Co se používá z libečku?
Jsou skvělé do zeleninových i masových vývarů a různých polévek, jako je například bramboračka. Přidávají se do omáček, k pečenému nebo grilovanému masu, dušené nebo zapečené zelenině i luštěninám a hodí se i do salátů. Ideální je použít libeček v čerstvém stavu.V kuchyni se uplatní všechny části rostliny – listy slouží k dochucování polévek, omáček a dalších jídel, do bylinkových másel, stonky se používají stejně jako celer, vařené kořeny se konzumují jako zelenina a sušené a mleté se používají jako koření, nažky se přidávají do pečiva.Vhodný je nejen do zeleninových a masových vývarů, ale i do omáček. Pokud přidáte libeček do vody k vařeným bramborám, získáte lahodnou a nezaměnitelnou chuť. Použít jej lze také k přípravě paštik, pomazánek, zeleninových jídel, dušeného hovězího a jehněčího masa, salátů, marinád na grilování nebo do mletých mas.

Co s čerstvým libečkem : Používá se jako koření do masitých, zeleninových, bramborových a luštěninových polévek. Je součástí mnoha kořenících směsí. Čerstvým Libečkem kořeníme vařené brambory, rajčatový a paprikový salát. Hodí se do nádivek mletých mas, do tvarohu, pomazánek, rozmanitých omáček k masu.

Jak se dělá maggi z libečku

Libeček rozmixujeme ve vodě i se stonky. Povaříme 30 minut. Potom přecedíme, přidáme sůl, olej a necháme redukovat, až se dostaneme do konzistence tekutého polévkového koření. Z tohoto množství je zhruba 200 ml výrazně aromatického nepřesoleného dochucovadla.

Jak uchovat cerstvy libeček : Pokud chcete čerstvé bylinky uchovávat jen krátkou dobu, nejjednodušší je uložit je do chladničky. Za tímto účelem nejprve odstraňte zažloutlé nebo zvadlé listy a stonky. Poté omyté kuchyňské bylinky vložte buď do vlhké papírové nebo kuchyňské utěrky, nebo navlhčené do uzavíratelného plastového sáčku.

Často se přidává do bylinných směsí proti potížím s močením, ledvinami a prostatou. Libeček lékařský je výborným afrodisiakem pro obě pohlaví. Ženám navíc pomáhá při silné a nepravidelné menstruaci. Tradiční užití: 1 čajovou lžičku kořene libečku přelijeme 0,25 l vroucí vody, přiklopíme a necháme 15 minut louhovat.

Libeček léčí mnohé zažívací potížeJednou z velmi prospěšných vlastností libečku je příznivý vliv na naše zažívání. Zlepšuje trávení a stimuluje produkci trávících šťáv. Může pomoci lidem trpícím nechutenstvím, nedostatečností žaludku a žlučníku, pocitem plnosti po jídle a celkově pomalým zažíváním.

Co s kvetoucím libečkem

Mezi ně patří mrkev, petržel a pastinák, celer nebo kopr, kmín či koriandr. Na jednom místě zůstává libeček několik let. Kvete koncem června, květní silné lodyhy můžete odstraňovat, pokud je necháte, nic se nestane. Semena libečku z odkvetlého květenství samovolně vypadávají, ale rostlina se nevysemeňuje spontánně.Libeček rozmixujeme ve vodě i se stonky. Povaříme 30 minut. Potom přecedíme, přidáme sůl, olej a necháme redukovat, až se dostaneme do konzistence tekutého polévkového koření. Z tohoto množství je zhruba 200 ml výrazně aromatického nepřesoleného dochucovadla.Postup: Listy libečku omyjeme a dáváme do mixéru – vždy zakapeme olejem, lehce posolíme a přisypeme semínka – rozmixujeme na hladkou směs. Olivový olej přidáváme dle potřeby – směs musí být lehce tekutá, ale neměla by vyloženě “plavat”. Naplníme do sklenic a uskladníme v lednici.

Postupně z ní po lžičkách odebírejte a užívejte si vůni i chuť lahodných polévek nebo kořeněných brambor. Kdybyste neměli dostatek ideálních skleniček, doporučuji praktické nízké sklenice Facet, z nichž se libečkové maggi dobře odebírá. Dobře uskladněná směs vám vydrží přes zimu až do nové sklizně.

Jak dlouho vydrží libeček : Jedná se o jedlé druhy vytrvalých bylin, které po výsadbě na jednom stanovišti vydrží nejméně tři roky.

Jak dát libeček do mrazáku : Zamražení libečku

Lidé využívají ke skladování v nápojových kartonech. Nastrkejte do čisté krabice od džusu/mléka pokrájený libeček a vložte do mrazničky. Při vaření snadno z krabice vyklouzne a můžete si odříznout požadované množství. Tvořítka na led – do nich nacpěte posekaný libeček a zalijte vodou.

Kolik lístků meduňky do čaje

Meduňkový čaj

Stačí vzít 10 lístků čerstvé meduňky (nebo 1-2 čajové lžičky sušené meduňky), zalít vroucí vodou a nechat 10 minut louhovat. Osladit je meduňkový čaj možné medem nebo třtinovým cukrem a nic nezkazíte ani pár kapkami citronu.

Libeček je silně močopudný, je tedy vhodný při léčbě onemocnění ledvin, zároveň pomáhá rozpouštět ledvinové a žlučové kameny. Má také blahodárný vliv na cévní soustavu – čistí krev, zlepšuje krevní oběh a využívá se také k léčbě srdečních chorob. Celkově libeček posiluje organismus a působí jako afrodisiakum.Jak dochucovat polévky libečkem

Čerstvý libeček jednoduše nakrájíme nadrobno a přidáme do polévky v průběhu nebo ke konci vaření. Dá se použít i sušený nebo mražený libeček, případně libečkové pesto nebo libečkové polévkové "magi".

Jak se dělá Maggi z Libecku : Libeček rozmixujeme ve vodě i se stonky. Povaříme 30 minut. Potom přecedíme, přidáme sůl, olej a necháme redukovat, až se dostaneme do konzistence tekutého polévkového koření. Z tohoto množství je zhruba 200 ml výrazně aromatického nepřesoleného dochucovadla.