Co se nesmí jíst na penicilin?
Mléko a mléčné výrobky obsahují vápník, který může zareagovat s více léčivy – znemožní jejich vstřebání v těle. Poměrně známé je doporučení nekombinovat mléko s některými antibiotiky. Mléčné výrobky přitom není třeba vyloučit ze stravy úplně, ale jen dodržet alespoň 2hodinový odstup.Když berete antibiotika

Zapomeňte na alkohol, to byste si játra pořádně zatížili! Také se doporučuje při léčbě antibiotiky snížit příjem mléka a mléčných výrobků, jako i minerálek. Vápník, ale i hořčík či železo snižují účinek antibiotik. Též se vyhýbejte grepfruitu a slunci kvůli možné alergii.mezi antibiotiky Doxybene a mléčnými výrobky je třeba dodržet minimálně 2 hodiny rozestup, jinak dojde ke snížení účinnosti léku. Totéž platí o potravinových doplňcích obsahující vápník, hořčík, železo a zinek. Ovocné šťávy nejsou během terapie zakázány. Nabízí se tedy ovoce, zelenina, bezmléčné pečivo, vejce…

Co snižuje účinnost antibiotik : Při současné konzumaci mléka a mléčných výrobků s některým zástupcem z výše uvedených antibiotik dojde ke snížení jeho vstřebání, a tím výrazně klesne účinnost léčby. V průběhu léčby není nutné mléko a mléčné výrobky úplně vynechat, je však třeba dodržet nejméně 2 až 3 hodinový odstup od podání antibiotika.

Co kombinovat s penicilinem

Penicilinová antibiotika mají obecně dobrou snášenlivost a minimum interakcí. S paralenem je souběžně možno určitě užívat.

Čím zapíjet antibiotika : Autor: Doc. MUDr. Jan Piťha, CSc. Zapíjet léky máme nejméně 200 ml tekutin – čistou chladnou vodou nebo vodou minerální.

vyhýbání se nadměrnému slunění a zákaz požívání alkoholu. Některá ATB totiž způsobují zvýšenou citlivost kůže ke slunečnímu záření a může tak dojít ke vzniku vyrážky. Dále může být přechodně snížená schopnost jater odbourávat alkohol.

Nejúčinnějším antibiotikem na streptokokovou angínu je Penicilin V resp. Erythromycin u pacientů s alergií na penicilin. Antibiotika většinou začnou účinkovat do 24 hodin.

Co jíst při penicilinu

při terapii penicilínem není dle současných poznatků žádná potravina (jako je tomu u jiných antibiotik) striktně zakázána. Do jídelníčku zařaďte především kysané mléčné výrobky (nenahrazují plně probiotika), ořechy, ryby a dostatek čerstvého ovoce a zeleniny.Na antibiotika nejezte ani kyselé potraviny

Netýká se to pojídání kyselých potravin jako takových, ale potravin nebo léků, které se jako kyselé vylučují do moči a mohou se sulfonamidy tvořit v ledvinách nebo močových cestách nerozpustné krystalky.V ČEM NÁM ŠKODÍ ANTIBIOTIKA

  • Poškození střevní mikroflóry – mikroflóra je po antibiotické léčbě více nebo méně narušena.
  • Zvýšená přecitlivělost na určitou látku.
  • Oslabení imunitního systému – má za následek opakované infekční onemocnění a celkové strádání lidského organismu.
  • Únava.
  • Zažívací potíže.
  • Bolesti hlavy.


při terapii penicilínem není dle současných poznatků žádná potravina (jako je tomu u jiných antibiotik) striktně zakázána. Do jídelníčku zařaďte především kysané mléčné výrobky (nenahrazují plně probiotika), ořechy, ryby a dostatek čerstvého ovoce a zeleniny.

Jak se chovat při léčbě antibiotiky : Dodržujte předpis od lékaře.

Důležité jsou i předepsané intervaly. Pokud vynecháte, vezměte si další dávku co nejrychleji a pokračujte dále dle předpisu. Nikdy nezdvojnásobujte dávku. Vždy antibiotika berte dle předpisu a doporučení lékaře, někdy se můžete cítit lépe a nejraději byste léčbu ukončili.

Kdy začne působit Penicilin : Nejúčinnějším antibiotikem na streptokokovou angínu je Penicilin V resp. Erythromycin u pacientů s alergií na penicilin. Antibiotika většinou začnou účinkovat do 24 hodin.

Jak správně užívat Penicilin

Tablety jsou určeny pro dospělé a děti starší 3 let. Tabletu lze rozdělit na stejné dávky. Tablety se užívají nejlépe s jídlem každých 6-8 hodin, preventivně každých 12 hodin. V-PENICILIN se obvykle užívá 7-10 dní, nejméně 48-72 hodin po poklesu teploty a ústupu známek infekce.

Antibiotika většinou začnou účinkovat do 24 hodin. Pokud pacient bere antibiotika, pak je důležité je brát ve stanovených intervalech a využívat celou předepsanou dávku až do konce léčby, abychom zabránili návratu bakterie, nebo jejímu rozmnožení.S CITRUSY PŘI LÉČBĚ ANTIBIOTIKY OPATRNĚ

Citrusové plody sice obsahují mnoho vitamínu C, ale také obsahují sloučeniny, které brání vstřebávání antibiotik, takže na citrusové plody a šťávy z nich v průběhu léčby antibiotiky úplně zapomeňme!

Co nedělat když beru antibiotika : vyhýbání se nadměrnému slunění a zákaz požívání alkoholu. Některá ATB totiž způsobují zvýšenou citlivost kůže ke slunečnímu záření a může tak dojít ke vzniku vyrážky. Dále může být přechodně snížená schopnost jater odbourávat alkohol.