Co se dá dělat z řapíkatého celeru?
Pokud chceme řapíky celeru grilovat, není nic jednoduššího než je naskládat společně s masem na rozpálený gril a ogrilovat. Použijeme je pak jako zeleninovou přílohu nebo opět s různými dipy za zakysané smetany, lučiny… (bylinkový, česnekový, zázvorový…)Dá se z něj udělat pyré, použijete ho směle i do pomazánek nebo ho schováte do karbanátků. Možná by vás ani nenapadlo, že z celeru můžete upéct třeba sušenky a pochutnat si na něm k odpolední kávě. Celer má nasládlou chuť, proto se dobře kombinuje s ovocnou chutí v salátech.Řapíkatý celer rozhodně ano… syrový v množství kolem 3 stonků v kombinaci s jiným ovocem či ještě lépe zeleninou do freshe či smoothie (v dávce do 300-500 ml na jednu porci max. podle toho, kdo je jak zvyklý). Ne více a ne častěji než 2-3x týdně.

Na co je dobrý řapíkatý celer : Řapíky a listy celeru nabízejí vitamín A, kořeny jsou bohatým zdrojem vitamínů B1, B2, B6 a C, dále draslíku, kyseliny listové, hořčíku, vápníku, železa, fosforu, sodíku a mnoha aminokyselin. Tato miříkovitá zelenina má protizánětlivé účinky, pomáhá mimo jiné likvidovat záněty v trávicím traktu.

Jak zmrazit řapíkatý celer

Můžeme jej uložit do lednice, kde vydrží několik dní, nebo jej zmrazit, pokud jej chceme použít později. Před zmrazením je vhodné řapíky omyt, nakrájet na kousky a povařit v osolené vodě asi 3 minuty. Poté je ochladíme, osušíme a uložíme do mrazicích sáčků.

Co je snítka řapíkatého celeru : Příprava a odstranění vláken

Křehké a nejbělější části ve středu, ze které vybíhají listy, se říká srdíčko. Vlákna můžete buď vytáhnout po odlomení konců nebo můžete povrch řapíků oloupat škrabkou. Jestli plánujete celer použít ve větších kusech, musíte odstranit jeho vlákna, která jsou těsně po povrchem.

Očištěný celer nakrájíme na kostičky a na másle dusíme doměkka. Zasypeme moukou a necháme zežloutnout. Zalijeme vývarem, přidáme víno, cukr, nastrouhanou pomerančovou kůru a čerstvě umletý pepř a omáčku povaříme. Rozmixujeme ponorným mixérem, přecedíme.

Celer nastrouháme na jemném struhadle. Přidáme na jemno nakrájený měkký salám (junior), cibuli, sterilované okurky, vejce a smícháme s pomazánkovým máslem. Na správnou konzistenci doplníme taveným sýrem, nebo najemno nastrouhaným tvrdým sýrem a majonézou. Podle chuti sůl, pepř, francouzskou hořčici.

Na co je dobrý celer

Své uplatnění má i jako pomocná kůra při léčbě běžných nemocí dýchacích cest a při angíně. Látky obsažené v celeru pomáhají rozpouštět hlen a zároveň desinfikují sliznice. Celer působí silně močopudně, snižuje hladinu cukru v krvi a hladinu krevního tlaku.Pokud máte problém s ledvinami, řapíkatý celer raději vynechte. Obsahuje totiž velké množství oxalátů, tedy látek, které mohou zapříčinit vznik ledvinových kamenů. Opatrně také, pokud jste alergici. Celer, ať už řapíkatý nebo bulvový, je silným alergenem.Látky obsažené v celeru pomáhají rozpouštět hlen a zároveň desinfikují sliznice. Celer působí silně močopudně, snižuje hladinu cukru v krvi a hladinu krevního tlaku. Najdeme v něm celou řadu vitaminů, především C a B, a minerálních látek, konkrétně draslík, hořčík, chróm, sodík, vápník, železo, zinek a jód.

Celer obsahuje řadu živin, vitamínů a minerálů. Jmenujme především draslík, železo, vápník, z vitamínů karotenoidy, vitamín C, vitamíny skupiny B a také éterické oleje. Prospívá ledvinám, je protizánětlivý a močopudný. Pomáhá udržovat správné trávení.

Jak uchovat celer v mrazáku : Celer – na mrazení je velmi vhodný, neztrácí konzistenci ani chuť. Oloupaný celer nakrájejte na vhodně velké kusy a blanšírujte je zhruba tři minuty. Poté je vhodné ho zakápnout citronovou šťávou, aby si uchoval barvu. Po rozmrazení ho můžete použít na jakoukoliv tepelnou úpravu, hodí se na vaření i pečení.

Jak zpracovat celer na zimu : Odpověď: Pokud nemáte sklep, můžete celer skladovat i v pařeništi. Bulvy celeru naskládejte na zem a před mrazíky je přikryjte netkanou textilií a dalšími izolačními vrstvami. Tímto způsobem můžete celer uchovávat na chladném a tmavém místě.

Jak jíst celer

Celer lze podávat vařený, ale také syrový. Má pověst vydatné zeleninové přísady nebo přílohy: přidává se např. do polévek nebo do karbanátků, dále je klasickou součástí směsi kořenové zeleniny při přípravě pokrmů ze zvěřiny.

V rendlíku rozehřejeme máslo, přidáme mouku a zasmahneme na světlou jíšku (mouka nesmí zezlátnout). Postupně přidáme studené mléko, zašleháme metličkou a přivedeme k varu. Osolíme, opepříme a povaříme asi 10 až 15 minut. Uvařenou omáčku scedíme přes jemné síto, zahřejeme a vmícháme nastrouhaný sýr.Celer a mrkev uvaříme v osolené vodě s citronovou šťávou doměkka. Nejlépe na skus. Poté scedíme, necháme vychladnout a pokrájíme na kostičky (hranolky). Dáme do mísy, přidáme jemně pokrájenou cibulku, cottage sýr, zakysanou smetanu, hořčici dle chuti, osolíme a opepříme, promícháme a necháme proležet.

Jak zpracovat listy celeru : Celerová a petrželová nať

Natě celeru a petržele se uchovávají běžně. Lze je nasušit, zamrazit, udělat z nich pesto. Pokud je však chceme uchovávat čerstvé, pak oddělíme od kořenové části, dobře umyjeme a dáme do lednice do sítka, které umístíme do hrnce. Tam se mi to osvědčilo nejlépe.