Hmota pro výrobu porcelánu obsahuje ještě jemně mletý nezvětraný živec a oxid křemičitý. Často se přimíchávají rozdrcené střepy z brakových výrobků.Porcelán vzniká vypálením keramického těsta, které je složené z kaolinu, živce a křemene. Nejdůležitější složkou je právě zmíněný kaolin. Porcelán by se dal charakterizovat jako bílý, tvrdý a polopropustný materiál, který se vypaluje při teplotě okolo 1 400 °C.Užitkový porcelán vyrábí společnosti G-Benedikt, s.r.o., Karlovy Vary, Český porcelán, a.s., Dubí, THUN 1794, a.s. (bývalý Karlovarský porcelán, a.s.), Starorolský porcelán Moritz Zdekauer, a.s., Karlovy Vary – Stará Role, HAAS & CZJZEK, s.r.o., Horní Slavkov a LEANDER Porcelán Loučky, s.r.o., Nové Sedlo.
Jakou teplotu vydrží porcelán : Laboratorní porcelán
Hustota: | 2,4 g.cm-3 |
---|---|
Tepelná vodivost: | 1,3 W.m-1.K-1 |
Pevnost v ohybu u neglazovaných výrobků: | 70 MPa |
Teplotní odolnost u neglazovaných výrobků: | 1350 °C |
Teplotní odolnost u glazovaných výrobků: | 1000 °C |
Čím barvit keramiku
Keramická barvítka jsou speciální anorganické pigmenty krystalického charakteru s vysokou teplotní stabilitou a velkou chemickou odolností vůči roztaveným sklovinám. Používají se především pro vybarvování keramických glazur, hmot a smaltů a také pro výrobu barev na obklady, sklo, porcelán a keramiku.
Jaký je rozdíl mezi výrobky z keramiky a porcelánu : Porcelán má oproti keramice hladkou strukturu, krásný lesk a je poměrně lehčí. Keramické hrnky mají větší tloušťku, jsou vždy neprůhledné a poměrně těžké a robustní. Keramické hrnky jsou obecně ideální na "lidové dekorace". Keramika pak díky silným stěnám dobře drží teplotu horkých nápojů a jídel.
Kamenina opravdu je vlastně keramika, ale s výrazně vyššími užitnými vlastnostmi . Je složena z více komponentů (kaolin, taviva, ostřiva, barvící kysličníky). Kamenina se pálí na 1200°C, někdy i víc, podle toho, jaký druh jílu je k její výrobě použit.
Poprvé objevil za vlády dynastie Tchang. První porcelán byl vyráběn vypálením keramických materiálů za nejvyšší možné teploty přes 1200 °C. Pomocí tohoto postupu došlo k výrobě lehké, ale silné keramiky, která byla používána pro umělecké a dekorativní účely.
Jak správně Glazovat keramiku
Pálení v peci je završením práce každého keramika a záleží na něm výsledný úspěch celé snahy. Některé druhy keramiky se pálí jen jednou, keramici tomu říkají ostrý výpal. Pokud však budeme výrobky glazovat, provádíme tvz. přežah, při teplotě kolem 700-800°C, při němž střep zpevní a umožní tak následné glazování.Pálení v peci je završením práce každého keramika a záleží na něm výsledný úspěch celé snahy. Některé druhy keramiky se pálí jen jednou, keramici tomu říkají ostrý výpal. Pokud však budeme výrobky glazovat, provádíme tvz. přežah, při teplotě kolem 700-800°C, při němž střep zpevní a umožní tak následné glazování.Takzvanou glazuru na povrchu potravin lze vytvořit pomocí tekutin, jako je pivo, víno nebo tvrdý alkohol. Velmi dobře funguje také mléko, balzamikový ocet, sójová omáčka nebo med. Při glazování zeleniny si pak vystačíte dokonce jen s vodou a máslem.
Jakostní porcelán na sobě nesmí mít žádné viditelné vady a kazy. Povrch by měl být jednolitý a lesklý a případné vzory by měly být souvislé a na každém kusu stejné. Tvarové defekty odhalíte, když naskládáte talíře či misky na sebe a hrnky vedle sebe.
Co to je keramika : Keramika je definována jako materiál anorganický, nekovový, ve vodě prakticky nerozpustný a nejméně ze 30% krystalický.
Jaký je rozdíl mezi Kameninou a keramikou : Kamenina je keramika s podstatně vyššími užitnými vlastnostmi než běžně vyráběná keramika. Hmota je složená z více komponentů, přidává se kaolin, taviva, ostřiva, eventuálně barvící kysličníky. Kamenina se obvykle pálí nad 1200°C, snese i vyšší teploty podle druhu použitých jílů. Barva střepu po výpalu je bělavá.
Co je to fajáns
Fajáns (z franc. faïence, it. Faenza) je proslavený druh hrnčířských výrobků nažloutlé nebo načervenalé barvy, které jsou pokryty bílou neprůhlednou glazurou. Jsou považovány za jemnou keramiku, proto vzhledem často připomínají porcelán.
Nejlepší lepidla pro opravy keramiky
Vzhledem ke svému vysoce univerzálnímu složení je toto lepidlo vhodné pro řadu prací nejen v domácnosti. Pro řemeslné projekty, které vyžadují přesnou aplikaci lepidla, bude ideální Pattex 100% Gel. Toto lepidlo se skvěle hodí k lepení a drobným opravám namáhaných spojů.Vezmeme libovolný popel. Možno pálit seno, slámu ,dřevo tvrdé ,měkké ,skořápky vlašských oříšku, běžných ořechů kaštany prostě cokoliv co dá popel. Možnost i kombinovat různé druhy popela a tím se mění i výsledky. Třeba vlašské ořechy dokáží barvu do modra , tvrdé dřevo spíše do hněda.
Jak namíchat glazuru : Suchou glazuru rozmícháme v pitné vodě na hustou kaši, kterou naředíme na potřebnou hustotu. Hustota závisí na způsobu glazování (namáčení, polévání, stříkaní, glazovaní štětcem apod), podle nasákavosti hliněného střepu, teplotě přežahu apod.