Zrníčka granátového jablka příjemně oživí mnoho pokrmů, hlavně salátů. Dozdobí rovněž dezerty a podávají se také ke grilovanému masu, hodí se k drůbeži, k hovězímu i k rybám.Granátové jablko hluboce vyživuje a regeneruje kožní buňky. Šťáva z granátového jalbka pomáhá s produkcí kolagenu, s hydratací a udržuje tonus pleti. Poskytuje i úlevu při ekzémech, lupénce a slunečních popáleninách.Jak použít granátové jablíčko Chutná zrníčka využijtete zejména v syrovém stavu, kdy se jí i se semínky. Hodí se do jogurtů a snídaňových kaší a do studené kuchyně na dozdobení salátů a zákusků. Své uplatnění má i vylisovaná šťáva, ze které si připravuje výborná letní limonáda.
Jak se rozdělává granátové jablko : Pracovní postup loupání granátového jablka:
- Granátovému jablko odkroj čepičku.
- Po odkrojení uvidíš, kudy vede dužnina. V místě dužniny veď řez až dospod granátového jablíčka.
- V místě, kde jsi jablko nařízla, prsty oddělej jednotlivé části.
- Teď už jen vnitřek granátového jablka "vydloubej" a máš hotovo.
Jak chutná granátové jablko
Granátové jablko je aromatické ovoce se sladkokyselou chutí. Šťáva granátového jablka je tmavě červená a ve skle vypadá, že jde o slaďoučkou pochoutku. Je ale bohužel kyselá. Konzumenty často odrazuje složitý přístup k samotným semenům, ale trpělivost se vyplatí.
Jak dostat šťávu z granátového jablka : Postup: Dužinu z granátového jablka odšťavníme ve šnekovém odšťavňovači. Pokud nemáte odšťavňovač, veškerou jedlou dužinu mixujte do doby, než bude zcela rozmixovaná. Pak směs přelijte přes síto (pomozte si lžící) a vymačkejte veškerou šťávu.
Granátové jablko se doporučuje jíst dvakrát týdně. Dolování jadérek bývá trochu složitější a dávejte pozor, protože intenzivně barví všechno, čeho se dotknou. Granátové jablko můžete překrojit na polovinu a prsty oddělit jednotlivá zrníčka. Nebo odřízněte vršek jablka a uvidíte jednotlivá pouzdra.
Semeny granátového jablka
Semená granátového jablka, uvnitř bobule, jsou známá svou sladkokyselou chutí a nacházejí se ve sladkém mišku, který je obklopen tvrdou slupkou bobule. Bobule granátovníku může mít šest až dvanáct pouzder, v nichž jsou semena umístěna.
Jak dlouho vydrží granátové jablko
Výběr a skladování granátového jablka
Ve správných podmínkách, tedy chladu a suchu, vydrží granátové jablko až několik týdnů, nejlépe však uděláte, pokud jej zpracujete co nejdříve, časem totiž ovoce vysychá.Granátové jablko
Správně zralé mají žlutočervenou barvu. Před konzumací jablko rozpulte a dužnaté míšky vybírejte lžičkou. Semínka, která obsahují, můžete sníst. Z plodů můžete získat i velmi chutnou šťávu, ze které se vyrábí známá grenadina.Při koupi exotického ovoce se nenechte odradit tím, že není zrovna zralé. Dozraje vám i doma při pokojové teplotě. Stačí, když ho vložíte do sáčku spolu s banánem nebo domácím zralým jablkem a do dvou dnů bude nedozrálé ovoce voňavé a zralé.
Jaká je souvislost mezi ručními granáty, granátovými jablky a českými granáty Latinský výraz pro granátové jablko pomum granatum což znamená „ovoce s mnoha semeny“. Tento název pak přejala starofrancouzština a odvodila z něj výraz granate, používaný pro kámen rudé barvy, připomínající zrníčko granátového jablka.
Jak je zdravé granátové jablko : Bohaté na aktivní látky a blahodárné antioxidanty
Aktivní látky z granátového jablka obsahuje mnoho anti-age produktů. Toto na první pohled působivé ovoce totiž dokáže bojovat proti předčasnému stárnutí: Stimuluje přirozené regenerační procesy kůže, působí proti volným radikálům a podporuje obnovu buněk.
Kdy jíst granátové jablko : Granátové jablko se doporučuje jíst dvakrát týdně. Dolování jadérek bývá trochu složitější a dávejte pozor, protože intenzivně barví všechno, čeho se dotknou. Granátové jablko můžete překrojit na polovinu a prsty oddělit jednotlivá zrníčka. Nebo odřízněte vršek jablka a uvidíte jednotlivá pouzdra.