Endokrinologické vyšetření je soubor lékařských úkonů prováděných při určování diagnózy poruch hormonální regulace organismu. Skládá se z podrobné anamnézy, fyzikálního a laboratorního vyšetření. Po fyzikálním vyšetření obvykle následují odběry krve.Endokrinologie řeší problémy žláz s vnitřní sekrecí (štítná žláza, příštítná tělíska, podvěsek mozkový, nadledviny aj.), které produkují látky hormonální povahy a ovlivňují většinu dějů v lidském organismu.Jestliže si i v teplý den musíte vzít svetr a zebou vás ruce nebo nohy, jste unavení, dělají se vám otoky kolem očí, tloustnete, aniž by to mělo důvod ve změně jídelníčku – vaše štítná žláza možná pracuje málo. Bolí vás vepředu na krku, cítíte bolest při polykání a otáčení hlavy – můžete mít zánět štítné žlázy.
Čím se zabývá endokrinolog : Endokrinologie je odvětví medicíny zabývající se diagnózou a léčbou žláz s vnitřní sekrecí. Mezi tyto žlázy patří například nadledviny, pohlavní žlázy, podvěsek mozkový, štítná žláza, příštítná tělíska a slinivka břišní.
Jak dlouho trvá endokrinologické vyšetření
Doba trvání vyšetření:
48 hodin a 7. den – cca 20 min.
Jak se pozná špatná funkce štítné žlázy : Příznaky onemocnění štítné žlázy mohou být např.
- nevysvětlitelná změna hmotnosti,
- dlouhotrvající chrapot,
- pocity tlaku v krku,
- problémy s polykáním nebo dýcháním,
- změny tepové frekvence,
- pocit bušení srdce,
- pocit únavy,
- psychické problémy (deprese, smutek, úzkost, neklid, potíže se spánkem, podrážděnost, …),
Příznaky mohou být například bušení srdce, zrychlení jeho činnosti, nesnášenlivost tepla a nadměrné pocení, nespavost, svalová slabost, úbytek svalové hmoty, nervozita, váhový úbytek, stálý pocit hladu, případně i problémy s očima. Někdy dochází i ke změnám osobnosti.
Endokrinologie je medicínský obor zabývající se diagnostikou a léčbou poruch žláz s vnitřní sekrecí (hypofýza – podvěsek mozkový, štítná žláza, příštítná tělíska, nadledviny, vaječníky, varlata atd.)
Jak dlouho trvá vyšetření na endokrinologii
48 hodin – trvá vždy cca 30 – 60 min. Způsob objednávání: Individuálně po telefonické objednávce, vyšetření zahajujeme v úterý.Vyšetření štítné žlázy probíhá buď odebráním anamnézy (zjištění výskytu autoimunitního onemocnění u členů rodiny), laboratorním vyšetřením (krevní testy), pomocí zobrazovacích metod (ultrazvuk) nebo pomocí biopsie (punkcí) (odběr vzorku tkáně štítné žlázy tenkou jehlou pod ultrazvukovou kontrolou).Možné komplikace. Pokud hypotyreóza zůstane neléčena, může vést k řadě zdravotních komplikací: Struma: Chronická stimulace štítné žlázy produkovat více hormonů může způsobit zvětšení žlázy, což se nazývá struma. Srdce: Hypotyreóza může vést k zvýšenému riziku vysokého krevního tlaku a srdečního selhání.
Hormony štítné žlázy ovlivňují metabolismus živin (tuků, bílkovin a cukrů), zvyšují spotřebu kyslíku, ovlivňují termoregulaci a jsou důležité pro správnou funkci orgánů a tkání. V těhotenství a několik prvních let po narození jsou důležité pro správný vývoj mozku dítěte.
Co způsobuje neléčená štítná žláza : Možné komplikace. Pokud hypotyreóza zůstane neléčena, může vést k řadě zdravotních komplikací: Struma: Chronická stimulace štítné žlázy produkovat více hormonů může způsobit zvětšení žlázy, což se nazývá struma. Srdce: Hypotyreóza může vést k zvýšenému riziku vysokého krevního tlaku a srdečního selhání.
Co ovlivnuje výsledky štítné žlázy : Funkce žlázy je výrazně závislá na zevním prostředí, konktrétně na dodávce jódu, díky kterému poté vyrábí hormon tyroxin. „Kromě nedostatku či nadměrného přísunu jódu ovlivňuje funkci štítné žlázy i dědičnost, stres, předchozí léčba zářením a užívání některých léků, včetně tzv. biologické léčby.
Jak poznám že mi špatně funguje štítná žláza
Mezi typické příznaky patří zimomřivost a studené končetiny, zpomalený metabolismus, přibývání na váze a snadnější ukládání tuku. Kromě toho je také častá chronická zácpa, únava a nedostatek energie, nízký krevní tlak, oteklá tvář a zvětšení štítné žlázy (struma).
Příznaky onemocnění štítné žlázy mohou být např.
- nevysvětlitelná změna hmotnosti,
- dlouhotrvající chrapot,
- pocity tlaku v krku,
- problémy s polykáním nebo dýcháním,
- změny tepové frekvence,
- pocit bušení srdce,
- pocit únavy,
- psychické problémy (deprese, smutek, úzkost, neklid, potíže se spánkem, podrážděnost, …),
Snížená funkce štítné žlázy u nás trápí pět až osm procent obyvatelstva. Neléčená nebo nesprávně léčená hypotyreóza může vést k řadě zdravotních obtíží. Při závažné hypotyreóze se může hromadit volná tekutina v dutinách tělních – v osrdečníku, plicích, břiše, člověk má zácpu, suchou kůži a sklon k ekzémům.
Jak poznat že nefunguje štítná žláza : Příznaky onemocnění štítné žlázy (snížené či zvýšené produkce hormonů)
- Nepravidelný, zrychlený či zpomalený srdeční rytmus,
- zvýšený cholesterol v krvi,
- výrazné snížení tělesné hmotnosti,
- kolísání hladiny cukru v krvi u diabetiků,
- zvýšená únava,
- zhoršení paměti a soustředění,
- padání vlasů,
- nervozita, třes,