Populární hlíva ústřičná
Stačí ji očistit a nakrájet. Nejčastěji ji dáváme do polévek, gulášů a pod maso. Je ale skvělá i do pomazánek, rizot, k zapékání, na grilování nebo na řízky v trojobalu. Přebytek hlívy lze nakládat, mrazit nebo usušit a ve formě prášku používat jako koření.Mezi hlavní účinky hlívy ústřičné patří posílení imunity organismu, zvyšuje odolnost organismu vůči virovým, bakteriálním, plísňovým a parazity vyvolaným onemocněním. Snižuje riziko opakování infekcí horních cest dýchacích a potřebu opakovaného užívání antibiotik.Do hrnce dáme zpěnit na olej cibule nakrájené na kostičky, zasypeme mletou paprikou. Vložíme nakrájené houby, prudce orestujeme. Zalijeme vodou s kostkou masoxu a vložíme nakrájenou kořenovou zeleninu, dokořeníme pepřem. necháme asi 25 minut vařit.
Jak se čistí hlíva ústřičná : Hlívu není třeba na rozdíl od kotrče či žampionů příliš čistit nebo loupat. Případné nečistoty stačí setřít z klobouku vlhkým hadříkem, spodní část nožiček v trsu spolu se zbytky hlíny odkrojte. Klobouk s lupeny je jemný a není nutné jej tepelně upravovat příliš dlouho.
Jak dlouho se musí vařit hlíva ústřičná
Hlívu ústřičnou a stejně tak žampiony nemusíte dlouho vařit, pokud se jedná o houby z pěstíren. Pokud budete mít hlívu vyrostlou v přírodě je třeba ji tepelně upravovat raději 15 minut.
Jak se dělá polévka z hlívy ústřičné : Postup přípravy
Hlívu nakrájejte na větší kousky, cibuli nadrobno. V hrnci rozehřejte olej, orestujte na něm cibuli, až mírně změkne, vsypte sušenou majoránku a hlívu, osolte a poduste 5–10 minut. Přisypte papriku a chilli, 2 minuty míchejte, zalijte vroucím vývarem a povařte doměkka.
Hlíva ústřičná obsahuje velké množství vitamínů B, jako je B1, B2, B5, B6, B7, B9 , ale také např. vitamín C.
Hlívu ústřičnou s rakytníkovým olejem je vhodné užívat především v období jara, podzimu či zimy. Kapsle obsahují deklarovaný obsah beta-glukanů z hlívy ústřičné, což z něj dělá vysoce kvalitní produkt s ověřeným účinkem.
Jak dlouho vydrží hlíva ústřičná v lednici
Jak hlívu uchovat Houby lze uchovávat v papírovém sáčku v chladničce po dobu 2–3 dnů. Možné je také zamrazení. Hlíva ústřičná by se stejně jako většina ostatních hub měla používat vždy čerstvá.Do hrnce přidejte nakrájenou hlívu a směs restujte 5 minut na mírném plameni. Do směsi v hrnci přidejte mletou papriku a kmín, vše zalijte zeleninovým vývarem, hrnec přiklopte pokličkou a nechte vařit 25 minut na mírném plameni.Jaké kombinace doporučujeme:
- Hlíva ústřičná s rakytníkovým olejem nebo také v kombinaci s echinaceou.
- Jako podpora imunity u dětí se hodí sirup z výtažku z hlívy ústřičné v kombinaci s vitamínem C nebo také hlíva ústřičná doplněná o vitamín D v podobě bonbonů.