Co se píše do dopisu?
Obsahem dopisu je soukromá zpráva, oznámení, úřední předvolání, účet či faktura, nebo reklamní oznámení. Zpráva by měla obsahovat datum sepsání (vzniku, vystavení), místo sepsání, dále potom oslovení, samotné sdělení a podpis vyhotovitele zprávy. Jedná se o obecně ustálenou formu, nikoliv o předpis.Oficiální dopis musí obsahovat adresy obou stran, místo a datum, předmět, oslovení, text a podpis, neměl by přesáhnout jednu stránku, píše se tedy stručně a věcně, jazyk by měl být spisovný a neutrální.Na začátek úředního dopisu uveďte do levého horního rohu svou adresu. Úředník či jiný významný příjemce hned po otevření dopisu uvidí, kdo jej poslal. Pod svou adresu uveďte adresu příjemce, kterým může být buď konkrétní osoba nebo oddělení, úřad, škola či jiná instituce.

Jak správně oslovovat v dopise : Oslovení v psané komunikaci

Je jedno, jestli oslovuješ v emailu nebo v dopise, to nejlepší co při oslovení můžeš udělat je oslovit konkrétní osobu jménem. Standardně se užívá „Vážený pane“ nebo „Vážená paní“ s příjmením oslovovaného.

Co se píše na dopis

Vzor psaní adresy aneb jak nadepsat obálku

  • Na první řádek napište oslovení příjemce.
  • Druhý řádek patří jménu adresáta – hůlkovým písmem napište křestní jméno i příjmení.
  • Třetí řádek: Název ulice a číslo popisné.
  • Do dalšího řádku napište směrovací číslo a město, případně číslo městského obvodu.

Co se stane s dopisem bez známky : Obyčejný dopis nebo pohled je možné bez větších obav hodit do schránky i tehdy, pokud mu chybí známka nebo má známku s nižší hodnotou. V takovém případě bude Česká pošta požadovat zaplacení poštovného po adresátovi.

Stačí vybrat typ dopisu, nahrát adresu a PDF s textem a zaplatit kartou. Pošta pak sama vše vytiskne, zabalí a doručí a vy ušetříte čas. Dopis můžete poslat i online, aniž byste museli chodit na Poštu. Stačí vám k tomu notebook, platební karta a portál Dopis Online od České pošty.

Nejdůležitější je, aby adresát obsaženému sdělení v dopise porozuměl.

  • Adresa odesílatele. Na prvním místě je Vaše adresa, tj.
  • Adresa příjemce.
  • Předmět žádosti.
  • Oslovení
  • Text žádosti.
  • Rozloučení a podpis.

Jak se píše oslovení Dobrý den pane

Pozn.: V e‑mailové komunikaci se užívá nejen oslovení v 5. p., kterému předchází přívlastek Vážený (např. Vážená paní inženýrko, Vážený pane Procházko), ale též oslovení v kombinaci s pozdravem Dobrý den (např. Dobrý den, paní inženýrko, Dobrý den, pane Procházko).apod. Pokud je dopis adresovaný konkrétní osobě, je třeba oslovit přímo tuto osobu. Pokud tento adresát nemá titul ani významnější (vedoucí) funkci, oslovujeme příjmením. Např.: Vážená paní Nováková, …Základní ceny

OBYČEJNÉ PSANÍ EKONOMICKÉ* Do hmotnosti / cena v Kč
50 g – standard 500 g
Základní cena 27,00 35,00
Cena se Zákaznickou kartou ČP – při jednorázovém podání 1 – 9 ks zásilek 26,00 34,00
Cena se Zákaznickou kartou ČP – při jednorázovém podání 10 a více ks zásilek 25,00 33,00


Adresa odesílatele (vaše) musí být v levém horním rohu. Zatímco adresa příjemce na pravém středu obálky.

Jaký je rozdíl mezi poštovní známkou Aab : Kdo bude chtít rychlejší doručení, zaplatí za prioritní režim 26 korun. Stejný režim se zavede i pro doporučené dopisy. Pro rychlejší doručování se bude používat písmenková známka A, pro pomalejší režim nově zavedená známka B. Kdo chce posílat rychle a ušetřit, může si nakoupit áčkové známky do zásoby.

Jak se píše úřední dopis : Úřední nebo formální dopis má své náležitosti, které musí být splněny. Jde především o hlavičku – jméno a adresu odesílatele i adresáta, dále předmět dopisu a nakonec podpis a datum. Už z podstaty názvu je ale jasné, že úřední dopis se od těch ostatní tak trochu liší.

Jak napsat dopis s žádostí o práci

Buďte struční, pište v krátkých odstavcích. Zdůrazněte souvislost mezi Vámi a danou pozicí, proč reagujete právě na tuto pozici, jaké zkušenosti z Vás dělají toho pravého kandidáta. Zmiňte, proč chcete pracovat v dané společnosti a co do ní přinesete. Nalaďte personalistu tak, aby se o Vás chtěl dozvědět víc.

Nezapomeňte e-mail zahájit oslovením. V oficiální komunikaci není zahájení e-mailu pozdravem považované za vhodné. Obvykle je oslovení ve formě Vážený pane/Vážená paní a následuje oslovení akademickým titulem, funkcí nebo příjmením. Za oslovením se vždy píše čárka a další řádek by měl začínat malým písmenem.Vyjadřuje přání dobrého dne, jde tedy o výraz ve čtvrtém pádě, vzniklý zkrácením věty; někdy se používá i v plnější verzi, například dobrý den přeji nebo přejeme vám dobrý den (původně dej Pánbůh dobrý den). Podle denní doby bývá nahrazován alternativami jako dobrý večer nebo dobré ráno, dobré odpoledne.

Jak se píše oslovení Vážená paní : Každý oficiální dopis (a rovněž e‑mail) je náležité začít oslovením v 5. p. (i v případě písemného styku s institucemi, kdy jméno příjemce neznáme, např. Vážené paní, vážení pánové, Vážená paní / Vážený pane, Vážení partneři, Vážení klienti).