Co se pridava do Nadivky?
Do nádivky patří maso (často uzené, vařené nebo pečené), pečivo nakrájené na kostky (dříve se používala slaná krupicová kaše), byliny (spařené a nasekané), vejce (žloutky utřené s máslem a bílkový sníh), trochu mléka na navlhčení pečiva (část mléka můžeme nahradit masovým vývarem) a něco na dochucení (sůl, pepř, …Do nádivky patří kopřivy…

Tradičně se používaly venku natrhané kopřivy, ale i další volně rostoucí byliny – třeba pampeliška, kontryhel či popenec.Velikonoční nádivka, které se také říká hlavička, sekanice či velikonoční svitek, si zaslouží adekvátní přílohu. Prostřený stůl oživí salát s jarními surovinami, které pokrmu dodají vitaminy, ale také svěží chuť a hravé barvy.

Co do Nadivky místo Kopriv : Kopřivy lze nahradit čerstvým listovým špenátem. Ten čerstvý lze zakoupit celoročně. Čerstvý špenát omyjeme, nakrájíme a použijeme stejně jako kopřivy. Do nádivky nezapomeneme přidat česnek utřený se solí a petrželku s pažitkou.

Jak Stare rohlíky na Nadivku

Do nádivky se nehodí úplně čerstvé pečivo, staré a tvrdé rohlíky ovšem také nejsou úplně nejlepší volbou. Nejlepší je pečivo asi dva až tři dny staré. To je lepší předem nakrájet na kostičky a nechat přes noc trochu oschnout, aby se nedávalo do nádivky měkké a po namočení do mléka či smetany se nerozpadlo na kaši.

Kolik Rohliku na Nadivku : Ingredience:

  1. 8 rohlíků
  2. 200 ml smetany na šlehání
  3. 8 vajec.
  4. 100 g másla, změklého + na vymazání plechu.
  5. 400 g mladých kopřiv.
  6. 500 g vařeného uzeného masa, nakrájeného na kostičky.
  7. 1 cibule.
  8. 4 stroužky česneku.

Co v nádivce nesmí chybět

Ať už zvolíte vepřové nebo drůbeží, králičí, jehněčí či telecí, vždy to bude dobrota. Uzené maso (bůček, ramínko, ocásky=křížové kosti, krkovice apod.) kupte tepelně neupravené (na vaření) v množství asi 3/4 kg na jeden plech. Maso uvařte v mírně osolené vodě zvolna doměkka.

8 vajec. 100 g másla, změklého + na vymazání plechu. 400 g mladých kopřiv. 500 g vařeného uzeného masa, nakrájeného na kostičky.

Co Zeleného do nádivky

Oblíbenou přísadou do nádivky je něco zeleného. Tradičně mladé kopřivy, špenát, medvědí česnek či cokoliv co máte rádi.

  1. Kostičky chleba nebo bílého pečiva promícháme s trochou oleje a voňavými bylinkami nebo kořením, upečeme na pánvi nebo v troubě dokřupava a pak použijeme místo chipsů k televizi, k posypání salátů či do krémových polévek.
  2. Vídeňské, špekové, hrníčkové i jiné knedlíky jsou lahůdkou k masu, špenátu nebo zelí.

Doba pečení je 30-40 minut při teplotě 180 °C. To, že je hotová, poznáte tak, že je na povrchu pružná na dotek. Před tím, než nádivku strčíte do trouby, můžete ji ještě na povrchu obložit plátky másla.

Pokud nespotřebujete celé balení tofu, můžete ho nechat jen tak v lednici a vydrží do druhého dne. Pokud ho budete chtít spotřebovat ještě později, tak tofu dejte do lednice v šálku čisté vody, kterou každý den vyměňujte. Takto Vám tofu vydrží čerstvé 3-4 dny.

Jak udělat ze starého pečiva čerstvé : Chléb, rohlíky, housky a kaiserky

Vložte jej do trouby, předehřáté na 150-180 stupňů na 8-15 minut, záleží na velikosti a množství pečiva. Teplé vlhké prostředí obnoví křupavost kůrky a měkkost střídky a vy si po vyndání z trouby užijete pečivo chutnající jako čerstvé.

Co se dá udělat ze starých rohlíků : Rohlíky, které už jsou suché na padrť, můžeme jednoduše nastrouhat na domácí strouhanku. Ta se hodí nejen k obalování řízků, ale třeba i jako křupavá posypka na vařený chřest nebo jako součást drobenky na výtečný rebarborový koláč.

Jak dlouho pečeme Nadivku

Vše důkladně promícháme. Bílky v míse osolíme a vyšleháme tuhý sníh, který vmícháme nadvakrát opatrně k vece. Formu na biskupský chlebíček vymažeme máslem a vysypeme strouhankou. Rozprostřeme do něj nádivku a pečeme v troubě rozehřáté na 140 stupňů 40 minut.

Podobně jako ostatní pokrmy je ideální velikonoční nádivku spotřebovat co nejdříve, protože čerstvá chutná nejlépe a to jak teplá, tak i studená. Nádivku uchováváme vždy v chladnu lednice.Šunka vytažená z lednice podléhá zkáze poměrně rychle. Pokud jste ji tedy naservírovali svým hostům jako součást občerstvení nebo vám leží na nedojedeném krajíci chleba, pohlídejte si, aby nebyla vystavena pokojové teplotě déle než dvě hodiny. Pak již není doporučováno ji konzumovat.

Jak udělat z tvrdého pečiva měkké : Chléb, rohlíky, housky a kaiserky

První je v troubě. Pečivo navlhčete kuchyňskou utěrkou, namočenou do vody, nebo ho lehce postříkejte vodou, a pak ho zabalte do alobalu. Vložte jej do trouby, předehřáté na 150-180 stupňů na 8-15 minut, záleží na velikosti a množství pečiva.