Máme pro vás 6 osvědčených tipů, jak je zpracovat.
- Ředkvičkové pickles. Toto je skvělé řešení, pokud máte ředkviček skutečně tolik, že je nestíháte jíst.
- Pomazánky s ředkvičkou.
- Polévky s ředkvičkou.
- Napařené, vařené a nishime ředkvičky.
- Karbanátky a placky s ředkvičkou.
- Saláty s ředkvičkou.
Najemno nakrájené lístky ředkviček můžete použít i do salátů nebo do polévek. Před zpracováním byste měli ředkvičky důkladně umýt a odstranit veškeré zbytky zeminy. Odřízněte stonky a kořínky. Lístky lze jíst syrové jako kořenící bylinky, případně vařené jako špenát.Ředkvičky jsou bohaté na vlákniny, které podporují střevní peristaltiku. Tím pomáhají k rychlejšímu vylučování jedovatých, škodlivých látek, odstraňují zácpu a ochablost střev. Mají však velmi mnoho kyseliny listové, která je důležitá pro růst a nervy, i vitaminu C, ten podporuje imunitní obranu a mentální zdraví.
Co jíme u ředkvičky : Ředkvička má nízkou kalorickou hodnotu (40 kJ na 50 gramů). Pěstuje se v mírném pásu. Jedlé jsou i listy ředkviček. Ředkvičkám se nejlépe daří na slunném místě v písčitohlinité, mírně kyselé až neutrální (pH 6,5 až 7,0) půdě.
Co ožírá ředkvičky
Pokud na vzcházejících ředkvičkách či kedlubnách zaznamenáte malé černé broučky, kteří vykusují díry do listů, půjde o dřepčíky. Tito žraví škůdci útočí hlavně na jaře za suchého počasí. Dřepčíci si pochutnávají hlavně na listech brukvovité zeleniny, ale napadají i některé letničky, například lichořeřišnici.
Kdy protrhávat ředkvičky : Až rostlinky vyrostou a budou se v záhonech tlačit, neváhejte je protrhat. Listy ředkviček nevyhazujte, mají jemně palčivou chuť a pozvednou jarní saláty. Ředkvičky sklízejte nejpozději 8 až 10 týdnů od výsevu. Jinak ztratí svoji křehkost, jemnou chuť a budou dřevnaté.
Ředkvičky mohou napadat dřepčíci (malí černí nebo kovově modří broučci, kteří za výrazného sucha napadají zejména klíčící rostlinky) a slimáci (škodí zejména v noci nebo po dešti, když při okopávání najdete vajíčka, zničte je, slimáky sbírejte ručně).
Potraviny, které nejvíce nadýmají Tato brukvovitá zelenina obsahuje rafinózu, což je trisacharid, který je tráven bakteriemi v tlustém střevě, jež produkují plyn.
Jak ozivit ředkvičky
Ředkve stačí před použitím pořádně vydrbat pod tekoucí vodou a odkrojit kořínek a část, kde navazuje nať. Černou ředkev velmi snadno oloupete škrabkou. Menší kusy, které budete pouzději krájet na tenké plátky, loupat ani nemusíte. Krájení přizbůsobte zamýšlenému jídlu.Nať ředkviček je bez problémů jedlá. Na rozdíl od samotné ředkvičky ale nemá její typickou chuť a palčivost. Hodí se tedy spíš jako doplněk k jiné hlavní surovině nebo se musí výrazně ochutit. I kvůli tomu jsou oblíbené do pesta a do polévkových krémů.Ředkvičky se vysévají od dubna rovnou na záhon, velmi řídce a do hloubky cca 1 cm v řádcích 15 cm od sebe. Jakmile vzejdou, je třeba je vyjednotit na vzdálenost 2,5 cm od sebe, tedy vytrhnout slabé rostlinky a ponechat jen ty silné. Větší druhy vysévejte přiměřeně hlouběji a dále od sebe.
Rané odrůdy lze vysévat do teplého pařeniště již v únoru. Rychlíme je tak ke sklizni ve druhé polovině března. Do studeného pařeniště je vyséváme v polovině března. Výsev na záhony do volné půdy provádíme od března do poloviny června, řídce do řádků vzdálených od sebe 10–15 cm.
Proč ředkvičky hodně pálí : Typickou štiplavou chuť dávají ředkvičkám hořčičné silice, které se uvolňují při porušení buněk. Tedy i při kousání. Jejich role je pro rostlinu důležitá, protože štiplavost ji chrání před škůdci. A stejně působí i v našem těle.
Jak Presadit ředkvičky : Ředkvičky se vysévají od dubna rovnou na záhon, velmi řídce a do hloubky cca 1 cm v řádcích 15 cm od sebe. Jakmile vzejdou, je třeba je vyjednotit na vzdálenost 2,5 cm od sebe, tedy vytrhnout slabé rostlinky a ponechat jen ty silné. Větší druhy vysévejte přiměřeně hlouběji a dále od sebe.
Co způsobuje Smradlave prdy
Mezi nadýmavé potraviny patří luštěniny, košťálová zelenina, cibule, česnek, silně kořeněná jídla, sycené vody, kynuté pečivo, obzvláště to čerstvě upečené a alkohol, především víno. Tyto potraviny jsou bohaté na síru, která ovlivňuje střevní bakterie a vzniká sirovodík páchnoucí po shnilých vejcích.
Přítomnost natě trvanlivost ředkviček neprodlužuje, proto ji před skladováním v lednici vždycky dejte pryč (nebo ji zpracujte). Ředkvičky vydrží v šuplíku na zeleninu čerstvé několik dní a nejlépe jim je v pootevřeném plastovém pytlíku, který zabrání tomu, aby se vysušily a scvrkly.Ředkvičky důkladně omyjte a zbavte kořínků a lístků. Nakrájejte je na kostičky a dejte do misky. Petrželku nasekejte najemno a přidejte k ředkvičkám. Ochuťte citronovou šťávou, osolte, opepřete a pokapejte olejem.
Co s listy z ředkviček : Sušit lze listy vcelku i nasekané. Sušenou nať můžete uskladnit ve sklenici jako jednodruhovou ingredienci nebo smíchat s další sušenou zeleninou nebo bylinkami a používat třeba jako polévkové koření. Dávku prospěšných isothiokyanátů tak budete mít pořád po ruce.