Ultrazvuk uvolňuje svaly a zpevňuje tkáně obsahující kolagen (jizvy, šlachy, šlachy, vazy a kloubní tobolky). Rovněž urychlují hojení ran a léčení zánětů. Jsou nenahraditelné ve sportovní fyzikální terapii, podporují regeneraci tkání po přetížení a zranění a poskytují úlevu v případě kontraktur a fibrózy svalové tkáně.Nejčastěji se ultrazvukem vyšetřují játra, slinivka břišní, slezina, ledviny, močový měchýř, mléčná žláza. Ultrazvukem lze také vyšetřit srdce nebo cévní systém. Provádí se vy vyšetřovně s ultrazvukovým přístrojem a trvá většinou jen několik minut.Terapie ultrazvukem je proto vhodná při chronických zánětlivých onemocnění kloubů, poúrazových stavech, ale také k léčbě cévních a kožních onemocnění. Účinky ultrazvuku také hojně využívá oblast kosmetiky, a to jako jednu z forem liposukce známou rovněž pod názvem kavitace.
Co zobrazuje ultrazvuk : Používá se k vyšetřování měkkých tkání (ultrazvuk nepronikne kostmi) př.: ultrazvukové vyšetření mozku u malých dětí; vyšetření uzlin na krku, v axile, v tříslech; vyšetření štítné žlázy; vyšetření těhotných; ultrazvukové vyšetření prsů; ultrazvukové vyšetření kardiovaskulárního systému; vyšetření břicha; vyšetření …
Jak probíhá léčba ultrazvukem
Ošetření se provádí pulzním nebo souvislým přiložením aplikační hlavice přístroje na kůži, na kterou je nanesena vrstva vodivého gelu. V některých případech se léčba ultrazvukem provádí v nádržce s vodou, do které je ponořena jak ošetřovaná část těla, tak přístroj. Ultrazvuk zasahuje do hloubky 2–6 cm.
Co Nedelat před ultrazvukem : Den před vyšetřením a v den vyšetření nepijte bublinkové nápoje. Sonografie břicha se provádí nalačno. Nesnídejte tedy a nepijte ráno mléčné nápoje ani kávu. Napít se můžete vody, nebo ovocného či bylinkového čaje.
Nejčastěji toto vyšetření podstoupíte při podezření na žlučníkové či ledvinové kameny. Také například zánětlivé jaterní změny jsou dobře patrné na ultrazvuku. Podstatnou roli také sehraje při prvotním vyšetřování při podezření na nějaké nádorové onemocnění.
Expertní ultrazvukové vyšetření může pomoci k upřesnění diagnostiky všech patologií malé pánve a optimalizovat tak následnou léčbu, zejména chirurgickou (cysty na vaječníku, myomy, vrozené vady dělohy, nejasná lokalizace těhotenství, endometrióza, nádory apod.)
Kdy jít na ultrazvuk
Kdy se provádí:
Těhotenský ultrazvuk podstoupí žena v průběhu těhotenství několikrát (zhruba 3x ). První ultrazvuk se provádí mezi 10. -12. týdnem a slouží k definitivnímu potvrzení těhotenství a určení jeho stáří.Jde o kombinované biochemické (vyšetření krve) a ultrazvukové vyšetření zaměřené na vyhledávání nejčastějších odchylek v genetické výbavě plodu (především Downova syndromu) a diagnostiku vrozených vývojových vad plodu. Přesnost vyšetření dosahuje 90 až 95 % a provádí se mezi 12. až 14. týdnem gravidity.Vyšetření ultrazvukem ve společnosti Affidea provádí odborní lékaři. Vlastní vyšetření trvá od 15 do 45 min.
Ultrazvukové vyšetření břicha trvá v průměru 15 minut a probíhá v poloze na zádech.
Jaký je rozdíl mezi Sono a ultrazvukem : Ultrasonografie (sonografie, sono, echografie, echo) využívá schopnost ultrazvuku odrážet se v místech, kde se mění hustota tkáně. Schopnost odrážet ultrazvukové vlny se nazývá echogenita (odrazivost).
Jak probiha ultrazvuk : Většina ultrazvukových vyšetření se provádí vleže na zádech. Na vyšetřovacím lůžku vám lékař nanese na kůži v místě vyšetření malé množství ultrazvukového gelu (je nutný pro dobrý kontakt vy- šetřovací sondy s povrchem těla). Ultrazukové vyšetření je nebolestivé, rychlé a poměrně pohodlné.
Jak se dostat na ultrazvuk
K tomuto vyšetření je potřeba mít žádanku od gynekologa nebo praktického lékaře. Výsledek vyšetření se žena dozvídá ihned po vyšetření a dle zvyklostí pracoviště jej dostane v podobě lékařské zprávy přímo do ruky, nebo pracoviště výsledek odešle indikujícímu lékaři písemnou, či elektronickou formou.
Ultrazvukové vyšetření břicha sestává ze zobrazení a zhodnocení:
- jater, žlučníku a žlučových cest.
- slinivky.
- ledvin.
- sleziny.
- močového měchýře a u mužů prostaty.
- velkých cév retroperitonea (aorta a dolní dutá žíla), dále zhodnocení vrátnicové žíly a jaterních žil.
- střev.
nejíst minimálně 7 hodin před vyšetřením. Poslední dva dny před vyšetřením by měl pacient jíst nenadýmavou stravu, tj. těstoviny, kaše, bílé maso bez tuku. Omezit by měl zeleninu, čerstvé pečivo a šumivé nápoje.
Co ukáže SONO ledvin : Sonografické vyšetření má největší význam u nádorů ledvin
Podle něj se vyšetřením zvýší pravděpodobnost, že nádor bude zachycený včas. „Na sonu vidíme, jak vypadá žlučník, zda tam mají lidé kameny, sono by mohlo pomoci při prevenci nádorů žlučníku, které jsou také průšvihové.