Skládá se z nového koření, zázvoru, pepře černého, muškátového ořechu, bazalky, tymiánu, bobkového listu, skořice a soli. Paštikové koření můžeme použít i k ochucení dušených jater a ledvinek, na různá dušená masa typu ragú, dušené hovězí plátky, na skopové, vepřové, králičí i drůbeží maso.Paštika na rychlou spotřebu
Kořeníme bylinkami (tymián, rozmarýn atd), kořením, dochutit můžeme česnekem, sušenými brusinkami, sekanými mandlemi, troškou kvalitního alkoholu (brandy, portské), houbami apod. Játra lze nastavit tepelně upraveným tučnějším masem.V ledničce vydrží paštika týden, pod přepuštěným máslem dva.
Jaká játra na paštiku : Jak vybrat ta správná játra na paštiku
Toho docílíte ideálně nákupem u regionálních chovatelů. Játra vždy důkladně odblaňte. Játra drobnějších a mladších zvířat chutnají lépe a za svůj kratší život odfiltrují menší množství odpadních látek.
Co přidat do paštiky
Zvěřinové paštiky bývají výrazné, proto snesou i stejně nápadné dochucení – kromě koření (jalovec, tymián, muškátový oříšek) můžete přidat i brusinky, ořechy či kapku aromatického alkoholu. Hutnější paštiky, které se pečou v troubě ve vodní lázni, se před podáváním krájí na plátky.
Jak okořenit paštiku : Nejtypičtějším paštikovým kořením, které se k dokořenění doma připravovaných paštik používá je směs pepře, nového koření, hřebíčku, tymiánu, bobkového listu, sladké mleté papriky a různých dalších. Skvělou chuť domácí paštiky můžeme vylepšit i přidáním trochy bílého vína, koňaku, brandy nebo kvalitního rumu.
Výborná je směs 1 g skořice, 1 g tymiánu, 2 g sušeného zázvoru, 2 g bobkového listu, 4 g muškátového oříšku, 6 g nového koření a 8 g černého pepře. Nejprve ji vysušte v mírně vyhřáté troubě a pak vše jemně umelte nebo utlučte v hmoždíři.
Paštiku naplníme do skleniček 100-150 ml a uzavřeme. Vložíme do zavařovacího hrnce a tepelně opracováváme 80 min při teplotě 80°C. Skladujeme v chladničce.
Jak poznat zkaženou paštiku
Ty mastnější mohou už po roce žluknout nebo změnit konzistenci, ale zase jsou více pečující. Ty sušší vydrží déle. Pokud mění barvu, konzistenci, vysychají a hrudkovatí, určitě je vyhoďte.Postup přípravy receptu
Játra, bůček a česnek semeleme, přidáme šťávu z upečeného bůčku, kterou jsme předem scedili, dochutíme solí a pepřem. Promíchanou paštiku plníme do skleniček, ale jen trochu přes polovinu, aby při zavařování paštika nevykypěla. Zavařujeme mírně 2 hodiny.K tomu všemu přidáme cca 1 litr vývaru z masa. V mixéru vše řádně prošleháme. Plníme do skleniček asi do 2/3 výšky. Zavíčkujeme a vaříme 2 hodiny.
Sklenice vložíme do hrnce na zavařování a zavařujeme na 80 až 90 stupňů asi jednu hodinu. Po zavaření sklenice otočíme na cca 10 minut dnem vzhůru.
Jak namíchat paštikové koření : Pokud se do domácí paštiky zamilujete, můžete si připravit i vlastní směs koření. Výborná je směs 1 g skořice, 1 g tymiánu, 2 g sušeného zázvoru, 2 g bobkového listu, 4 g muškátového oříšku, 6 g nového koření a 8 g černého pepře. Nejprve ji vysušte v mírně vyhřáté troubě a pak vše jemně umelte nebo utlučte v hmoždíři.
Kolik se dává soli do paštiky : Nevíte-li si rady se solením, zvažte směs před přidáním polévky a na každé kilo dejte max. 17-20 g soli. Pokud do paštiky nepřidáme tu trochu polévky, po zavaření je to spíš taková paštika ke krájení. Koření smíchám podle naší chuti, ale nikdy nesmí chybět mletý hřebíček.
Jak zavařit hotovou paštiku
Hotová uvařená jídla přendáme do zavařovacích sklenic ještě teplá. Sklenice uzavřeme a sterilizujeme 45 minut při 95°C. Polévky zavařujeme stejně jako hotová jídla, ale nezahušťujeme je. Vývar necháme zavařovat 30 minut při 95°C, zeleninovou polévku 40 minut a husté polévky 60 minut při 90°C.
Minimální trvanlivost není tím, čím se zdá
Potraviny po datu minimální trvanlivosti můžete sníst, pokud jste je skladovali tak, jak je uvedeno na obalu, a obal není poškozen. Jestli jste ovšem výrobek otevřeli a nespotřebovali celý, raději ho už vyhoďte.Za normálních okolností vydrží paštika v lednici zhruba 5 dní, chcete-li ale její trvanlivost prodloužit, stačí, když paštiku ve sklenici zalijete sádlem nebo rozpuštěným máslem a sklenici dobře uzavřete.
Jak se sterilizuje v troubě : Na plech nalijte vodu přibližně do výšky 2 cm, a v průběhu zavařování ji můžete doplňovat. Teplota v troubě by měla být udržována na 200 až 220 °C. To ovšem může být složitější, pokud nemáte teploměr do trouby. Doba sterilování je stejná jako u klasického zavařování, tedy 5 až 13 minut podle velikosti sklenic.