Co se dělá ze špagetové dýně?
Dýňovou dužinu upečte, posolte a rozmixujte s kouskem másla a trochou mléka. Dýňová pyré si na talíři skvěle rozumí se zvěřinou nebo králíkem, ale výborně chutná i s hovězím či vepřovým masem. Upečenou dužinu dýně, rozmixujte s kešu a piniovými oříšky, česnekem a troškou olivového oleje.5 tipů na nejlepší recepty z dýně

  1. Veganská dýňová polévka s kokosovým mlékem.
  2. “Bramborový” salát z dýně a bez majonézy.
  3. Dýňová omáčka na těstoviny.
  4. Dýňový hummus.
  5. Slaný dýňový koláč

Dýni si podélně rozpůlím a zbavím jádřinců. Položím ji na plech řezem nahoru. Posolím, mírně opepřím, pokapu olivovým olejem a dám do trouby péct přibližně na 35 – 40 minut, dokud není dýně měkká (ale ne rozvařená!).

Jak spotřebovat dýni : Potřebujete ho do koláče, do rizota, na kaši, do chleba, do polévky… Nejjednodušší způsob je upéct dýni v troubě nebo ETA Pečence doměkka, nechat lehce zchladnout, podle potřeby oloupat a rozmixovat na pyré. Stiskem dvou tlačítek to jde ve stolním mixéru ETA Vital Blend.

Kdy Zaštipovat dýně

Nároky a péče o rostlinu

Zaštipujeme když šlahoun dosáhne délky cca 1,5 – 2 m. Dýni sázejte na slunné a teplé záhony.

Na co pouzit dýňové pyré : Na co dýňové pyré použít Hodí se na přípravu sladkých jídel, jako je dýňový koláč či dýňová zmrzlina. Využití však najde i jako příloha v podobě noků, humusu nebo dýňové pomazánky.

Dýně má vysoký obsah vitamínů A a C, které mohou pomoci posílit náš imunitní systém. Lutein a zeaxanthin jsou prevencí věkem podmíněné makulární degenerace a katarakty. Dýně je také dobrým zdrojem draslíku, vitaminu C, vlákniny a antioxidantů, které jsou spojeny s přínosy pro zdraví srdce.

Dýňové pyré

  1. Dýni umyjte, oloupejte, rozkrojte ji a vydlabejte semínka.
  2. Nakrájejte ji na kostky asi 2×2 cm.
  3. Dejte do hrnce, zalijte vodou a vařte nějakých 20 minut do změknutí.
  4. Tyčovým mixérem rozmixujte na hladké pyré, pro jistotu můžete propasírovat přes síto.
  5. V lednici můžete pyré skladovat asi 5 dní.

Jak uvařit Špagetovou dýni

Troubu předehřejte na 180 °C. Špagetovou dýni rozkrojte podélně na půl, vydlabejte semínka, řez pokapejte olivovým olejem, osolte a opepřete. Na plech s pečicím papírem obě poloviny položte řezem dolů. Dýni dejte péct na cca 30–40 minut (podle velikosti).Do každé zavařovací sklenice dáme na dno podle své chuti hřebíček a skořici, pak přidáme vychladlé kousky dýně a zalijeme je horkým cukrovým nálevem. Sklenice důkladně uzavřeme a necháme zavařit 35 minut při teplotě vody 80 až 85 °Celsia, případně 25 minut při teplotě 90° Celsia.Dýni omyjte, nakrájejte, oloupejte a zbavte semínek. Dužinu nakrájejte na kostky a dejte zamrazit. Aby se vám později mražená dýně lépe odebírala, doporučujeme jednotlivé kousky dýně rozložit na tácek vyložený pečicím papírem a nechat zamrazit. Poté přendejte do vhodných krabiček nebo sáčků.

Dýně do lednice nepatří

Zralá má zaschlou stopku a u některých druhů má i typické bílé ojínění (u muškátových dýní). Celou dýni skladujte na suchém a chladném místě (okolo 15 °C, ne v lednici) tak, aby kolem ní mohl volně proudit vzduch.

Proč se vydlabávají dýně : Proč se vlastně dýně dlabou, víte to (

Zvyk dlabání dýní v souvislosti s Halloweenem má původ v irské legendě o darebákovi Jackovi. Za svého života Jack velmi hřešil a podvedl i samotného ďábla. Když zemřel, odmítli ho v nebi i v pekle, proto v podobě vydlabané dýně bloudí po Zemi a svíčkou si svítí na cestu.

Jak dlouho vydrží dýňové pyré : Pyré můžeme uchovávat až 3 dny v ledničce a použít ho např. na polévku, lívance atd. V mrazáku pak vydrží až 3 měsíce.

Jak uvařit dýňové pyré

Dýňové pyré

  1. Dýni umyjte, oloupejte, rozkrojte ji a vydlabejte semínka.
  2. Nakrájejte ji na kostky asi 2×2 cm.
  3. Dejte do hrnce, zalijte vodou a vařte nějakých 20 minut do změknutí.
  4. Tyčovým mixérem rozmixujte na hladké pyré, pro jistotu můžete propasírovat přes síto.
  5. V lednici můžete pyré skladovat asi 5 dní.


Lidé začali vyřezávat dýně a umisťovat svíčky uvnitř, aby zastrašovali zlé duchy a ochraňovali své domy před nimi během Halloweenu. Původně byly používány řepky nebo brambory, které byly vydlabané a ozdobeny pro oslavu tohoto svátku."K favoritům podzimní kuchyně patří dýně Hokkaido, má velmi tvrdou oranžovou slupku, je příjemně sladká a jako jediná se neloupe. Hlavně tedy proto, že to nejde.

Jak uchovat dýňové pyré : Dýně nechte vychladnout na mřížce. Vydlabejte dužinu, přemístěte ji do mísy a rozmixujte ji tyčovým nebo stolním mixérem dohladka. Dýňové pyré můžete použít hned nebo skladovat v uzavíratelných sáčcích v mrazáku. V mrazáku vydrží dýňové pyré až 6 měsíců.