Co se léčí na revmatologii?
Pro správnou diagnostiku a léčbu revmatoidní artritidy jsou nejdůležitější následující vyšetření: odběr a vyšetření krve, rentgenové vyšetření a punkce (postiženého) kloubu. Odběr a vyšetření krve – při odběru krve se odebírá pouze obvyklé malé množství.Mezi podezřelé příznaky, se kterými byste vždy měli navštívit svého lékaře, patří: Otoky a bolest drobných kloubů na rukou trvající aspoň 6 týdnů. Ranní ztuhlost kloubů. Po opuštění lůžka vám nějakou chvíli trvá, než postižený kloub „rozhýbete“ tak, že s ním můžete hladce a bezbolestně pohybovat.Revmatologie je lékařský obor, který se zabývá diagnostikou a konzervativní léčbou onemocnění pohybového aparátu. Revmatická onemocnění postihuji pohybový aparát (klouby, kosti, páteř, ale i svaly, vazy, šlachové úpony), ale mnohdy mohou postihnout i některé jiné orgány.

Čím se zabývá revmatolog : Revmatologie je lékařský obor, který se zabývá výzkumem, prevencí, diagnózou a léčbou revmatických onemocnění. Odvozené přídavné jméno je revmatologický, lékař specializující se na revmatologii se nazývá revmatolog.

Jak začíná revma

Jak se pozná revma První příznaky revmatu se objeví na malých kloubech na rukou, nohou a zápěstí. Projevuje se otoky kloubů a jejich zvýšenou citlivostí. Na blížící se revma vás může upozornit také zvýšená teplota, nenadálý úbytek váhy, nechutenství a únava.

Jak se zjistí revmatismus : Pro správnou diagnostiku a léčbu revmatoidní artritidy jsou nejdůležitější následující vyšetření: odběr a vyšetření krve, rentgenové vyšetření a punkce (postiženého) kloubu, pokud je možná. Odběr a vyšetření krve – při odběru krve se odebírá pouze obvyklé malé množství.

Z krve je rovněž možno určit stupeň zánětlivé aktivity, charakterizované zvýšenou koncentrací CRP (C-reaktivní protein) a hodnotou FW (sedimentace erytrocytů).

U revmatoidní artritidy jde mj. o bolest zápěstí a malých kloubů na rukou a na nohou a kolen spojenou s otokem a ztuhlostí. U Bechtěrevovy choroby trápí jedince zejména bolest dolní části zad, a to převážně v noci či při delší nečinnosti, pohyb od nemoci ulevuje.

Co zjistí revmatolog

Revmatologie je klíčovým oborem vnitřního lékařství. Zabýváme se onemocněními pojivové tkáně (svalové, kloubní, kostní struktury), tedy tzv. zánětlivými systémovými onemocněními (např. revmatoidní artritida), degenerativními onemocněními kloubů (artróza) a metabolickými kostními chorobami (osteoporóza).Revmatická onemocnění jsou onemocnění pohybového aparátu, kloubů, páteře, šlach, svalů a vazů.Existují ale rizikové faktory, které revmatismus prokazatelně zhoršují. Řadí se mezi ně kouření, obezita nebo prodělání různých virových a bakteriálních infekcí. Dodržováním zdravého životního stylu a zvýšenou hygienou tedy určitě nic nezkazíte. Pokud je nemoc v akutní fázi, měla by se dodržovat režimová opatření.

Mezi klasické léky modifikující nemoc patří především metotrexát, který je většinou prvním lékem nasazovaným v léčbě revmatoidní artritidy, dalšími jsou leflunomid a méně často používané přípravky používané proti malárii (takzvaná antimalarika), sulfasalazin nebo cyklofosfamid.

Jak poznat že mám revma : Jak se pozná revma První příznaky revmatu se objeví na malých kloubech na rukou, nohou a zápěstí. Projevuje se otoky kloubů a jejich zvýšenou citlivostí. Na blížící se revma vás může upozornit také zvýšená teplota, nenadálý úbytek váhy, nechutenství a únava.

Jak ulevit od bolesti revma : Používáme analgetika – antipyretika (například paracetamol) nebo nesteroidní protizánětlivé léky, které přinesou bezprostřední úlevu. V léčbě osteoartrózy se dále využívají tzv. pomalu působící léky. Tyto léčivé přípravky působí pomalu, ale mohou přinést dlouhodobou mírnou až střední úlevu.

Jak poznat revmatickou bolest

Typické příznaky

  1. Bolest kloubů
  2. Otoky.
  3. Ztuhlost.
  4. Začervenání okolo kloubu.
  5. Zvýšená teplota.
  6. Únava.


Onemocnění nelze zcela vyléčit, léčba, která u revmatu probíhá, se zaměřuje na tlumení příznaků onemocnění. Kromě užívání vhodných mastiček a bylinek na revma je dobrá také fyzioterapie.Odběr krve a její vyšetření – Zjišťuje se především druh protilátky, který se vyskytuje až u 80 % pacientů s revmatoidní artritidou a také stupeň zánětu v těle dle CRP. RTG snímek – Rentgenové snímky se při průběhu nemoci pořizují mnohokrát, a to z důvodu určení, jak rychle zánět v těle postupuje.

Co nejíst při revmatismu : Podívejme se na seznam jídel, kterým bychom se při revmatických problémech měli raději vyhýbat. Nepříliš vhodná jsou tučná masa, vnitřnosti (hovězí a vepřové), uzeniny, různé paštičky a jiné masové výrobky. Bohužel na nepovolovaný seznam patří i sýry a mléčné výrobky s vyšším množstvím tuku.