Co se dělá z bazalky?
Bazalka je výborným kořením při přípravě masa, velmi si rozumí s rybami jako pečenou pražmou či lososem. Neztratí se ani nasladko, hravě z ní vytvoříte vitamíny nabité broskvovo-bazalkové smoothie či netradiční bazalkový sorbet. TIP: K lehkému obědu či večeři je ideální volbou caprese.Pokud bazalka začne nasazovat ke květu, rukou květ odlomte. Jelikož je bazalka rostlinka jednoletá, nemá cenu ji nechat kvést. Rostlina se tím mimo jiné vyčerpává a mění své chuťové, ale také texturní vlastnosti. Stejně tak můžete bazalku množit.Co s přebytkem bazalky Přebytek bazalky snadno zmrazíme, a to buď lístky nakrájíme nebo je ponecháme celé. Budou se nám hodit na doplnění mnoha pokrmů. Bazalku také můžeme zpracovat na bazalkové pesto, které je výborné k těstovinám, na topinky, do pomazánek i na dochucení různých jídel.

Na co je bazalka : Zlepšuje trávení, podporuje chuť k jídlu, uvolňuje křeče žaludku nebo střev a působí proti nadýmání. Dále také desinfikuje močové cesty a podporuje zdravé odvodňování organismu. Pití bazalkového čaje snižuje krevní tlak, funguje proti nervozitě nebo úzkosti a zlepšuje koncentraci.

Jak dlouho vydrží bazalka

Většina bylinek patří k trvalkám, správnou péčí jim tedy prodloužíte život. Jen bazalka a majoránka vám vydrží pouhý rok. Dají se ale snadno vypěstovat ze semínek.

Jak zpracovat bazalku na zimu : Bazalkové lístky přeberte, opláchněte a nechte oschnout. Poté nasekejte a zamrazte vsáčku se zipem, ze kterého vymáčknete všechen vzduch. Až budete bazalku potřebovat při vaření, odeberete ji jednoduše lžící.

Jak uchovat bazalkové listy

Listy bazalky snadno zavadají, proto se raději vyhýbáme svazečkům s opadávajícími a na okrajích načernalými listy. Co se týče uchovávání, lístky bazalky vydrží 2 – 3 dny ve vlhkém svačinovém papíru nebo mikrotenovém sáčku a uložené v lednici.

Bazalka se užívá v čerstvém i sušeném stavu. Bazalku nikdy nevařte, přidávejte ji až do hotových pokrmů. Používá se jako koření do omáček, na rajčata, pizzu, do těstovin, salátů, rybí polévky, do vývaru. Bazalka se rovněž hodí do ochucovadel složených z oleje a octa.

Čím je zdravá bazalka

Bazalka příznivě ovlivňuje dýchací cesty a ulehčuje odkašlávání. Také dobře působí na činnost ledvin, tlumí křeče, zklidňuje psychiku a přináší dobrou náladu. Údajně působí i afrodiziakálně. Je vhodná při nespavosti a migréně.Některé bylinky, třeba právě bazalka a další středomořské rostliny, chlad přímo nesnášejí, takže je pro ně nejlepší uchovávat je v pokojové teplotě. Pokud vidíte, že bazalka už uvadá a vy ji nestačíte sníst, nevyhazujte ji – vyrobte třeba pesto nebo lístky zamrazte.Chcete-li bazalku uchovávat dlouhodobě, je možné ji nasušit, zmrazit nebo naložit do olivového oleje s trochou octa.

Bazalku nikdy nevařte, přidávejte ji až do hotových pokrmů. Používá se jako koření do omáček, na rajčata, pizzu, do těstovin, salátů, rybí polévky, do vývaru. Bazalka se rovněž hodí do ochucovadel složených z oleje a octa.

Jak jíst bazalku : Využití bazalky v kuchyni

Hodí se k přípravě jídel s vejci, bramborami, těstovinami, čerstvým sýrem, mozarellou a na pizzu. Bazalku přidáváme také k rybám, mořským plodům, ale i k pečenému telecímu či jehněčímu masu. Z ovoce se skvěle hodí k malinám.

Jak Presazovat bazalku : Na zahradě Můžete semínka zasít rovnou do záhonku, nebo si raději rostlinku předpěstovat doma. Při přesazování ji pak chyťte pod listy a zlehka ji vytáhněte, přitom dávejte pozor na kořínky, abyste je nepoškodili. Na záhonek přesazujte až koncem května, protože jinak by jí mohly ublížit přízemní mrazíky.

Co s bazalkou v zime

Bazalka a majoránka rozhodně mráz nepřežijí, tak zrovna u nich je velmi výhodné pokračovat v pěstování přes zimu doma. Pokud máte vzrostlou bazalku nebo majoránku na balkoně nebo na zahradě, klidně ji už v této době přesuňte domů za okno. Je to lepší udělat to teď a nečekat až na hlášení prvních mrazíků.

Chuť bazalky

Bazalka pravá má složitou sladce kořeněnou vůni se stopami hřebíčkové a anýzové esence. Chuť má teplou peprnou, podobnou jako hřebíček, se spodními tóny mentolu a anýzu.K růstu potřebuje slunce a teplo, a proto ji ideálně postavte nebo zasaďte na místo, kde je ho dostatek. Třeba k na jih směřujícímu oknu nebo do odpovídajícího prostoru v zahradě. Opatrně však s ostrým poledním sluncem, to se jí nelíbí.

Jak je zdravá bazalka : Bazalka příznivě ovlivňuje dýchací cesty a ulehčuje odkašlávání. Také dobře působí na činnost ledvin, tlumí křeče, zklidňuje psychiku a přináší dobrou náladu. Údajně působí i afrodiziakálně. Je vhodná při nespavosti a migréně.