Co sbírat z pampelišky?
Pampeliškové listy se nejčastěji užívají čerstvé, nejlépe pár hodin po utržení. Přidat je můžeme do salátů a pomazánek. Avšak i nať pampelišky se však využívá pro přípravu čaje, v tomto případě se doporučuje listy usušit. Tato část rostliny je bohatá na vitamín C, mangan, draslík a chlorofyl.Kdy a jak sbírat listy pampelišky

Je vhodné trhat pampeliškové listy ještě před tím, než rostlina rozkvete. Mladé listy mají lepší chuť než ty starší. Jsou sice také nahořklé, ale svěžejší, a nejsou tak tuhé.Med, sirup, čaj i salát z pampelišek

  • Před týdnem jsme možná některé z vás přesvědčili, že pampeliška není jen plevel, ale především zdravá bylina, která může pomoci s různými neduhy.
  • Pampeliškový sirup za studena.
  • Pampeliškový sirup.
  • Pampeliškový med.
  • Pampeliškový lék s alkoholem.
  • Pampeliškový čaj.
  • Pampeliškový salát.

Kdy sbírat pampelišky na med : Žluté květy sbíráme jen za slunečného počasí S prvním jarním počasím plným sluníčka se všechny louky rozsvítí žlutými hlavičkami pampelišek. V tyto jarní dny je ideální nasbírat květy pampelišek a připravit z nich chutný med.

Co jí pampelišky

Pampelišku bychom měli na jaře rozhodně ochutnat. V kuchyni se používají květy, listy i kořeny. Kořen sbíráme nejlépe před rozkvětem rostliny (březen až duben), listy od dubna do září. Pampeliška chutná podobně jako čekanka mírně nahořkle.

Jak se dělá čaj z pampelišky : Kořeny pampelišky se sbírají brzy na jaře anebo na podzim, kdy je v nich největší síla. Na jednu polévkovou lžíci sušeného kořene pampelišky počítáme 3 dcl vody. Kořen 5 minut povaříme, poté necháme čtvrt hodiny luhovat, scedíme a můžeme pít. Čaj si připravujeme dvakrát až třikrát denně.

Listy čistí

Listy pampelišek obsahují vitaminy A, B, C a D, ale také vápník, draslík, křemík a železo. Jsou nahořklé, chutí připomínají čekanku. Výborně se hodí do jarních salátů, přidat je můžete do polévek, pomazánek a těstovin, skvělé je i pesto z pampeliškových listů.

Kořeny, ať už je to pampeliška, křen, kostival nebo třeba proskurník, sbíráme zásadně brzy na jaře, anebo na podzim – v říjnu a pokud ještě nemrzne, i v listopadu. V těchto obdobích se totiž účinné látky rostlin stahují právě sem, do kořenů.

Jak zpracovat květ pampelišky

Květy pampelišky můžete i sušit a používat do bylinných směsí, na výrobu masti. Potom sbírejte květy, které jsou na počátku rozkvětu.Listy (čím mladší, tím lepší) jsou skvělé do salátu, z voňavých květů se tradičně vyrábí pampeliškový sirup, stvoly můžeme žvýkat čerstvě utržené. Podporují trávení, jsou zdravé na játra, pomáhají rozpouštět žlučníkové kameny a harmonizovat hladinu cukru v krvi.Jak pampelišku sbírat

Důležité je pampelišku, jakož i jakékoli bylinky, sbírat v co nejčistším prostředí jako např. na zahrádce, louce, či v lese. Vyhýbejte se oblastem v okolí silnic, ale i parku, kde lidé chodí venčit pejsky. Ideální je sbírat pampelišku 1-2 dny po dešti.

Využít se dají květy, listy i kořen

Pokud jde o kuchyňské využití, dají se z pampelišky využít všechny její části. Z květů se nejčastěji dělá již zmíněný med nebo sirup, ovšem dají se třeba i smažit. Listy, které mají diuretické účinky, jsou výborným doplňkem salátů, udělat se z nich dá i pesto nebo polévka.

Co všechno léčí pampeliška : Pampeliškový čaj je tak vhodný například pro lidi trpící nechutenstvím, chudokrevností, problémy s močovými cestami, jaterními nemocemi i diabetiky, protože pomáhá regulovat množství cukru a cholesterolu v krvi. Pomoci dokáže také při dietě a detoxikaci organismu.

Kdy pít pampeliškový čaj : Je vhodné pít čaj buď 30 minut před jídlem nebo asi hodinu po jídle, aby se podpořilo trávení. Kontraindikace a interakce: Pampeliška je obecně považována za bezpečnou.

Co léčí kořen z pampelišky

Léčivá síla pampeliškového kořene. Kořen pampelišky výrazně očisťuje játra, žlučník, slinivku a slezinu. Pomáhá vylučovat toxiny z těla a působí močopudně, což přispívá i k očistě ledvin a močového systému.

Čaj z kořene pampelišky může být užitečný pro léčbu zánětů a bolesti kloubů. Pampeliška obsahuje silice, které mohou mít protizánětlivé účinky a pomáhat snižovat bolest. Můžete si připravit čaj z kořene pampelišky tak, že jednu lžíci sušeného kořene zalijete šálkem horké vody a necháte louhovat asi 10 minut.Z květů se nejčastěji dělá již zmíněný med nebo sirup, ovšem dají se třeba i smažit. Listy, které mají diuretické účinky, jsou výborným doplňkem salátů, udělat se z nich dá i pesto nebo polévka. Ideální je sbírat pampeliškové listy ještě předtím, než rostlina vykvete.

Na co je dobrý květ pampelišky : Pampeliška květ – účinky

Zároveň ulevuje při zažívacích potížích a celkově zlepšuje trávení. Pampeliška (květ) má stejně jako další části rostliny močopudné účinky. Pro léčbu urologických potíží, ale doporučujeme květ v kombinaci s listem a kořenem, které mají vyšší účinky.