V průběhu párové terapie je terapeut obvykle aktivnější než v případě terapie individuální, celé setkání více strukturuje a vede ho tak, aby každý z páru dostal stejný prostor k vyjádření svých pocitů, přání a potřeb. Tato forma terapie se zaměřuje přímo na problémy ve vztahu a na sladění potřeb obou partnerů.Jak často budeme na párovou terapii chodit a na jak dlouho „Hotoví“ můžete být za jedno či několik sezení, nebo do terapie můžete docházet roky. Vše záleží na problému, se kterým na terapii přijdete, a také terapeutickém přístupu.Orientační ceník služeb
služba | cena Kč/hod. |
---|---|
Párová psychologická terapie | 1000 |
Rodinná psychologická terapie | 1000 |
Psychologická diagnostika dítěte , dospělého dle složitosti vyšetření | 700-2000 |
Psychologické přednášky a semináře | 1300 |
Jaký je rozdíl mezi terapeutem a psychologem : Klinický psycholog pomáhá s diagnostikou a léčbou psychicky nemocných, může poskytovat poradenství nebo se věnovat terapii. Psychoterapeut – může jít o psychiatra, psychologa nebo absolventa příbuzného oboru, který získal terapeutické vzdělání na jednom z akreditovaných institutů.
Kdy jít na párovou terapii
Stejně jako v individuální terapii, páry přicházejí do párové terapie častěji v momentě krize – nevěra, zdravotní problémy někoho z rodiny, narození dítěte, dlouhodobá nezaměstnanost, odchod dětí z domu atd.
Kdy na Parovou terapii : Kdy a proč doporučujete párového terapeuta navštívit Na to je snadná odpověď. Návštěvu terapeuta doporučuji ve chvíli, kdy jeden z partnerů nabude dojmu, že něco není podle jeho představ. Velmi častými důvody pro návštěvu jsou například potíže v komunikaci, ve vzájemné podpoře nebo obava z ohrožení vztahu.
Tady jsou naše tipy, jak se připravit:
- Vyberte si klidné a pohodlné místo, kde se cítíte bezpečně a máte stabilní internetové připojení.
- Udělejte si čas půl hodiny před terapií a sepište si hlavní důvody, proč na terapii jdete.
- Nastavte si realistická očekávání.
- Udělejte si čas pro sebe i po terapii.
V podstatě kdykoli, když potřebujete, aby vás někdo pozorně poslouchal a poskytl vám pohled na vaše problémy z jiné perspektivy. Nejčastěji jde o tyto situace: Když se hádáte častěji, než je to obvyklé Když se škorpíte stále o jednu a tutéž věc.
Kdy za psychologem a kdy za psychiatrem
Psycholog je odborník vzdělaný v humanitních vědách, obvykle vystudoval psychologii na filozofické nebo pedagogické fakultě. Psychiatr je vždy lékař, vystudoval medicínu a psychiatrie je jeho další specializace, zakončená atestací z psychiatrie.Obvykle platí, že když je to na léky, je to na psychiatra, a když je to na terapii, tak na psychologa. Ale je to velmi individuální. Někdy stejně odešlu pacienty k psychologovi a naopak, pacienti jsou ke mně posláni od psychologa. Já sama se snažím s každým, kdo ke mně přijde, domluvit.Na terapii můžete chodit, i když nemáte žádný akutní problém nebo už jste ho úspěšně vyřešili. Pomůže vám srovnat si myšlenky, zmírnit každodenní stres nebo zpracovat nepříjemné emoce. Pokud totiž emoce potlačujeme, protože _„o nic přece nejde_”, můžou se nahromadit a jednou nás dohnat.
Neexistuje ani seznam témat, který by vám řekl, co řešit na psychoterapii a co ne. Nejdůležitější je to, jak danou situaci prožíváte vy sami. Dva lidé mohou stejnou životní událost prožívat diametrálně jinak, v souvislosti s jejich dosavadními zkušenostmi, rodinným zázemím nebo temperamentem.
Jak se připravit na párovou terapii : Tady jsou naše tipy, jak se připravit:
- Vyberte si klidné a pohodlné místo, kde se cítíte bezpečně a máte stabilní internetové připojení.
- Udělejte si čas půl hodiny před terapií a sepište si hlavní důvody, proč na terapii jdete.
- Nastavte si realistická očekávání.
- Udělejte si čas pro sebe i po terapii.
Na co se připravit v manželské poradne : V manželské poradně či terapii se dotýkáme již rozsáhlejších témat, které daleko intenzivněji zasahují do životů každého z nich. Věnovat se můžeme očekávání každého partnera od manželského vztahu. Volbě partnera, a to v rovině jestli se naplňují ty vize a představy, se kterými do svazku vstupovali nebo se mění.
Jak zachránit vztah když druhý nechce
Zachránit vztah když ten druhý nechce je velmi obtížné a někdy vlastně i nemožné. V této situaci může individuální psychoterapie přispět ke zpracování pocitů spojených s koncem vztahu (jeho přijetí a smíření se ním). Většinou se jedná o pocity smutku, selhání a prohry, a to u obou partnerů.
Psychoterapie je pro vás vhodná, ať už přicházíte s konkrétním problémem, nebo třeba jen s neurčitými pocity. Může vám pomoct podívat se na sebe sama s větším nadhledem, uvědomit si příčiny vašeho přemýšlení a chování, utřídit si myšlenky, na chvíli se zastavit a uklidnit se.Psychiatr je lékař a má vystudovanou lékařskou fakultu. Psycholog má naopak humanitní vzdělání (obvykle filozofickou fakultu). Například vztahové problémy, sebevědomí, otázky životního smyslu a naplnění má smysl řešit spíše s psychologem. Někteří psychologové se specializují i na léčbu různých fobií (strachů).
Jak poznat že potřebuji psychologa : Zažíváte příliš často (či nevídaně silné) nepříjemné emoce, které vás vyčerpávají
- údiv, smutek, utrpení, hněv, vztek, znechucení, odpor, pohrdání, hrůza, strach a úzkost, stud, nesmělost, pocit viny, lítost, nemilá překvapení
- míváte špatnou nebo neustále se měnící náladu.
- snadno se rozčílíte a naštvete.