Cuketu můžete zpracovat i do různých čalamád a omáček nebo ji zavařte jako okurky. Z cukety připravíte výtečné polévky, hodí se na zapékání, smažení i dušení. A díky své neutrální chuti můžete cuketu použít i do sladkých moučníků, kterým dodá příjemnou šťavnatost.Přebytky, které nezpracujete přímo, můžete zavařit nebo naložit a pochutnat si později. Ať už vyrobíte hořčici, čatní, zelí, pomazánku na topinky nebo omáčku na špagety, vždy v nich může hrát hlavní roli cuketa.Jak poznat jedovatou cuketu Nebezpečnou cuketu poznáte podle extrémně hořké chuti. Jakmile narazíte na hořkou cuketu, určitě ji nejezte a raději ji hned vyhoďte. Proto se doporučuje cuketu vždy nejdříve ochutnat, než ji přidáte do jakéhokoli pokrmu.
Co udělat z přerostlé cukety : Jak využít starší přerostlou cuketu
Přerostlé cukety využijeme především do jídel, ve kterých nám její vlastnosti nevadí: Hodí se na na přípravu cuketové pomazánkové směsi na topinky, kterou si můžeme snadno zavařit na zimu. Lze ji využít na cuketovou polévku. Zpracujeme ji na cuketové zelí.
Jak udělat z cukety špagety
Pokud máte doma spiralizér, připravte cuketu ve spiralizéru. Papriku omyjte, nakrájejte na kostky a dejte do menšího pekáče společně s cherry rajčátky, balzamikovým octem, olivovým olejem, oreganem, solí a pepřem. Vše v pekáči promíchejte a dejte péct do předehřáté trouby na 20–25 minut při 180–190 °C.
Co s cuketou na sladko :
- Jednoduchý cuketový perník. Více než hodinu.
- Cuketová buchta. Do hodiny.
- Čokoládovo-cuketová buchta. Do hodiny.
- Cuketový perník. Do hodiny.
- Cuketová buchta od maminky. Do hodiny.
- Hrnkový cuketový koláč s lískovými oříšky. Do hodiny.
- Čokoládovo-cuketové bochánky. Do 30 minut.
- Koláč s cuketou, polentou a citronem. Více než hodinu.
Vydrží čerstvé 1 týden až 2, potřebují být v chladu, ale pozor na příliš nízké teploty, které jsou například v lednici. Ona cuketa samozřejmě také lze skladovat v lednici, ale její struktura může být narušená právě chladem.
Cukety lze vařit v páře i ve vodě, dusit, zapékat nebo smažit v těstíčku. Přidávají se do mnoha pokrmů, včetně polévek a nákypů. Mladé menší plody není nutné loupat ani vykrajovat. Velmi chutné jsou i čerstvé cuketové květy, které se připravují zpravidla plněné nebo smažené v těstíčku.
Co kdyz je cuketa Mekka
Měkká slupka s tmavšími skvrnami znamená, že cuketa byla špatně nebo příliš dlouho skladována, v každém případě už má to nejlepší za sebou. V přihrádce na zeleninu vydrží zhruba tři týdny, tedy pokud ji nebudete skladovat například s rajčaty nebo ovocem. Ty totiž uvolňují etylen, enzym, který iniciuje dozrávání plodů.Cuketa je obzvláště ceněna pro svůj obsah vápníku, hořčíku, železa, vitaminů skupiny B, vitaminu A (provitamin A) a vitaminu C. S přibližně 19 kcal na 100 g je cuketa velmi nízkokalorickou a lehce stravitelnou zeleninou. Díky vysokému obsahu vitaminů a minerálů se stala důležitou součástí zeleninových jídel.Plody žluté cukety se oproti zelené vyznačují zejména křehčí dužinou a výraznější chutí. Barva cuket vznikla šlechtěním s malými žlutými tykvičkami. Jemná dužina je krémově zbarvená. Včas sklizené cukety obsahují jen minimální množství velmi drobných semen.
Cuketu omyjeme. Poté ji i se slupkou podélně rozkrojíme, nakrájíme na proužky a následně na kostičky. Na kapce olivového/řepkového oleje restujeme, po chvíli podlijeme vodou, přidáme utřený česnek a podusíme dalších 10 minut. Následně mírně osolíme, opepříme a restovaná cuketa je připravená k servírování.
Jak udělat omáčku na špagety bez masa : Postup přípravy
Opláchnutá rajčata nakrájíme na kostičky, nebo na plátečky, jak kdo má rád. Přidáme je k česneku a chvilku restujeme. Směs okořeníme bazalkou a oregánem a osolíme, vše promícháme a podlijeme trochou vody nebo zeleninovým vývarem. Dusíme asi 15 minut.
Jak uvařit špagety aby se neslepily : Na 100 g těstovin použijte litr vody a kávovou lžičku soli, kterou můžete dle vlastního rozhodnutí i vynechat. Občas těstoviny promíchejte, aby se nepřilepily ke dnu a vařte je na ztlumeném vařiči o mírnější intenzitě.
Co s hořkou cuketou
Vlivem velkých veder se jí ale v cuketě vytvořilo takové množství, které může organismus otrávit a v extrémním případě i zcela přemoct. Cuketa, která obsahuje zvýšené množství hořčinů, se projevuje silně hořkou chutí! Pokud se vám cuketa bude zdát hořká, rozhodně ji nejezte. Sousto vyplivněte a vyhoďte ji.
Plody nechte na rostlině do té doby, než přestanou růst. Musí mít tvrdou slupku a na poklep znít dutě. Pak cukety opatrně odlomte, nechte zaschnout jizvu po stopce a uložte je do přepravky ve sklepě tak, aby nebyly ve vlhku. Tam vám vydrží až do února dalšího roku.Jestli si chcete cuketu uskladnit v mrazáku, můžete ji nastrouhat na hrubém struhadle, nebo nakrájet na kostičky. Ale pozor, musíte jí oloupat slupku a z přerostlých kousků vydlabat semínka. U kostiček je nutnost, abyste je naskládali na pečící papír a v tomto stádiu nechali zamrazit.
Jak zahustit omáčku cuketou : Jak zahustit omáčku bez mouky
Zahušťuje s ní hlavně červené omáčky. Je to jednoduché. Nastrouháme hokaido, povaříme spolu s omáčkou a rozmixujeme. Tmavé omáčky se dobře zahustí také větším množstvím osmahnuté cibulky, která se přidá k omáčce, chvíli se povaří a rozmixuje.