Kýtu lze zpracovat na medailonky nebo steaky u mladších kusů. U starších spíše na guláš. Mufloní plec využijeme na dušení, pečení, přípravu ragů nebo do guláše. Mufloní hřbet lze použít při přípravě minutky, hodí se také na grilování nebo na řízečky.Mufloni jsou divoké ovce, které jsou maji velmi chutné červené maso s chutí mezi hovězím a jehněčím. Muflonové maso je jedním z nejzdravějších druhů masa, které obsahuje vitamíny B3 a B12, železo a zinek.Nejdřív si připravte marinádu. Ocet, jednu mrkev nakrájenou na kolečka, 4 kuličky jalovce a bobkový list zalijte ¼ litru vody a chvíli povařte. Vychladlou směsí poté přelijte mufloní kýtu a nechte odležet, nejlépe 3–4 dny.
Jak upéct muflona : Pekáček vymažeme sádlem, vlijeme nádivku, povrch urovnáme a v troubě předehřáté na 180 °C pečeme dozlatova asi 25 až 30 minut. Pečenou mufloní plec podáváme s porcí nádivky a vařenými bramborami.
Jak vyvrhnout srnu
lopatami do země a přetažením hlavy dopředu se fixuje celá přední část těla. U zvěře srnčí, mufloní, černé a holé zvěře jelení a daňčí je výhodné uchytit ještě před zahájením vyvrhování každý běh krátkým úvazem k vhodnému stromu či k zabodnutému kolíku. Obdobně se fixují i zadní končetiny u jelenů a daňků.
Jak dlouho se dělá daňčí maso : Vložíme koření, ideálně v pytlíčku, nebo v uzavřeném čajítku, abychom ho nemuseli lovit. Dle potřeby podléváme vodou. Dusíme cca 60 minut. Zhruba pět minut před koncem vaření dochutíme solí, marmeládou a citronovou šťávou.
Maso očistíme od blan a přes noc naložíme do marinády smíchané z marmelády, pomerančové šťavy, octa, sójové omáčky, rozdrceného česneku, jalovce a rozmarýnu. Druhý den maso vyjmeme z marinády a zprudka jej opečeme ze všech stran na rozpáleném oleji.
Marináda je ochucená, okořeněná tekutina, do které se maso vkládá, aby změklo, zkřehlo a natáhlo do sebe chuť a vůni marinády. Marinování masa je nejoblíbenější, způsob úpravy, i když časově trochu náročnější. Marinád je totiž nespočet druhů a každý má tu svou, které se drží. Není ale na škodu zkusit nějakou jinou.
Jak dlouho PECT zverinu v troubě
Podlijeme vínem a vývarem nebo vodou, zakryjeme poklicí a v troubě předehřáté na 130 ºC zvolna pečeme 3 až 4 hodiny doměkka. Během pečení podle potřeby podléváme vývarem nebo vodou tak, aby byl dostatek omáčky. Měkkou kýtu vyjmeme a uchováme v teple. Děrovanou naběračkou opatrně vyjmeme i zeleninu.Příklad: 2 kg vážící kus srnčí kýty potřebuje k dosažení vnitřní teploty 70 °C při pečení v troubě při teplotě 180 °C dobu přibližně 85 minut. Pro dosažení teploty 80 °C v jádře však potřebuje dobu pečení 105 minut!Recepty ze srnčího
- Svíčková omáčka ze srnčí kýty.
- Srnčí svíčková s brusinkovým čatní
- Srnčí hřbet na červeném víně
- Srnčí plec na liškách a černém pivě
- Srnčí guláš
- Rolka ze srnčích žeber.
- Srnčí hřbet s liškami a švestkovým čatní
- Srnčí plec na hříbkách.
Dobré rady. Telefonátem na policii nic nezkazíte. Zavolejte tam i v případě, že srazíte zvěř (srnu, divočáka) a ta se zvedne a uteče do lesa. Může být zraněná a je dobré, když se o tom myslivci od policie dozvědí.
Jaké koření na daňčí maso : Dančí maso vyniká výraznou chutí i vůní a je velmi šťavnaté, ve srovnání se srnčím obsahuje více tuku, díky čemuž se během tepelné úpravy tolik nevysušuje. Při přípravě zvěřiny nezapomínejte na výběr kvalitního divokého koření (jalovec, pepř, muškátový oříšek, bobkový list), které podpoří lahodnou chuť dančího masa.
Jak zpracovat daňčí maso : Dančí kýta je libový sval s delšími vlákny, vhodný na steaky, medailonky, pečení, uzení, guláš nebo ragú. Dančí plec je vhodná ke všem úpravám kromě minutek. Hodí se tedy na guláš, ragú, masové směsi nebo na paštiku. Dančí hřbet je nejvhodnější na minutkovou úpravu, lze ho ale také grilovat nebo udit.
Jaké maso na kančí guláš
Tento balíček vám přijde vhod, pokud chcete dělat guláš. Je to maso, které jsme už nařezali a připravili právě pro tuto populární záležitost. Najdete v něm prakticky všechny části zvířete – kližku, kýtu, krk.
Kančí maso nakrájíme na plátky, na okrajích nařízneme, osolíme a opepříme. Cibuli nakrájíme na kostičky a s plnotučnou hořčicí ji rozmixujeme. Řízky potřeme cibulovo-hořičnou marinádou a obalíme je tradičně v hladké mouce, rozšlehaných vejcích a strouhance. Smažíme je na sádle dozlatova.Plátek masa stačí nakrájet na tenké plátky napříč svalovými vlákny. Maso sice zůstane úplně stejně tuhé jako předtím, ale při kousání se nám bude díky kratším vláknům jevit jako křehčí. Je to úplně jednoduchá technika. Stačí trefit směr, kterým se vlákna v mase ubírají a řezat napříč.
Jak upéct maso aby bylo měkké : „Toho, aby bylo maso šťavnaté, měkké a přitom pěkně opečené, dosáhneme tak, že ho budeme hodinu a půl až dvě hodiny péct pod poklicí a na posledních deset až patnáct minut odklopíme,“ radí dietoložka.