší než 18°C, průměrná měsíční teplota je velmi vysoká 20–28°C. Roční úhrny srážek se pohybují od 700 do 1500 mm. Měsíční srážky jsou alespoň jeden měsíc v roce nižší než 60 mm.

Co je typické pro Afriku

  • Afrika bývá nazývána světadílem pouští a savan – savany jsou pro Afriku nejtypičtější
  • Rostliny: vysoké trávy a roztroušené skupinky stromů – akácie, baobaby.
  • Živočichové: antilopy, gazely zebry, sloni, buvoli, žirafy, nosorožci, lvi, gepardi, hyeny,pštrosi, krokodýli.

Jak člověk ovlivňuje savany : Příkladem jsou savany Jižní Ameriky, kde vliv člověka do současnosti je velmi malý nebo vůbec žádný. Hlavní roli v ekosystému savan má množství fyzických faktorů – klimatických, pedologických i geologických.

Většina rostlin v zimě sice odpočívá, ale jsou i takové, které jakoby se už nemohly dočkat jara. Jde třeba o vilíny, lýkovce, čemeřice, talovíny, z cibulovin sněženky, bledule a šafrány.

Savany vznikly vykácením a vypalováním tropických deštných lesů. Mohli bychom je nalézt například v Africe v pásu severně od guinejského deštného lesa. Porost tvoří 2–4 m vysoké traviny, místy doprovázené samostatnými stromy nebo jejich skupinkami.

Jak člověk hospodářský využívá savany

o v oblasti savan je poměrně úrodná půda proto se zde pěstuje na plantážích (polích) – bavlna, podzemnice olejná (arašídy), cukrová třtina, obilí nebo také batáty, yamy, manionk (různé druhy převážně sladkých brambor)…Hlavními plodinami jsou proso a sorgo, dále se pěstuje rýže, kukuřice, bavlník, cukrová třtina a podzemnice olejná. Významný je lov ryb v Nigeru. Těží se malé množství zlata a diamantů, sůl a vápenec, existují zásoby rud a železa, uranu, ropy, …Zemědělství Afriky

Orné půdy je celkově nedostatek. Pěstuje se: kakaovník, banánovník, proso, bavlník, ananasy, podzemnice olejná, pšenice, kukuřice, tabák, citrusy, olivy… Druhy plodin jsou rozmístěné podle podnebných pásů. Chov hospodářských zvířat (skotu, prasat, drůbeže…) je rovnoměrně rozmístěn po celém světadíle.

Továrny vypouštějí do ovzduší škodlivé plyny, zemědělci znečišťují půdu používáním hnojiv, moře je znečištěno ropnými skvrnami, ovzduší je znečištěno výfukovými zplodinami z aut, pro těžbu dřeva se kácejí lesy, lidé vyhazují věci z plastu nebo skla, které se dlouhé roky rozkládají.

Jak člověk narušuje přírodu : nové komunikace, zvyšuje se těžba dřeva, rud, ropy, uhlí, rozvíjí se obchod a objevují nové dopravní prostředky. Důsledkem rozvoje lidské společnosti je poškození přírody. Zejména se jedná o kácení a vypalování lesů, vysoušení mokřadů, erozi, vyhubení druhů a ohrožení jiných druhů změnou jejich přirozeného prostředí.

Co kvete v mrazu : Sedm rostlin, které kvetou venku na zahradě i v zimě

  • Vilín – Hamamelis.
  • Lýkovec – Daphne.
  • Čemeřice – Helleborus.
  • Talovín – Eranthis.
  • Sněženka – Galanthus.
  • Bledule – Leucojum.
  • Šafrán – crokus.

Co kvete celý rok

Květinový kalendář

  1. Prvosenka neboli petrklíč Žádná jiná květina se na první sluneční paprsky netěší tolik jako prvosenka.
  2. Maceška. Nejoblíbenější jarní a podzimní květina je vlastně dvouletka.
  3. Afrikán.
  4. Pomněnka.
  5. Vlčí mák.
  6. Hortenzie.
  7. Chrpa.
  8. Růžový keř


Travnaté porosty savan spásají stáda velkých býložravých savců. V období sucha dochází často k požárům, které pomáhají přirozené sukcesi. Jsou rychlé a povrchové a řada rostlin a živočichů je na ně adaptována. Velká část dnešních savan vznikla antropogenně (antropogenní) vypalováním tropických lesů.Těžba a zemědělství

Ve vysokém množství se těží diamanty, jinak tato oblast není bohatá na nerostné suroviny. V deštných pralesích se těží dřevo včetně vzácného dřeva (mahagon, eben). Pěstuje se kaučukovník, kakaovník, palma olejná, kávovník aj. Chov se vyskytuje vzácně.

Co se nejvíc pěstuje v Africe : Země disponuje až pětimiliónovými stády ovcí, koz a skotu. Hlavními plodinami jsou proso a sorgo, dále se pěstuje rýže, kukuřice, bavlník, cukrová třtina a podzemnice olejná.