Mezi nejčastější sběratelské položky patří známky, mince, hračky, pohlednice, filatelie, sbírky alkoholu, knihy, filmy, hudební nástroje, starožitnosti a mnoho dalších. Sbírat můžete téměř cokoli, co vás zaujme nebo co se vám líbí.Sběratelé sbírají např.:
- přírodniny – hmyz, lastury, kaktusy, jiné sukulenty, orchideje, minerály, fosilie, …
- předměty – poštovní známky, poštovní razítka, pohlednice, nálepky a etikety, mince, plakety, medaile, vyznamenání a řády, odznaky, notafilie (bankovky, papírová platidla), zbraně (chladné, palné, …)
Co se dnes sbírá a z čeho bude zisk
„Dnes se sbírá v podstatě cokoliv, ovšem mezi tradiční sběratelské obory se řadí zejména filatelie, numismatika, faleristika (medaile), notafilie neboli sbírání bankovek, dále také sbírání starožitností a uměleckých děl,“ vyjmenovává Pavel Krejčíř.
Jak začít sbírat mince : Velmi důležité je si na začátku říci, kolik času a peněz můžete na svou zálibu uvolnit. Dá se sbírat za pár stovek korun i za pár stovek tisíc korun. Ujasněte si také, zda se chcete hlavně bavit, nebo zda je pro vás důležitější zhodnocení vložených prostředků. Vaše další kroky budou závislé na tom, jak si odpovíte.
Co je na 50 Kč
Motiv navrhl a vytvořil český sochař a medailér Ladislav Kozák (také autor české desetikoruny). Na lícní straně se nachází seskupení několika významných pražských památek (Karlův most, Národní divadlo, kostel svatého Mikuláše, Pražský hrad), jež lemuje nápis PRAGA · MATER · URBIUM, tedy Praha matka měst.
Jak začít sbírat bankovky : Co by měl obsahovat ideální popis každého sběratelského objektu ve sbírce:
- Kdy byl koupen.
- Od koho.
- Kolik za něj sběratel zaplatil.
- Popis všeho, co se o dané věci ví, nebo bylo publikováno.
- Kdo je jeho tvůrcem.
- Rozměry a váha.
- Má nějaké poznávací znamení (vadu, poškození)
- Známá historie předmětu.
Rdesno hadí kořen, devětsil, kokořík, bršlice, kopytník, šater, šťovík, toten, všedobr (oddenek). Podběl, prvosenka, sedmikráska, šacholan, střemcha (květ). Česnáček, kerblík, okřehek, plicník, ptačinec, zběhovec (nať).
- Medvědí česnek.
- Kopřiva.
- Sedmikráska.
- Pampeliška.
- Prvosenka jarní
- Do prvních jarních dní se vám bude hodit:
- Mohlo by vás také zajímat:
Jak ukládat mince
– Mince skladujte v originálních tubách nebo kapslích, z důvodu zamezení působení vlhkosti a přístupu vzduchu (chemické látky obsažené v nábytku, barvách, oblečení nebo plastech se mohou uvolňovat a způsobit oxidaci kovu).
- S mincemi zacházejte šetrně a nijak je nečistěte.
- Pošlete nám na e-mail [email protected] kvalitní fotografie mincí z obou stran.
- Na základě fotografií rozhodneme o možnosti výkupu nebo případné osobní schůzce.
- Pokud budeme mít zájem o výkup, nabídneme férovou cenu.
- Samozřejmostí je diskrétní a seriózní jednání
Bezplatně lze vyměnit až sto kusů mincí jedné nominální hodnoty, a to u kterékoliv pobočky bank a pošty s pokladní službou nebo u poboček ČNB,“ upozorňuje Josef Ducháček, ředitel sekce peněžní a platebního styku ČNB.
Univerzální cestou, jak se zbavit prošlých bankovek a mincí, je jejich směna za Euro v centrálních bankách jednotlivých zemí Evropské měnové unie (EMU). Ty totiž své staré peníze přijímají minimálně do roku 2012, v některých zemích i neomezeně.
Které 10 Kč jsou vzácné : Mezi nejvzácnějšími oběhovými mincemi nalezneme hned dvě desetikoruny a to z roku 2000 a 1993. Vzácnou desetikorunou je ale i oběžná mince 10 Kč 1933, tedy stříbrná oběhová mince z období první republiky.
Jak poznat vzácnou 5000 : Na iridiscentním pruhu vpravo jsou negativně (tj. jako světlé) vyznačené číslice 5000 a čtveřice lipových listů. Při sklopení bankovky se tyto číslice a symboly jeví proti lesklému pruhu jako tmavé.
Kde mi vymeni mince za bankovky
Kterákoliv pobočka jakékoliv banky je povinna vám drobné ke směně přijmout, nicméně platí, že bezplatně lze tuto službu využít jen do maximálního počtu 100 ks. Překročíte-li tento zákonem stanovený počet, v bankách se nevyhnete poplatku.
Neplatné bankovky nominálních hodnot 100 Kč, 200 Kč, 500 Kč, 1 000 Kč a 2 000 Kč z let 1995–1999 lze až do 30. června 2024 vyměnit ve všech úvěrových institucích provádějících pokladní operace a současně také na všech sedmi územních zastoupeních ČNB. Od 1. července 2024 bude výměna probíhat pouze na pokladnách ČNB.Máme tu březen, sníh pomalu ustupuje z luk a polí a sluníčko nabírá na síle. S přicházejícím jarem nastává čas pro sběr prvních jarních bylinek. Mezi tyto bylinky určitě můžeme vzpomenout sedmikrásku, podběl, prvosenku, medvědí česnek, kopřivu, ale i méně známý popenec či plicník lékařský.
Které bylinky sbírat v březnu : březen. Již rostou kopřivy, využijte mladé listy do polévek, nádivek, omelet apod. Nebo si můžete udělat kopřivý jarní čistící čaj. Březen je vhodná doba ke sběru jmelí, a k vyrývání kořenů kostivalu, pampelišky a lopuchu.