Nejčastěji používáme zrnitost 0/32 mm. Vrstva podložního štěrku je závislá na typu podloží, které však v tuto chvíli máte připravené. Vrstvu štěrku je potřeba opět důkladně mechanicky zhutnit. V případě vyšší vrstvy hutnění doporučujeme udělat několikrát, typicky po každé přidané celistvé vrstvě štěrku 0/32 mm.Po uvaření sladu a zcezení mladiny zůstane jako odpad mláto, které vyžaduje rychlé zpracování. Dosud je pivovarské mláto využíváno převážně jako zdroj energie (např. jako náplň do bioplynových stanic). V menší míře se mláto využívá jako přídavek do krmiva pro prasata a skot.Pivovarské mláto se skládá ze zbytků sladu, plev, slupek a škrobu. Stravitelnost vlákniny u skotu je pouze 65 %. Mláto má cca 40 % neodbouratelného proteinu (NdNL) v bachoru, vysoce hodnotnou bílkovinu a je velmi chutné.
Co je to mlatová cesta : CO TO JE MLATOVÁ CESTA :
Mlatové cesty jsou tradiční konstrukce zpevněných cest, oblíbené zejména v parcích, na cyklostezkách, u památkových objektů (hrady, zámky). Moderní mlatové povrchy nachází rostoucí oblibu u rodinných domů, kde mohou zdobit chodníky, příjezdové cesty, zahradní cestičky, lemovat stromy, ohniště.
Co jsou Mlatci
Byly to zbytky klasů, stébel a trávy. Na humno propadlo obilí, které se právě mlátilo a nejrůznější tvary semen.
Jak Hutnit mlat : Jak se hutní váš mlat Mlatový povrch Parkdecor se hutní pouze válcem od váhy cca 50kg (zahradnický plnící vodou) do 750kg (bez zapnuté funkce vibrace) podle velikosti, účelu a možností projektu. Nesmí se používat vibrační desky ani žáby.
Mladina – cukernatý meziprodukt vznikající v první fázi technologického procesu při výrobě piva. Obsahuje extraktivní látky ze sladu(a surogátů), které jsou zkvasitelné a extraktivní látky z chmel.
Pivo se vyrábí vařením a kvašením škrobů z obilných zrn – nejčastěji ze sladového ječmene, používá se však také pšenice, kukuřice, rýže a oves. Kvašením škrobových cukrů v mladině vzniká etanol a nasycení oxidem uhličitým (karbonizace).
Jak uchovat mláto
V praxi se pivovarské mláto skladuje v polyetylenových vacích plněných lisovacím strojem nebo v silážních žlabech, kde je hmota ošetřena konzervanty a řádně anaerobně utěsněna. Po třech týdnech je ukončena fermentace a silážované pivovarské mláto se může zkrmovat nebo dále skladovat až po dobu šesti měsíců.Při realizaci mlatové cesty se začíná odebráním zeminy a hlušiny a dokonalým zhutněním podkladu. Poté je třeba dokonale zhutnit každou následující vrstvu. Před realizací mlatu také nesmíme zapomenout, že je určen především k chůzi, a že je ze všech zpevněných povrchů nejméně odolný.Mlat 0-4 mm vanilkový – volně ložený
Růžovo – bílý mlat vhodný na povrchovou úpravu zpěvněných ploch jako jsou cestičky v zahradách či parcích. Volně ložený. Spotřeba mlatu vychází cca 38-39 kg/m2 při síle vrstvy (mocnosti) 3 cm před zhutněním (2,5 cm po zhutnění).
Liškoun obecný (Alopias vulpinus) je vejcoživorodý, pelagický druh žraloka, obývající oceány i pobřežní vody. Alternativními druhovými jmény jsou žralok liščí, liškoun dlouhoocasý a žralok mlatec.
Co je to za humny : Humno je původně mlat, tedy prostor k mlácení obilí, zpevněný udusanou hlínou. Nejdříve se jako humna používala místa pod širým nebem, později mlat ve střední části stodoly, na Moravě a jižním a západním Slovensku se slovem humno označuje celá stodola.
Čím zhutnit štěrk : K hutnění nám poslouží tzv. žába, neboli vibrační pěch. Pokud se rozhodneme materiál pod štěrkové lože doplňovat ve větší výšce, je nutné hutnit postupně po vrstvách. Přičemž výška jednotlivých vrstev nesmí přesáhnout 30 cm.
Co to je slad
Slad je název pro naklíčené a usušené obilné zrno, převážně se pro výrobu sladu používá ječmen, ale také pšenice či žito. Výroba sladu se nazývá sladování a věnují se jí sladovníci ve sladovnách. Slad je jedna ze základních surovin pro výrobu piva a whisky.
Hlavní je samozřejmě voda, která tvoří 92 % v jednom litru piva. I proto platí, že pivo spolehlivě zahání žízeň. Pivo dále obsahuje samozřejmě alkohol, ale i minerály (draslík, hořčík, fosfor, sodík, měď), bílkoviny (3 až 5 gramů na litr), sacharidy (hlavní zdroj energie), vlákninu a pochopitelně i vitamíny.Jedná se především o cukry (zkvasitelné a nezkvasitelné). Ze zkvasitelných cukrů pak při kvašení piva vzniká alkohol. Stupňovitost piva tedy udává plnost (hutnost) piva → 10° tedy obsahuje 10 % těchto látek, 12° pak 12 %, atd. → čím více extraktivních látek, tím plnější pivo.
Kolik procent alkoholu má 10 : Pivo: Obsah alkoholu
Typ piva | Obsah alkoholu |
---|---|
Radler obsah alkoholu | ~1,5–2,5 |
Pivo 8 obsah alkoholu (8°) | ~3–3,4 % |
Pivo 10 obsah alkoholu (10°) | ~3,5–4,5 % |
Pivo 11 obsah alkoholu (11°) | ~4,6–4,8 % |