Prohlédnou celé tělo, zejména případné kožní změny, pohlavní orgány, ale například i držení páteře. Změří ti krevní tlak a puls. Vyšetří ti zrak a sluch. Lékař se ti také podívá do úst a případně doporučí návštěvu stomatologa.7, 9, 11, 13 leté prohlídky
Obdobný postup jako u ostatních prohlídek. Rozhovor s rodiči a získání nových anamnestických fakt, kontrola očkování, případně jejich doplnění, fyzikální vyšetření, vyšetření sluchu, zraku, řeči, TK, pulsu, dutiny ústní a stav chrupu, štítné žlázy a vyšetření moče.Zkontroluje pohybové ústrojí i držení těla. Poslechne si srdce, podívá se ti do krku. Většinou se pohlavní orgány nezkoumají, takže si myslím, že ti dovolí, aby sis spodní prádlo nechala – ale záleží na konkrétním pediatrovi. Každopádně se nemusíš bát, protože na preventivní prohlídce se nedějí žádné dramatické věci.
Co se dělá na 17 leté prohlídce u kluků : Preventivní prohlídka dítěte v 15 a 17 letech
vyšetření moči, krevního tlaku a pulzu, vyšetření zraku, sluchu a řeči dítěte, kontrola stavu a růstu zubů, zhodnocení celkového stavu a vývoje dítěte, dítě je poučeno o sexuálním životě vč.
Co se dělá na 18 leté prohlídce
Součástí prohlídky je v rámci onkologické prevence zhodnocení rizik z hlediska rodinné, pracovní i osobní anamnézy. Dále se dělá vyšetření kůže, u zjištěného podezření na rakovinu prostaty také vyšetření per rectum (konečníkem). U mužů se při pozitivní rodinné anamnéze provádí klinické vyšetření varlat.
Jak dlouho trvá prohlídka u gynekologa : Celá gynekologická prohlídka včetně přípravy trvá zhruba 15–20 minut, samotný cytologický stěr z děložního čípku jen několik sekund. Pokud jdete na preventivní gynekologickou prohlídku poprvé, počítejte s tím, že se u lékaře zdržíte pravděpodobně o trochu déle.
Zkontroluje také dutinu ústní a stav chrupu, popřípadě doporučí stomatologické vyšetření. Při prohlídce od 13 let mají děti dostat poučení vztahující se ke zdravotním rizikům a důsledkům souvisejícím se sexuálním životem, včetně poučení o možnosti očkování proti karcinomu děložního čípku.
Prohlídka probíhá přímo v ordinaci praktického lékaře a zahrnuje několik částí: Odběr krve k vyšetření cholesterolu (ve 30, 40, 50 a 60 letech), glykémie (od 40 let á 2 roky) a ev. další testy v závislosti na současné léčbě nebo zdravotních obtížích.
Co se testuje z moči na preventivní prohlidce
Při každé prohlídce se má provést orientační chemické vyšetření moče. V 18, 30, 40, 50 a 60 letech lékař zařídí provedení vyšetření cholesterolu a tukových látek v krvi. V 18 letech a dále pak od 40 let ve dvouletých intervalech se provádí i kontrola glykemie (hladiny cukru v krvi).Při vyšetření lékař nejdříve zkontroluje zevní genitálie a břicho a poté přistoupí k prohlídce děložního čípku a poševních stěn. Pochvu rozevře takzvanými zrcadly. Kontrolu děložního hrdla provádíme pomocí kolposkopu, což je světelný mikroskop, kterým lékař prohlédne povrch čípku.Lékař vám provede kompletní fyzikální vyšetření (poklepem a poslechem vyšetří srdce a plíce, pohmatem štítnou žlázu, zkontroluje stav žil a tepen na dolních končetinách atd.), změří krevní tlak a zjistí index tělesné hmotnosti (BMI). Má také orientačně vyšetřit zrak a sluch a zkontrolovat očkování, mj. proti tetanu.
– Ve výběru oblečení se nemusíte omezovat, nicméně při vyšetření si budete svlékat spodní prádlo (od pasu dolů), proto může být vhodnější vzít si na sebe volnější sukni nebo šaty, abyste zůstala „zahalená“. – V konzumaci jídla a pití se nemusíte omezovat, na průběh vyšetření nemá strava žádný vliv.
Co si vzít s sebou ke gynekologovi : CO SI VZÍT S SEBOU NA VYŠETŘENÍ:
- průkaz pojištěnce.
- výsledek mamografického vyšetření, ultrazvuku prsů
- menstruační kalendář, první den poslední menstruace.
- výsledky vyšetření u specialistů (chirurg, onkolog, ev.
- těhotné – průkazku, ranní moč, zprávy a výsledky vyšetření (oGTT apod., štítná žláza,…)
Co se zjistuje z krve na preventivní prohlidce : Díky testu zjistíte poměry jednotlivých složek krve (červené, bílé krvinky, krevní destičky), hladinu cukru v krvi, funkci jater a ledvin, riziko kardiovaskulárních onemocnění (hladinu cholesterolu) a rozbor moči pro zjištění možných onemocnění močových cest či ledvin.
Na co mám právo při preventivní prohlídce
Na co všechno máme nárok V rámci preventivní prohlídky lékař provede vyšetření: zraku, sluchu, moči, cholesterolu a glykémie – prevence metabolických onemocnění, změří krevní tlak a EKG ve 40 letech věku – prevence kardiovaskulárních onemocnění.
Celé preventivní vyšetření trvá asi 30 až 40 minut.dietně posnídejte (bez tuku) – nejlépe obyčejný rohlík, kmínový či toustový chléb, křehké kukuřičné plátky, rýžové chlebíčky, suchary, dětské piškoty, kukuřičné lupínky, med, džem, ovoce anebo zelenina. Nevhodné jsou mléčné a masné výrobky, vejce, celozrnné pečivo s olejnatými semeny, ořechy.
Co se kontroluje na preventivní prohlídce : Lékař vám provede kompletní fyzikální vyšetření (poklepem a poslechem vyšetří srdce a plíce, pohmatem štítnou žlázu, zkontroluje stav žil a tepen na dolních končetinách atd.), změří krevní tlak a zjistí index tělesné hmotnosti (BMI). Má také orientačně vyšetřit zrak a sluch a zkontrolovat očkování, mj. proti tetanu.