Co se jí z ředkvičky?
Máme pro vás 6 osvědčených tipů, jak je zpracovat.

  1. Ředkvičkové pickles. Toto je skvělé řešení, pokud máte ředkviček skutečně tolik, že je nestíháte jíst.
  2. Pomazánky s ředkvičkou.
  3. Polévky s ředkvičkou.
  4. Napařené, vařené a nishime ředkvičky.
  5. Karbanátky a placky s ředkvičkou.
  6. Saláty s ředkvičkou.

Ředkvička má nízkou kalorickou hodnotu (40 kJ na 50 gramů). Pěstuje se v mírném pásu. Jedlé jsou i listy ředkviček. Ředkvičkám se nejlépe daří na slunném místě v písčitohlinité, mírně kyselé až neutrální (pH 6,5 až 7,0) půdě.Najemno nakrájené lístky ředkviček můžete použít i do salátů nebo do polévek. Před zpracováním byste měli ředkvičky důkladně umýt a odstranit veškeré zbytky zeminy. Odřízněte stonky a kořínky. Lístky lze jíst syrové jako kořenící bylinky, případně vařené jako špenát.

Na co pomáhají ředkvičky : Ředkvičky jsou bohaté na vlákniny, které podporují střevní peristaltiku. Tím pomáhají k rychlejšímu vylučování jedovatých, škodlivých látek, odstraňují zácpu a ochablost střev. Mají však velmi mnoho kyseliny listové, která je důležitá pro růst a nervy, i vitaminu C, ten podporuje imunitní obranu a mentální zdraví.

Proč jíst ředkvičky

Ředkvička je totiž překvapivě bohatá na vitamíny a minerální látky. „Najdeme v ní vitamín C, beta karoten, kyselinu listovou, vitamín K a vitamíny skupiny B. Z minerálních látek je to pak hlavně draslík, zinek a fosfor,“ říká dietoložka Karolína Hlavatá.

Jak se dělá Ředkvičková pomazánka : Ředkvičky dobře omyjte a najemno je nastrouhejte na struhadle spolu s vajíčkem (nebo ředkvičky a vajíčko nadrobno nasekejte). V míse utřete tvaroh nebo smetanový sýr se sýrem taveným, přidejte prolisovaný česnek, sůl a pepř. Přidejte ředkvičky s vejci a dobře promíchejte.

Preventivní ochranou proti dřepčíkům je, udržovat záhony dostatečně vlhké. Dalším škůdcem je květilka zelná, která znehodnocuje bulvy ředkvičky. Nejlepší metodou prevence je pěstování pod zahradnickým rounem.

Typickou štiplavou chuť dávají ředkvičkám hořčičné silice, které se uvolňují při porušení buněk. Tedy i při kousání. Jejich role je pro rostlinu důležitá, protože štiplavost ji chrání před škůdci. A stejně působí i v našem těle.

V čem jsou zdravé ředkvičky

Ředkvička je totiž překvapivě bohatá na vitamíny a minerální látky. „Najdeme v ní vitamín C, beta karoten, kyselinu listovou, vitamín K a vitamíny skupiny B. Z minerálních látek je to pak hlavně draslík, zinek a fosfor,“ říká dietoložka Karolína Hlavatá.Ředkvičky důkladně omyjte a zbavte kořínků a lístků. Nakrájejte je na kostičky a dejte do misky. Petrželku nasekejte najemno a přidejte k ředkvičkám. Ochuťte citronovou šťávou, osolte, opepřete a pokapejte olejem.Pomazánku necháme v chladnu alespoň půl hodiny proležet, pak namažeme na plátky pečiva, dozdobíme dle chuti kouskem balkánského sýra nebo vlašským ořechem či slaným burákem a podáváme.

Až rostlinky vyrostou a budou se v záhonech tlačit, neváhejte je protrhat. Listy ředkviček nevyhazujte, mají jemně palčivou chuť a pozvednou jarní saláty. Ředkvičky sklízejte nejpozději 8 až 10 týdnů od výsevu. Jinak ztratí svoji křehkost, jemnou chuť a budou dřevnaté.

Jak si udělat šťávu z červené řepy : Červenu řepu oloupeme, omyjeme a jemně nastrouháme na robotu. Omyté citrony nakrájíme na plátky, kdo se bojí slupek z citronů může vymačkat jen šťávu, promícháme s nastrouhanou řepou, přidáme cukr a zalijeme vodou (obyčejnou studenou z vodovodu). Promícháme a necháme 24 hodin odstát.

Co se hodí k Pomazance z cervene repy : Pomazánku nejraději servíruji na opečeném chlebu s plátkem opečeného kozího sýra.

Jak často pít šťávu z červené řepy

Šťáva z červené řepy je tak skvělým způsobem, jak posílit imunitu. Jako prevence rakoviny by se potom měla červená řepa jíst (nebo šťáva z červené řepy pít) alespoň jednou týdně.

Odborníci doporučují vypít denně 100 ml šťávy z červené řepy, a to alespoň deset dní každý měsíc. Klidně si ji ovšem dávejte i v jiné podobě – syrovou, dušenou, pečenou, naslano i nasladko, a to v míře neomezené.Červenou řepu omyjeme, oloupeme a nastrouháme na hrubé nudličky (doporučujeme vzít si rukavice). Řepu dáme do misky a přidáme k ní nastrouhané jablko, drobně pokrájenou cibulku a jemně nastrouhaný křen. Osolíme, ocukrujeme a přidáme trochu kmínu. Olej s citronovou šťávou promícháme a nalijeme přes salát.

Co udělat z červené řepy : V kuchyni se červená řepa uplatňuje nejlépe syrová – výborná je odšťavněná s jablky nebo mrkví, nastrouhaná se hodí do salátů, na tenké plátky pokrájená jako carpaccio. Z hlediska nutričních hodnot řepa příliš neztratí ani tepelnou úpravou, výborná je pečená, jako příloha nebo základ pomazánek.