Co se bude při olejomalbě hodit
- Štětce – vybírejte spíš ty pevné, které dobře drží tvar.
- Špachtle – když potřebujete nanášet silnější vrstvy barev.
- Palety na malování
- Terpentýnový olej – ředidlo pro urychlení schnutí barev.
- Čistič na olejové barvy – pro štětce, palety i špachtle.
Při olejomalbě se používají tahy štětcem!
Barvy na plátno nanášíte tažením štětcem, nikoli „pícháním“ štětcem do plátna. Při nanášení barev na plátno zkuste mít na paměti to, že chcete, aby byl každý tah v obrázku „okulibý“.Sikativ je médium, které významně urychlí schnutí olejových barev. Míchá se přímo s barvami (tekutá forma) nebo lze celou malbu postříkat sikativem ve spreji. Je však třeba mít na paměti, že některé sikativy mohou ovlivnit barevnost obrazu.
Jak fungují olejové barvy : Co je to olejová barva
Olejové barvy se vyrábějí třením pigmentového prášku v oleji (nejčastěji lněném). Lněný olej má tendenci žloutnout, proto se k výrobě bílých a jiných světlých odstínů používají méně žloutnoucí oleje, jako je např. ořechový nebo saflorový.
Jak vyčistit štětce od olejových barev
U olejových barev používáme pro vyčištení ředítka, která používáme při malbě. Každopádně pro kvalitní dočištení používáme kombinaci teplé vody, suché utěrky, přírodního mýdla a kvalitního vysušení.
Jak si vyrobit Šeps : Šeps je základní malířský nátěr plátna, který se provádí v jedné až čtyřech vrstvách širším plochým štětcem. Natíráme rovnoběžnými pravidelnými tahy, svisle a vodorovně. Po natření je dobré ho trochu ošmirglovat, aby celá plocha byla úplně hladká. Někteří mistři leští povrch špachtlí natupo.
Doporučuji celý povrch mírně přebrousit, nebo použít odstraňovač vosku. Po vyčištění lze využít speciální nátěr, Belinka Illumina https://barvy-laky-drevo.heureka.cz…, který povrch zesvětlí, a ten lze pak přelakovat.
Olejové barvy schnou i několik měsíců. Malbu nenechávejte uschnout v prašném prostředí a ve tmě. Po zaschnutí malby (podle tloušťky nanesené vrstvy zasychání může trvat až 1 rok) obraz očistěte a přelakujte lakem.
Čím čistit Olejové barvy
Jak odstranit olejové barvy Olejové barvy se nejlépe čistí olejem, případně terpentýnem. V mastnotě jsou rozpustné, a tak se z látky barva ráda pustí, v oleji je jí totiž „lépe“.U samotného mytí doporučujeme namáčet pouze štětiny, ne rukojeť. Místo dětského šamponu můžete použít jádrové mýdlo nebo speciální čističe na kosmetické štětce, které najdete v nabídce dm online shopu. Tyto čističe zajistí, že štětce budou déle měkké, hebké a více vydrží.Jako šeps můžeme použít různé značky, jako Lefranc, Pebeo, Liqutex (americký), Koh-i-nor, Gesso, Umpton, Cheps a také Primalex.
Schne během 4 až 5 dní. Je to poněkud nákladnější záležitost a musí se správně uchovávat, jinak žlukne. Fermež je rychleschnoucí olej, který vzniká zahřátím oleje s přidáním „sušiče“ (sikativu).
Čím přetřít olej : Použití čistých přírodních olejů v exteriéru je vhodné kombinovat (přetírat) s BSP UV přírodními nátěry nebo BBB penetrační olejovou lazurou pro exteriérové použití. Čisté přírodní oleje v interakci s BSP přírodními nátěry nebo tónovanou penetrační olejovou lazurou dosahují synergického účinku, tedy výrazně lepší …
Jak umýt štětec od olejových barev : Použili jste barvy ředitelné ředidly Nalijte malé množství ředidla (zakoupíte ho v drogerii) do malé skleničky nebo plechovky a zapracujte ředidlo do štětin štětce opíráním o stěny nádoby. Nechte štětec namočený po dobu dvou hodin, usušte ho čistou látkou a uložte ho na suchém místě pro budoucí použití.
Čím čistit olejové barvy
Jak odstranit olejové barvy Olejové barvy se nejlépe čistí olejem, případně terpentýnem. V mastnotě jsou rozpustné, a tak se z látky barva ráda pustí, v oleji je jí totiž „lépe“.
Šeps je základní malířský nátěr plátna, který se provádí v jedné až čtyřech vrstvách širším plochým štětcem. Natíráme rovnoběžnými pravidelnými tahy, svisle a vodorovně. Po natření je dobré ho trochu ošmirglovat, aby celá plocha byla úplně hladká. Někteří mistři leští povrch špachtlí natupo.Každá barva vyžaduje jiný typ podkladu. Tempera, kvaš a akvarel si nejvíce rozumí s papírem, ale lze s nimi malovat i na plátno. Akrylové barvy snesou jakýkoli podklad a olejové barvy si zaslouží kvalitní plátno, případně dřevěnou desku.
Na co je šeps : Šeps je nátěrová hmota používaná pro přípravu malířského plátna i samotná výsledná vrstva podkladového nátěru. Tato vrstva je součástí podmalby, nachází se mezi spojovací mezivrstvou a izolační vrstvou. Jejím cílem je zabránit přílišnému sání a změnám barev v čase.