Co se dá odečíst z dani OSVČ?
Patří mezi ně:

  • Reprezentace firmy – nejčastěji pohoštění, občerstvení či dary.
  • Daň z příjmu, daň dědická a darovací
  • Zdravotní a sociální pojištění podnikatele.
  • Podíly na zisku, odměny pro členy statutárních orgánů
  • Pořizování majetku.
  • Nesmluvní penále, pokuty a úroky.
  • Náklady na osobní spotřebu.
  • Technické zhodnocení

Ušetřit na daních můžete díky odčitatelným položkám. Patří mezi ně úroky z hypotéky nebo úvěru ze stavebního spoření, příspěvky na životní pojištění a penzijní připojištění, dary apod. Podle výše příspěvků, úroků nebo darů si snížíte základ daně. To se projeví v daňovém přiznání.Uplatněním odpočtu daně se rozumí uvedení daně na vstupu do daňového přiznání v příslušných řádcích, případně jeho uplatnění v rámci daňové kontroly. Plátce daně, který má za povinnost platit DPH, získává možnost odečíst daň zaplacenou dodavateli od daně vybrané od svých odběratelů (poplatníků).

Jaké dary lze odečíst z dani : Od základu daně mohou fyzické osoby (včetně zaměstnanců) odečíst hodnotu poskytnutých bezúplatných plnění, pokud jejich úhrnná hodnota ve zdaňovacím období (kalendářní rok) přesáhne 2 % ze základu daně anebo činí alespoň 1 000 Kč, maximálně však do výše 15% základu daně (pro zdaňovací období roku 2022 a 2023 platí …

Co si jako OSVČ můžu dát do nákladů

O některé výdaje (nebo náklady) si OSVČ může snížit základ daně – musí jít o daňově uznatelné výdaje. Patří mezi ně i tzv. zřizovací výdaje, které vznikly před založením podnikání, ale přímo s ním souvisí (např. náklady na založení firmy, správní poplatky, nájemné, poradenské služby a další).

Co vše platí živnostník : Co se platí z podnikání

Každý podnikatel musí platit tři podnikatelské „daně“. Daň z příjmu, zdravotní pojištění a sociální pojištění. Když máte podnikání jako hlavní činnost, vztahují se na vás minimální částky pojištění, které musíte každý měsíc zaplatit. Bez ohledu na to, kolik jste si skutečně vydělali.

O některé výdaje (nebo náklady) si OSVČ může snížit základ daně – musí jít o daňově uznatelné výdaje. Patří mezi ně i tzv. zřizovací výdaje, které vznikly před založením podnikání, ale přímo s ním souvisí (např. náklady na založení firmy, správní poplatky, nájemné, poradenské služby a další).

Od 1. ledna 2024 je možné kromě penzijního a životního pojištění odečítat také pojištění dlouhodobé péče a dlouhodobé investiční produkty. Tyto položky se tedy uplatní až v roce 2025 (zpětně za rok 2024).

Co si může dát Osvč do nákladů

O některé výdaje (nebo náklady) si OSVČ může snížit základ daně – musí jít o daňově uznatelné výdaje. Patří mezi ně i tzv. zřizovací výdaje, které vznikly před založením podnikání, ale přímo s ním souvisí (např. náklady na založení firmy, správní poplatky, nájemné, poradenské služby a další).Od 1. ledna 2024 je možné kromě penzijního a životního pojištění odečítat také pojištění dlouhodobé péče a dlouhodobé investiční produkty. Tyto položky se tedy uplatní až v roce 2025 (zpětně za rok 2024).podle § 15 odst. 1 zákona u poplatníků, kteří jsou fyzickými osobami, přesáhne v úhrnu 2 % ze základu daně anebo činí alespoň 1 000 Kč. V úhrnu lze odečíst nejvýše 30 % (15 %) ze základu daně (limit 30% platí pro zdaňovací období 2020 a 2021 viz zákon č. 39/2021 Sb., kterým se mění zákon č.

Kompletní přehled nezdanitelných položek

Druh odpočtu Maximální odpočet ze základu daně
Úroky z hypotečního úvěru a úvěru ze stavebního spoření 300 000 Kč
Penzijní připojištění 24 000 Kč
Soukromé životní pojištění 24 000 Kč
Dary 30 % ze základu daně

Co vše si mohu dát do nákladů : Jedná se například o výdaje na mzdy zaměstnanců, výdaje na zákonné sociální a zdravotní pojištění zaměstnanců, výdaje na zřízení pracovního místa, příspěvek na stravování (pokud je zaměstnanec přítomen během stanovené doby alespoň 3 hodiny a příspěvek je do výše 55 % ceny jednoho jídla za jednu směnu).

Kolik si můžete vydělat jako OSVČ : Pro rok 2023 hovoříme o částce 2 944 Kč. V případě podnikání na vedlejší činnost nemusíte na sociálním pojištění zaplatit ani korunu, pokud za rok 2023 nepřekročíte rozhodný příjem, který je stanoven na 96 777 Kč. Limit pro OSVČ na vedlejší činnost 96 777 Kč se na vás vztahuje pouze tehdy, pokud podnikáte celý rok.

Co platí OSVČ měsíčně

Měsíční zálohy jsou ve výši 13,5 % z vyměřovacího základu z předchozího roku (50 % daňového základu). Pokud je takto vypočtená záloha nižší než minimální, platí OSVČ minimální zálohy. Minimální záloha na zdravotní pojištění činí 13,5 % z poloviny průměrné mzdy, tj.

Začínáte s živností Na tyto věci si dejte pozor

  1. Nepodceňte účetnictví Po přechodu na „volnou nohu“ už nad vámi nebude držet ochrannou ruku účetní vašeho dosavadního zaměstnavatele.
  2. Mějte faktury v absolutním pořádku.
  3. Zajděte do zdravotní pojišťovny.
  4. Nezapomeňte na sociální pojištění
  5. Nenaleťte podvodníkům.

veškeré výdaje vynaložené na dosažení, zajištění a udržení příjmu za daný rok.

Jaké příjmy se nedaní : Příležitostné příjmy do výše 50 tisíc korun ročně (do roku 2023 30 tisíc korun) nepodléhají zdanění. Připomínáme, že sem nepatří výdělky autorů. „Musí se jednat o jednorázové aktivity či služby, pro které nemá člověk zavedené živnostenské oprávnění,“ připomíná poradce Michal Dvořáček.