Každá sůl má jiné vlastnosti, jako je například její rozpustnost ve vodě. Fluorid vápenatý je na rozdíl od fluoridu sodného ve vodě nerozpustný a díky tomu se považuje za bezpečnější.sůl se ve vodě rozpustí a smíchá se s vodou. Vznikne čirá směs bez krystalků soli = roztok. Molekuly soli jsou smíchané s molekulami vody. Voda je rozpouštědlo a sůl rozpuštěná látka.Halit (Glocker, 1847), chemický vzorec NaCl, je minerál krystalizující v krychlové (kubické) soustavě. Název je složený z řeckých slov halos – slaný a lithos – kámen. Český název halitu je sůl kamenná.
Co je sůl v chemii : Chlorid sodný (NaCl) je chemická sloučenina běžně známá pod označeními kuchyňská sůl, jedlá sůl nebo ještě častěji jen jako sůl. V přírodě se vyskytuje v podobě nerostu halitu, známého též pod názvem sůl kamenná. Jedná se o velmi důležitou sloučeninu potřebnou pro životní funkce většiny organismů.
Co se přidává do soli
Nejčastěji se do soli přidává jód, najít můžete i výrobky s přídavkem fluóru.
Co způsobuje fluorid : Nejznámější nežádoucí účinek fluoridů, vlivem jeho nadměrného užívání, je fluoróza. Fluoróza způsobuje barevné změny ve sklovině a je vyvolána nadměrným příjmem fluoridů u dětí do 6 let. Fluoróza způsobuje viditelné matně bělavé, u závažnějších poškození žlutohnědé až hnědé skvrny u druhých (stálých) zubů.
Salinita není plošně stálá, ale s ohledem na celou řadu procesů se mění. Nejvýrazněji hodnotu salinity ovlivňují srážky, výpar, říční přítoky, tání mořského ledu, tvorba mořského ledu a tání ledových ker.
Jedná se o morální ponaučení, které říká, že mnoho prostých a všedních věcí je pro život mnohem důležitějších než sebelepší šperk a drahá ozdoba.
Jak se dělá sůl
Člověk získává sůl buď z mořské vody nebo ze země. Mořská sůl se vyrábí odpařováním mořské vody, kamenná sůl se těží v solných dolech (jako kusy soli) a vakuová sůl vzniká zpracováním solného roztoku (tzv. solanky) – ten vznikne tak, že se do podzemních ložisek přivede voda, která rozpustí sůl z okolních hornin.Do kuchyňské soli se přidává malé množství jodidu draselného (asi 0,1 %) jako prevence nedostatku jodu v potravě. Uvádí se, že k prevenci stačí jen 150 μg jodu denně. Při nedostatku jodu v potravě dochází k tzv. hypothyreóze (nedostatku hormonů štítné žlázy) a zvětšení štítné žlázy (tzv.Sůl kuchyňská (také označovaná jako „jedlá“) je chemickým složením chlorid sodný (NaCl), který se získává dobýváním podzemních ložisek (kamenná sůl) nebo z mořské vody, v níž je její obsah kolem 2,7 % (uvádí se průměrný obsah 3,5 % různých solí).
Koukli jsme se fluoridu na zoubek! Fluorid už ve svém těle dávno máte, je totiž jedním z životně důležitých stopových prvků, který se nachází v kostech a zubech. Fluoridy totiž obsahují fluor, který pomáhá chránit před zubním kazem.
Na co je dobrý fluor : Fluor (ve formě fluoridu) je jedním ze stopových prvků. V lidském těle se vyskytuje zejména v kostech a zubech a společně s dalšími minerály (vápník, fosfor) zajišťuje pevnost těchto struktur. Fluor posiluje sklovinu, a tím pomáhá snížit vzniku zubního kazu.
Proč se nesmí pít slaná voda : Mořská voda by se v žádném případě neměla pít. Hrozí předávkování organismu solí, selhání ledvin a smrt. Světový oceán také obsahuje různé kovy, přičemž jejich významným zdrojem jsou podmořské hydrotermální prameny. V minulosti byla salinita vyšší.
Jak se dostane sůl do moře
Průměrně obsahuje každý litr mořské vody asi 35 g různých solí. Nejčastěji to je chlorid sodný neboli kuchyňská sůl, kromě toho také sírany, ionty vápníku a draslíku. Do moře se soli dostávají jednak pomocí dešťové vody, která vymývá soli z povrchu země a pomocí řek ji dopravuje do moře.
Výbornou náhražkou soli v jídle je například římský kmín, chili paprika, skořice (dá se použít i na nesladké pokrmy), muškát, libeček, estragon, šalvěj, pepř a další bylinky a koření.Mořské produkty: Ryby, krevety, mořské řasy (kelp) a další mořské plody jsou vynikajícími zdroji jodu. Mléčné výrobky: Mléko, sýry a jogurty často obsahují jod, zvláště pokud jsou zvířata krmena krmivy bohatými na jod. Jodovaná sůl: Běžná kuchyňská sůl často obsahuje přidaný jod pro zajištění dostatečného příjmu.
Proč zubní pasty bez fluoru : Zubní pasty bez fluoridů lze také běžně používat, nejvíc vhodné jsou pro osoby s alergií na fluor. Volba je ale na vás. Pro někoho jsou zubní kazy strašák a raději se fluoridy chrání, někdo naopak raději volí pastu bez této látky, protože zubním kazům se předchází zejména precizní ústní hygienou.