První den: Vynechejte jídlo a podávejte pouze tekutiny – po lžičkách. Nejlépe neperlivé minerálky, černý čaj, rehydratační nápoj Kulíšek nebo Iontia. Druhý den: Podávejte rýži, vařenou mrkev, brambor. Z ovoce banán, jablko.Dobrý den, po proběhlém zvracení se doporučuje postupně popíjet vlažného žaludečního čaje a případně rehydratačního roztoku. Dále postupně zařazujte nedráždivé potraviny jako nemastné kaše ovesné či bramborové, vařenou mrkev či nemastný vývar.K pití doporučujeme studený černý čaj, colové nápoje, u kterých je dobré chvíli počkat na vyprchání bublinek. Na zklidnění žaludku pomáhá také zázvor,máta a heřmánek. Vše ale užívejte po velmi malých dávkách s dostatečným odstupem.
Co uleví od zvracení : Odpočívejte vleže, ve tmě, v tichu bez zvuků, bez puštěné televize. V pokoji důkladně vyvětrejte. Uleví studený obklad na čelo, vypláchnutí úst či vyčištění zubů, aby zmizel palčivý a dráždivý kyselý zápach. Ten totiž může vyvolávat další ataky nevolnosti.
Co jíst 2 dny po zvracení
První sousta by měla obsahovat jen lehce stravitelné, netučné pokrmy, které nedráždí žaludek ani střeva. Vhodné jsou například banány, dušená mrkev, jablečný kompot, suchá rýže, piškoty, suchary či suché starší pečivo. Později můžete přidat také bramborovou kaši, dušenou zeleninu nebo kousek libové šunky.
Co jíst 3 dny po zvracení : Při dobré toleranci tekutin přidat pevnou stravu – dietní suchary, piškoty, starší bílé pečivo, rýže, dušená mrkev, bramborová kaše, polévky s rýží a mrkví, nastrouhaná jablka bez slupky, banán, menší dávky jídla, častěji. Při zlepšení vařené drůbeží maso, hovězí, králičí, netučné ryby.
Léky na zvracení a nevolnost
- BOIRON Cocculine 30 tablet. Homeopatický lék.
- TRAVEL GUM 20 mg léčivá žvýkací guma 10 kusů Léčivý přípravek.
- KINEDRYL 25mg/30mg 10 tablet. Léčivý přípravek.
- MÁTOVÝ ČAJ 20X2.0GM Léčivý čaj. Léčivý přípravek.
- MEGAFYT Heřmánkový čaj porcovaný 20 sáčků Léčivý přípravek.
Mez povolené pevné živočišné potraviny patří kefírové mléko, nízkotučné mléko, kysané mléčné výrobky, jogurty, přírodní tvaroh, čerstvé sýry, telecí a drůbeží maso, libové hovězí maso, netučné ryby. Vhodným nápojem je černý čaj. Dále se pacientům doporučuje, aby pili mátový nebo heřmánkový čaj, který ulevuje od obtíží.
Co je dobré na uklidnění žaludku
Nejběžnějším prostředkem pro zmírnění nepříjemných projevů podrážděného žaludku je soda ve formě prášku. Na pálení žáhy jsou také velmi oblíbené žvýkací tablety Rennie či suspenze Gaviscon, která brání návratu žaludeční šťávy do jícnu.za 1-2 hodiny od posledního zvracení lze postupně nabízet PO MALÝCH DÁVKÁCH či doušcích ledové tekutiny bez bublinek ( neperlivá minerálka, dětský čaj, mátový čaj, odvar z jablek naředěný vodou 1:2, popř. 100% jablečný juice, rehydratační roztoky (Enhydrol, Kulíšek, Vodníček atp.) ."Pokud je jí přechodný nedostatek, například po těžším, tučném jídle nebo také po nedostatečně tepelně upraveném, zkaženém či infikovaném jídle, Coca-Cola působí jako digestivum. Zlepší a urychlí odchod potravy ze žaludku.
Zvracení ustupuje do 48 hodin, průjem odeznívá během 2 až 7 dnů.
Kdy dát um po zvracení : Po 3-6 hodinách bez zvracení starším dětem nabídněte suchý rohlík. Kojení nepřerušujte, vynechejte jen na první 3 hodiny, kdy podávejte ledovou kojeneckou vodu, iontové roztoky nebo čaj. Kojenecké mléko (např. Nutrilon, Sunar) vynechejte na 3-6 hodin a potom zkuste podat mléko, na které je váš kojenec zvyklý.
Kdy volat sanitku při zvracení : Kdy je třeba zajistit hospitalizaci:
Pokud je zjevné, že průjem či zvracení jsou takové intensity, že ztráty tekutin jsou větší, než jejich příjem. Pokud se u dítěte rozvíjí některé z příznaků dehydratace: malátnost až apatie. dítě je halonované – má kruhy pod očima, oči jsou jakoby zapadlé
Jak zmírnit pocit na zvracení
Léky na zvracení a nevolnost
- BOIRON Cocculine 30 tablet. Homeopatický lék.
- TRAVEL GUM 20 mg léčivá žvýkací guma 10 kusů Léčivý přípravek.
- KINEDRYL 25mg/30mg 10 tablet. Léčivý přípravek.
- MÁTOVÝ ČAJ 20X2.0GM Léčivý čaj. Léčivý přípravek.
- MEGAFYT Heřmánkový čaj porcovaný 20 sáčků Léčivý přípravek.
Žaludku prospívají jáhly, proso, hovězí maso, meruňky, sladké brambory, jablka, dýně, rýže, špenát, hrušky, fazole, vepřové a jehněčí maso kyselé zelí, lékořice.Dostatečný příjem tekutin: Hydratace je zásadní pro správné trávení a může pomoci při léčbě podrážděného žaludku. Mírné cvičení: Lehké cvičení, jako je například procházka, může podpořit trávení a snížit stres. Odměřené porce jídla: Jíst menší porce, ale častěji, může pomoci snížit zátěž na žaludek.
Jaké jídlo nedráždí žaludek : Mez povolené pevné živočišné potraviny patří kefírové mléko, nízkotučné mléko, kysané mléčné výrobky, jogurty, přírodní tvaroh, čerstvé sýry, telecí a drůbeží maso, libové hovězí maso, netučné ryby. Vhodným nápojem je černý čaj. Dále se pacientům doporučuje, aby pili mátový nebo heřmánkový čaj, který ulevuje od obtíží.