Co se nachazi v krevni plazmě?
Plazma je tvořena z většiny vodou, konkrétně 90 % , tvoří organické látky (7 % plazmatické bílkoviny, 2 % hormony, enzymy, vitamíny, minerální látky, glukóza, atd.) a anorganické soli (0,9 %, fyziologický roztok).Krevní plazma se používá při výrobě řady životně důležitých léků. Jsou mezi nimi i takové, které pomáhají nemocným se sníženou imunitou, onkologickým onemocněním či poruchou srážlivosti krve. Pomáhá mimo jiné také při náročných chirurgických zákrocích, popáleninách a transplantacích.Dopady darování plazmy na zdraví

Odebraná krevní plazma se v těle obnoví do 48 hodin. Obnova krevní plazmy trvá většinou v řádu hodin, maximálně pár dní. Abychom minimalizovali zátěž na dárcovo tělo, podáváme každému před ukončením odběru fyziologický roztok ohřátý na teplotu těla.

Na co je dobrá Plasma : Krevní plasma je roztok především bílkovin, minerálů a enzymů, které vedle funkce tekutého prostředí pro krvinky plní řadu dalších funkcí, například při přesunu vstřebaných živin, zástavě krvácení a zabezpečování imunity.

Jaký je rozdíl mezi plazmou a krvi

Krev se skládá z krevních buněk (červených krvinek, bílých krvinek a krevních destiček) a tekuté části – krevní plazmy. V plazmě jsou rozptýleny bílkoviny, soli a látky, které jsou krví přenášeny mezi různými orgány (cukry, lipidy, hormony, produkty metabolismu určené k vyloučení atd.)

Co vše obsahuje krev : Lidská krev je tkání skládající se o něco více než z poloviny (55-60%) z tekuté složky – krevní plazmy – a zbývajících složek pevných – červených krvinek, bílých krvinek a krevních destiček. Celkové množství krve v organizmu činí cca 8% tělesné hmotnosti – tedy u dospělého 5-6 litrů.

Plazmu nemohou darovat lidé s hemofilií nebo jinými závažnými poruchami srážlivosti krve, onkologicky nemocní lidé a lidé pozitivní na HIV, žloutenku typu B a C, syfilis a jiné choroby. Při podezření na nitrožilní užívání tvrdých drog vás otestujeme na jejich přítomnost v krvi.

Plazmu můžete darovat 1× za 14 dní. Maximální rozestup je 6 měsíců.

Jak vypadá zdravá plazma

Standardní zdravá krevní plazma má jantarově nažloutlou barvu. Barva plazmy se ale může měnit v závislosti na množství přijímaných tekutin, stravě a hormonální rovnováze, ale také na obsahu bílkovin a jiných faktorů. Většina dalších zabarvení je neškodná, některá ale mohou být příznakem nežádoucí kvality plazmy.Barva plazmy se mění v závislosti na množství přijímaných tekutin, stravě a hormonální rovnováze, ale také kvůli obsahu bílkovin a jiných faktorů.Pomocí krevních testů se diagnostikují určité nemoci a stavy. Sleduje se průběh chronických onemocnění nebo stavů, jako je cukrovka nebo vysoká hladina cholesterolu. Zjišťuje se, zda je léčba nemoci účinná. Pozorují se hodnoty orgánů, jako jsou játra, ledviny, srdce a štítná žláza.

Plazmaferéza je složitější proces než klasické darování krve. Využití: Plná krev pomáhá při ztrátách krve během úrazů, operací či při transfúzích. Z plazmy se vyrábějí životně důležité léky pro nemocné. Místo: Krev lze darovat v pracovištích transfuzní služby, které naleznete téměř v každém okresním městě.

Jaké jsou nemoci krve : Z hlediska stavby a funkce krve lze choroby tohoto systému na tři skupiny: Nemoci červené krevní řady (chudokrevnost, anémie) Nemoci bílé krevní řady (zejména leukémie ) Krvácivá onemocnění

Co to je zlatá krev : Nejvzácnější na Zemi je tzv. Zlatá krev, kterou disponuje jen 43 lidí na celém světě. Jsme doslova plní červených krvinek, které přenášejí kyslík v našem těle. Ty jsou navíc obaleny antigeny, které umožňují zachycení bílých krvinek a bílé krvinky poté fungují jako takový štít před infekcemi.

Jak často se může chodit na plazmu

Plazmu můžete darovat 1× za 14 dní. Maximální rozestup je 6 měsíců. Pokud tento interval překročíte, je nutné přijít nejprve na odběr vzorku krve pro vyšetření infekčních markerů nebo darovat plnou krev a poté přejít zpět na plazmaferézy.

Plazma představuje zhruba 55 % objemu krve. Naprostá většina složek plazmy se obnovuje během několika hodin až dnů.Zhruba 45 % objemu krve tvoří různé krevní buňky neboli krvinky, zbývajících 55 % připadá na krevní plazmu.

Co lze vycist z krevního obrazu : Výsledky vyšetření krevního obrazu vám poskytnou informace o počtu a také velikosti červených a bílých krvinek, krevních destiček a množství hemoglobinu v krvi.