Co se dává do nebezpečného odpadu?
Mezi nebezpečné odpady patří např. odpady polychlorovaných bifenylů (PCB), odpady perzistentních organických polutantů (POPs), infekční odpady ze zdravotní a veterinární péče, odpady obsahující rtuť či odpady nebezpečných chemikálií převážně z výrobních procesů.Směsný komunální odpad

Nepatří sem: látky tekuté, nebezpečné odpady a jiné předměty, které by mohly ohrozit zdraví a bezpečnost osob. uhynulá zvířata, papír, sklo, plast, nápojové kartony, kovy, bioodpad.Pro odvoz nebezpečného odpadu kontaktujte profesionály

Chemikálie a nebezpečné odpady ve větším množství je vhodné ukládat do speciálních jímek či nádrží, ze kterých je odpad třeba odčerpat. K tomu slouží sací vozy, které jsou vybaveny sací hadicí pro odsávání tekutých odpadů z úložných nádrží či jímek.

Kam dát nebezpečný odpad : Nelze ho ukládat do otevřených skládek ani spalovat běžným způsobem. Likviduje se ve speciálních spalovnách nebezpečných odpadů nebo se recykluje ve specializovaných firmách. Často se jedná o žíravé, vysoce reaktivní látky, hořlaviny či jedy.

Co dát do odpadů

6 způsobů, jak na ucpaný odpad

  1. Gumový zvon. Asi nejčastěji lidé při řešení ucpaného odpadu ve dřezu používají gumový zvon.
  2. Jedlá soda + ocet.
  3. Kuchyňská sůl, prášek do pečiva.
  4. Coca-Cola.
  5. Živé bakterie.
  6. Hydroxid sodný

Kdy je odpad nebezpečný : Odpad se hodnotí jako nebezpečný, jestliže je splněno alespoň jedno z kritérií pro uvedené nebezpečné vlastnosti odpadů během jejich odstraňování: výbušnost, oxidace, hořlavost, dráždivost, škodlivost zdraví, toxicita, karcinogenita, radioaktivita, žíravost, infekčnost, tendence uvolňovat toxické nebo vysoce toxické …

Do modrého kontejneru můžeme vhodit časopisy, noviny, sešity, krabice, papírové obaly, cokoliv z lepenky, nebo knihy.

Žlutý kontejner na plasty

Do kontejnerů na plasty patří fólie, sáčky, plastové tašky, sešlápnuté PET láhve, obaly od pracích, čistících a kosmetických přípravků, kelímky od jogurtů, mléčných výrobků, balící fólie od spotřebního zboží, obaly od CD disků a další výrobky z plastů.

Jak se zbavit nebezpečného odpadu

Jak zacházet s nebezpečnými odpady

Nesmí se ukládat na běžné skládky ani spalovat ve spalovnách komunálních odpadů. Likviduje se buď ve speciálních spalovnách nebezpečných odpadů (těch je na území ČR něco přes 70), nebo ve specializovaných firmách, nebo se ukládá na zabezpečené skládky nebezpečných odpadů.Látku pokryjte absorpčním materiálem (písek, zemina), shromážděte do krytých kontejnerů a nechte zlikvidovat specializovanou firmou.Původce může s nebezpečnými odpady nakládat pouze na základě souhlasu věcně a místně příslušného orgánu státní správy, pokud na tuto činnost již nemá souhlas k provozování zařízení, které slouží k využívání, odstraňování, sběru nebo výkupu odpadů (§ 14 zákona o odpadech).

Nasypte dva sáčky sody (nebo jeden větší sáček) do sifonu, přilijte hrnek octa a nechte zhruba 15 až 30 minut působit. Pak už jen stačí prolít odpad několika litry horké vody a máte hotovo. Kvůli lepšímu výsledku ale doporučujeme postup jednou nebo i vícekrát zopakovat (záleží, jak moc máte odpad nečistotami zanesený).

Proč smrdí odpad : Zapáchající odpad může mít několik příčin. Nejčastější je špatně provedená nebo narušená pachová uzávěra či rozkládající se zbytky jídla. A často se na zápachu odrazí i lajdácky odvedená práce instalatérů. Zápach z odpadů dokáže znepříjemnit život.

Kam s obaly od vajec : Platilo totiž, že tyto materiály obsahují natolik znehodnocená papírová vlákna, že jejich další zpracování již není možné. Jenže recyklační technologie jsou dnes na takové úrovni, že výše zmíněné materiály lze třídit do modrých kontejnerů na papír (plata od vajec je možno při zachování správného postupu i kompostovat.

Na co je šedá popelnice

Kontejner označený šedou nálepkou na kovy

Do kontejnerů na kovy patří drobnější kovový odpad, který lze skrz otvor bez problémů prostrčit – typicky plechovky od nápojů a konzerv, kovové tuby, alobal, kovové zátky, víčka, krabičky, hřebíky, šroubky, kancelářské sponky a další drobné kovové odpady.

Do odpadu nasypte větší sáček jedlé sody, přidejte 200 ml octa a po chvilce zalijte vroucí vodou. Ocet se sodou dokáží rozpustit mastnotu a usazeniny, které jsou obvyklou příčinou zápachu.Nasypte dva sáčky sody (nebo jeden větší sáček) do sifonu, přilijte hrnek octa a nechte zhruba 15 až 30 minut působit. Pak už jen stačí prolít odpad několika litry horké vody a máte hotovo. Kvůli lepšímu výsledku ale doporučujeme postup jednou nebo i vícekrát zopakovat (záleží, jak moc máte odpad nečistotami zanesený).

Čím se neutralizuje kyselina : Kyselé roztoky lze neutralizovat zásaditými roztoky a naopak. Silné kyseliny vytvářejí oxoniové ionty H3O+ zcela rozpuštěné ve vodě s pH < 7, silné báze vytvářejí zcela rozpuštěné hydroxidové ionty OH− s pH > 7. V průběhu této reakce dochází ke změnám pH roztoku a dokonale neutralizovaný roztok má výsledné pH = 7.