5 tipů na nejlepší recepty z dýně
- Veganská dýňová polévka s kokosovým mlékem.
- “Bramborový” salát z dýně a bez majonézy.
- Dýňová omáčka na těstoviny.
- Dýňový hummus.
- Slaný dýňový koláč
Dužinu dýně upečte, dejte do mixéru spolu s lžičkou medu a trochou skořice. Zřeďte vodou nebo mlékem a rozmixujte dohladka. Zkuste zkombinovat s banánem. Pokud do něj přidáte špetku zázvoru, dýňové smoothie vás v zimě dokonale zahřeje.Mezi velkoplodé patří právě dýně hokkaido. Její výhodou je, že se nemusí loupat, protože slupka při vaření nebo pečení změkne a může se konzumovat. Má příjemnou sladkooříškovou chuť. Výborná je na polévku či na pečení i grilování.
Co udělat z mexicke dýně : Mexická dýně
Po vydlabání nemusíte „odpad“ vyhodit, ale lze ho dále použít v kuchyni. Dužinu lehce povařte, rozmačkejte nebo rozmixujte a použijte jako náplň do koláčů nebo závinu. Můžete ji zjemnit třeba zakysanou smetanou a podle chuti do ní přidat ořechy, skořici nebo ji osladit medem.
Co se vyrábí z dýně
Dýně je surovina, která si rychle našla cestu na náš stůl. Dá se vařit, péct, smažit, zapékat, nakládat, kandovat, připravují se z ní džemy, ale například i hořčice. Je však nejen chutná, ale i zdravá, s obsahem vitaminů A, D, E, draslíku a vlákniny, která v našich jídelníčcích stále chybí.
Co delat s dýni : Upečenou dýni můžete rovnou použít do jídel typu kuskus, rizoto nebo chilli. Můžete ji také rozmixovat a použít na polévku, případně rozmixované pyré uchovat pro přípravu dalších jídel. Pokud připravujete polévku či pyré, můžete dýni i jen uvařit v menším množství osolené vody.
Upečenou dýni můžete rovnou použít do jídel typu kuskus, rizoto nebo chilli. Můžete ji také rozmixovat a použít na polévku, případně rozmixované pyré uchovat pro přípravu dalších jídel. Pokud připravujete polévku či pyré, můžete dýni i jen uvařit v menším množství osolené vody.
Pokud je opravdu hodně mladá, tak my mohla mít i ještě měkkou slupku a semena, tj. mohla by být jedlá sakuprásk. Pokud už je mladá jen napůl, tak asi bude muset slupka i semena pryč. Muškátová hodně mladá asi nebude ještě tak aromatická jako vyzrálá, ale nejspíš už část aroma mít bude, tj.
Kdy je dýně jedovatá
Nezralé dýně jsou prý jedovaté. Je 12. červevec a pod rostlinou už je asi 5-6 plodů v různém stupni zralosti. Ten nezralejší už má světle oranžovou barvu.Dýně má vysoký obsah vitamínů A a C, které mohou pomoci posílit náš imunitní systém. Lutein a zeaxanthin jsou prevencí věkem podmíněné makulární degenerace a katarakty. Dýně je také dobrým zdrojem draslíku, vitaminu C, vlákniny a antioxidantů, které jsou spojeny s přínosy pro zdraví srdce.Dýně má opravdu bohaté využití. Můžete ji použít do zeleninových salátů, konzervovat v kořeněném nálevu podobně jako okurky nebo ve sladkém nálevu jako kompot, můžete z ní připravit polévky, omáčky, můžete ji zapékat v různých pokrmech nebo nastrouhat s bramborem na bramboráky nebo noky.
Možná byste to na první pohled neřekli, ale dýňové pyré je neskutečně univerzální! Hodí se totiž do polévky, lívanečků, sladkých koláčů, ale i slaných placiček. A přitom k jeho přípravě nepotřebujete nic jiného než samotnou dýni.
Co uvařit ze zbytků :
- Lehký letní kuřecí salát s toasty. Hlavní chody.
- Salát s těstovinami a kuřecím masem. Saláty.
- Smažené chlebové placičky. Chuťovky.
- Zapečené brambory s mletým masem. Hlavní chody.
- Vepřové plecko v alobalu. Hlavní chody.
- Smetanové brambory s hráškem. Hlavní chody.
- Vaječná omeleta s kuřecím.
- Tuňák zapečený s rajčaty a sýrem.
Co se zbytkem z vydlabané dýně : Vnitřek dýně vydlabejte lžící. Dužinu nevyhazujte, ale uchovejte v misce na pozdější využití. Pokud jste použili okrasnou dýni, tak dužinu můžete zkompostovat.
Které dýně nejsou jedle
Můžete se setkat s dýní Hokaido, máslovou dýní, muškátovou dýní, špagetovou dýní a velkoplodou dýní Goliáš – to jsou ty jedlé. A pak existují ještě nejedlé – Andělská křídla, labutěnky (podlouhlé), Sweet dumplings (zeleně pruhované).
Dýně obsahuje velké množství rozpustné vlákniny – zahání hlad. Snižuje krevní tlak a má protirakovinné účinky. Rozmixovaná s mlékem se doporučuje při poruše trávení a žaludečních vředech. Působí jako slabé diuretikum, podporuje tvorbu moči.Dužina je sladká, hodí se proto do polévek, omáček, k zapékání (plněná nebo nakrájená na plátky či kostky), místo brambor jako pyré, do těst (noky, pečivo), rizot, sladkých dezertů aj. Je to jediná dýně, kterou můžeme konzumovat i se slupkou. Ta při tepelné úpravě perfektně změkne.
Co udělat z dýňového pyré : Možná byste to na první pohled neřekli, ale dýňové pyré je neskutečně univerzální! Hodí se totiž do polévky, lívanečků, sladkých koláčů, ale i slaných placiček. A přitom k jeho přípravě nepotřebujete nic jiného než samotnou dýni.