Co se hodí ke Koprovce?
Koprová omáčka je velmi jednoduchá. Jejím základem je silný kvalitní hovězí vývar a čerstvý kopr. Typickou chuť a vůni kopru v omáčce podtrhuje ocet a cukr, jejichž kombinace vytváří na jazyku příjemně sladkokyselou chuť.Podávejte s bramborem a vajíčkem natvrdo nebo ztraceným vejcem. Druhá varianta je houskový knedlík a plátek vařeného hovězího masa.Čerstvý kopr se výborně hodí k rybám, mořským plodům, ke kořenové zelenině, k zelí, květáku a okurkám. Listy, květy i semena se používají do láků při nakládání zeleniny. Vynikající je z něj i ocet, do kterého se nedávají listy, ale květy a semínka kvůli výraznější chuti.

Co udělat aby se nesrazila koprovku : Z různých druhů smetany je na koprovou omáčku ideální použít smetanu ke šlehání, obzvlášť pro její konzistenci a obsah tuku. Žádná se ale nesnáší s octem, proto je třeba ocet přidat až nakonec při dochucování, aby se omáčka nesrazila. Když použijete zakysanou smetanu, možná se bez octa obejdete úplně.

Čím se zahušťuje koprová omáčka

Koprová omáčka zahuštěná záklechtkou

Jinou možností, jak zahustit koprovou omáčku je záklechtka – ve vodě co nejlépe rozmícháme hladkou mouku, kterou přidáme do polévky a povaříme. Místo vody lze k rozmíchání mouky použít mléko nebo smetanu.

Co se dává do křenové omáčky : Základní stoletá receptura staví na máslové cibulové jíšce, která se následně rozmíchá s vývarem, smetanou a čerstvě strouhaným křenem. Můžete se držet pravidla, že k teplému masu patří omáčka teplá i chladná, ale ke studeným pokrmům pouze studená.

Nejlepší maso na koprovku je podle mě loupaná hovězí plec. Obsahuje spoustu pojiva, které je se po uvaření zcela rozpustí a dává masu neuvěřitelnou vláčnost a šťavnatost. Jinak ale můžete použít prakticky jakékoliv hovězí na plátky – hovězí zadní i hovězí přední (třeba krk, jdou i hovězí žebra).

Kdy přidat ocet do omáčky

  1. Ocet přidáváme pomalu a za stálého míchání do omáčky před použitím smetany nebo mléka.
  2. Ocet poté necháme chvíli přejít varem.
  3. Pokud již je v omáčce smetana a potřebujeme omáčku ještě dokyselit, ocet v malém kastrolku svaříme a přidáme do omáčky, pak již dále nevaříme.

Co se stonky od kopru

Stonky kopru pomáhají při trávení a zmírnění trávicích potíží, jako jsou nadýmání či křeče nebo při nechutenství. Stonky kopru jsou vhodné pro králíky, morčata, křečky a další hlodavce. Jsou bohaté na surovou vlákninu, která je pro králíky a hlodavce velmi důležitá.Sklizený kopr je výhodné, stejně jako ostatní zelené natě, mrazit. Najemno ho nakrájejte (práci vám usnadní elektrický sekáček), vložte do plastových krabiček nebo mikrotenových sáčků a uložte do mrazničky.Nejlepší maso na koprovku je podle mě loupaná hovězí plec. Obsahuje spoustu pojiva, které je se po uvaření zcela rozpustí a dává masu neuvěřitelnou vláčnost a šťavnatost. Jinak ale můžete použít prakticky jakékoliv hovězí na plátky – hovězí zadní i hovězí přední (třeba krk, jdou i hovězí žebra).

Pšeničná mouka je dokonalým rychlým řešením pro všechny druhy omáček, světlé i tmavé. Stačí mouku smíchat s vodou nebo ji opéct do jíšky a poté přidat do omáčky, aby se zahustila.

Jaká smetana do koprové omáčky : Smetana. Použít můžete zakysanou smetanu, smetanu na vaření (12%) i smetanu ke šlehání (33%).

Co se hodí na křenovou pomazánku : Ke křenu bývá jako základ pomazánky nejčastěji tvaroh. Existují ale i další varianty – měkké krémové sýry, našlehaná nebo zakysaná smetana. Tento typ základu mírně utlumí pálivost a vynikne více chuť a vůně. Další ingredince často jsou cibulka, pažitka a majonéza.

Co s hořkou omáčkou

Hořkou chuť na oplátku vyrovnává sůl a vnímání výrazné hořkosti v jídle potlačují taky sladké nebo kyselé ingredience. Intenzivní dojem hořkosti zeslabuje i tuk.

Do hrnce s litrem vody vložte 600 g hovězího masa, oloupanou a očištěnou cibuli, mrkev, petržel a ¼ bulvy celeru. Oberte kopr, schovejte si ho na závěr vaření a zbylé stonky vhoďte do hrnce. Přidejte špetku bílého pepře, osolte a vařte hodinu. Maso musí být stále potopené, podle potřeby tedy přilévejte vodu.Postup přípravy

Doporučuji papiňák. Když je maso uvařené, vývar scedíme. Vývaru by mělo být asi 820 ml.

Kolik octu do Koprovky : Na koprovou omáčku pak musíme mít po ruce 70 g másla, 65 g hladké mouky, vývar z hovězího masa (asi 250 ml – podle potřeby), 300 ml mléka, 40 ml octa, 40 g cukru, 90 ml dvanáctiprocentní smetany, 30 g kopru a sůl podle chuti.