Podobně jako někteří savci hibernují, i někteří hmyzáci přečkávají zimu v úkrytu a čekají na příchod jara a vyšších teplot, aby to mohli zase pořádně „rozbzučet“. Většina hmyzu před zimou hyne, ale nenechme se zmást, někdo musí přežít i v tom nejdrsnějším počasí, aby dal na jaře základ nové generaci.Hromadně zimují i některé mouchy. Zpravidla zalézají do úzkých štěrbin ve fasádách, pod kůrou i jinde nebo na půdy budov.Cvrček je teplomilný tvor, preferuje místa s teplotou nad 28°C. Proto se také jmenuje domácí, přesně to má totiž rád, teplíčko domova. Chladné zimní teploty nepřežívá, takže se uchyluje do lidských obydlí. Aktivní je v noci, kdy si jeho přítomnosti nelze nevšimnout.
Kdy se probouzí hmyz : Na konci zimní diapauzy nastupuje takzvaná kviescence – klidová fáze závislá na vnějších faktorech. Pokud během kviescence pominou nepříznivé podmínky, hmyz se probouzí a začíná být aktivní. Nástup diapauzy nemusí být nutně spojen s příchodem podzimu či zimy. Řada druhů se do tohoto stavu dostává už na konci léta.
Která zvířata v zimě nespí
Někteří savci upadají v průběhu zimy do několikadenních stavů nečinnosti a klidu. Nejsou aktivní a neopouštějí svoje doupě, nesnižuje se jim ale tělesná teplota, takže nejde o pravý zimní spánek. Ze savců v Česku hibernují například ježci, netopýři, plši a plšíci, křečci a sysli.
Kde přezimují komáři : Samičky nejčastěji přezimují v garážích, stodolách, sklepech, bytech nebo například chlévech. Pokud se samička komára dostane do vytápěného domu či bytu může zůstat aktivní a bodnout i v zimě. Vydatné deště během jarních a letních měsíců pak často vedou k přemnožení komárů, neboť sucho líhništi neprospívá.
Obecně se udává rozpětí týden až dva měsíce (u přezimujících samiček více než půl roku). V případě mouchy domácí (musca domestica) jde o přezimování v larválním stadiu: http://en.wikipedia.org/wiki/Housefly.
Koňka moucha je extrémně obtížný hmyz, který léta hlavně v létě. Kousnutí jsou extrémně bolestivá.
Jak dlouho vydrží Cvrček bez jídla
Nymfa se líhne za 1-2 týdny a je podobná dospělci, jen je bezkřídlá. Svléká se cca jedenáctkrát a dospívá ve 2-3 měsících. Délka života je maximálně 1-2 roky. Je to noční teplomilný živočich, všežravec, dává přednost zelenině, ovoci, chlebu, masu, ale může hladovět i 3 týdny.Samičky nejčastěji přezimují v garážích, stodolách, sklepech, bytech nebo například chlévech. Pokud se samička komára dostane do vytápěného domu či bytu může zůstat aktivní a bodnout i v zimě. Vydatné deště během jarních a letních měsíců pak často vedou k přemnožení komárů, neboť sucho líhništi neprospívá.Nejběžnější hmyz, který vás může doma štípnout, jsou blechy a štěnice. Pozor: je mýtus, že tento hmyz se objevuje jen v zanedbaných domovech. I když dbáte na čistotu, stále se u vás může objevit.
Komár podobně jako medvěd přes zimu spí. Komárům se líbí přespávat ve vlhkých úkrytech jako jsou sklepy. Někteří komáři nakladou vajíčka a poté zahynou. Vajíčka jsou ale odolná, a tak i přes velké zimy komáří vajíčka přežijí.
Co dělá ježek v zimě : Zimu ježek přečkává ve stavu hibernace, pravém zimním spánku, kdy jeho tělesná teplota poklesne na pouhých 5°C a tělesné funkce se zcela zpomalí. Aby úspěšně přezimoval, musí v říjnu vážit nejméně 400g. V listopadu by měl by vážit nejméně 600 g. Potkáme-li ježka uprostřed zimy, potřebuje záchranu v každém případě.
Čím se živí zvířata v zimě : Vhodnou stravou jsou směsi semen a ořechů. Nejznámější a ptáky nejvyhledávanější jsou slunečnicová semínka, ale ptáci ocení také semínka lnu, máku, nebo prosa. Do krmítka lze dále sypat různé druhy obilí, luštěniny nebo kukuřici. Ptáci ocení vyloupané vlašské nebo lískové ořechy, sušené šípky a ovoce.
Proč komáři kousnutí svědí
Ve chvíli, kdy se však dostanou komáří sliny do těla, zareaguje imunitní systém a spustí produkci histaminu, jež má na svědomí alergickou reakci, jejíž výsledkem je zarudnutí, otok a podráždění v místě vpichu. Na podobném principu funguje i svědění způsobené jiným hmyzem.
Napadají především obratlovce na pastvinách jako jsou krávy a koně. Ale i člověk je vítaným zdrojem krvelačného hmyzu. Největším problémem je, že muchničky nebzučí a ani dotyk při dosednutí oběť zpravidla nezaznamená. Dalším důležitým aspektem je, že muchničky nebodají, nýbrž koušou a nevytváří tedy štípance.Jak dlouho žije moucha domácí Život mouchy domácí není příliš dlouhý. Trvá zhruba jen 30 až 40 dnů.
Jak vypadá kousnutí od mouchy : Muchničky obvykle útočí jednotlivě nebo v malém počtu, ale někdy i v hejnech. Pak nezbývá než prchat. Kousnutí od muchničky a následný otok bolí často víc než od komára. Mezi typické reakce na kousnutí muchničkou patří silné hnisavé rány, otoky, rudé fleky, svědění, alergické reakce nebo zduření uzlin.