Co sbírat z řebříčku?
Jak si ho připravit: Jednu lžičku řebříčku přelijte 0,3 l horké vody a nechte 15 minut louhovat v zakryté nádobě. Řebříček nesmíte vařit, takže ho nevhazujte do vroucí vody. Po scezení vypijte nálev ještě teplý – ideální je pít řebříčkový čaj před jídlem.V lidovém léčitelství se používá na zlepšení chuti k jídlu, povzbuzuje vylučování žaludečních šťáv a zvýšení tvorby žluče, čímž zlepšuje trávení. Působí močopudně, desinfekčně, antisepticky, utišuje kašel, podporuje hojení a kladně působí i na krevní oběh.Jak se ho mám zbavit Odpověď: Na řebříček doporučuji v jarních měsících a to nejlépe v dubnu či květnu aplikovat postřik BOFIX, není nutné se bát o kvalitu trávníku, neboť reaguje pouze na plevele. Postřik je vhodný případně několikrát opakovat.…

Jak užívat Řebříček : Řebříček spařte šálkem horké vody, nechte 7 -10 minut louhovat, poté slijte. Řebříčkový čaj by se neměl nikdy vařit, protože tak přichází o účinné látky. Pijte třikrát až čtyřikrát denně mezi jídly 1 šálek čerstvě připraveného čaje.

Kdy pít řebříček

Řebříčkový čaj velmi rychle pomůže i při krvácení žaludku, při krvácejících hemoroidech, stejně spolehlivě i při tlaku v žaludku a silném pálení žáhy. Také při nachlazení, bolestech v zádech a při revmatických bolestech by se měl pít co nejteplejší čaj z řebříčku.

Co léčí Řepík lékařský : Látky obsažené v řepíku posilují naši přirozenou obranyschopnost a urychlují průběh zánětů horních cest dýchacích. Řepík začněte užívat při chrapotu, namožených hlasivkách, bolesti v krku či zánětu hrtanu. V takových případech je vhodné pravidelné popíjení nálevu a kloktání odvaru.

Mnoha ženám a dívkám jsou známé každoměsíční pocity vnitřního neklidu a psychického tlaku. I v tomto případě pomůže uklidňující jeho účinek. Řebříčkový čaj pijeme po doušcích a dopřát si můžeme až tři šálky denně. Působí také proti nevolnosti, nechutnenství, nadýmání, slabosti a závratím.

Na správnou funkci dýchacích cest příznivě působí např. směs divizny, lípy a černého bezu. Kromě výše zmíněných bylinek můžete užívat samostatně nebo jako směs také mateřídoušku, sléz, majoránku, anýz, mátu a řepík. Kašel můžete také zmírnit odvarem z heřmánku nebo islandského lišejníku a levandule.

Kdy sbírat řebříček obecný

Řebříček sbíráme od června do září, nejlépe v červenci kolem 10. hodiny. Sbírají se všechny druhy řebříčku s bílými nebo růžovými, jazykovitými květy. Nať se seřezává 12–20 cm nad zemí a rychle suší ve stínu nebo při umělé teplotě do 35 °C.Ideální je sáhnout po vyžínači plevele již v březnu. Čím jsou rostliny mladší, tím snadněji je odstraníte, protože jejich kořenový systém ještě není tak dobře vyvinutý. Odstraňte popenec a jeho kořeny ze zahradní půdy. Na pomoc si můžete vzít také malou lopatku nebo malý nůž na plevel.2–3 polévkové lžíce řepíku dáme do ¼ l studené vody a povaříme 2–5 min., pak scedíme. Vlažný odvar používáme ke kloktání a omývání zanícené pokožky. Teplý obklad namočený v odvaru se doporučuje přikládat na tváře při bolestech zubů, na odřeniny, rány a jizvy. Odvar lze použít i na koupel těla i nohou.

Je ideální během nachlazení a může ulevit i při potížích s dýchacími cestami. Od nepaměti se řepíkový čaj doporučoval na chrapot, při kašli i bolestech v krku. Řepík čaj obohacuje o třísloviny a hořčiny, které mohou podpořit tvorbu žaludečních a střevních šťáv, což ocení především náš trávicí systém.

Co se sbírá z řepíku lékařského : Při vnitřním užití příznivě působí na funkci ledvin, jater a močového měchýře. Býval doporučován jako prostředek proti nespavosti. Sbírá se jeho kvetoucí nať včetně spodních listů. Řepík miluje slunná stanoviště a kvete během celého léta.

Co opravdu pomaha na kašel : Vyberte kterýkoli z léků na suchý kašel s účinnými látkami levodropropizin, butamirát nebo dextromethorfan. Na škrábání v krku, které nutí ke kašli, Vám pomohou lišejníkové pastilky LIVSANE Pastilky proti kašli. Levodropropizin zabraňuje dráždění průdušek ke kašli např. LEVOPRONT.

Co opravdu zabírá na kašel

Devět přírodních léků na kašel: medový sirup, tymián nebo horká sprcha

  • Medový sirup. Med se v lidové medicíně používá odnepaměti a jeho moc při léčbě kašle, bolesti krku a nachlazení potvrzují i odborníci.
  • Tymiánový čaj.
  • Horká sprcha.
  • Hodně tekutin.
  • Lékořice.
  • Zázvorový čaj.
  • Jitrocelový sirup.
  • Olejový zábal.


Sklizeň: Nať řepíku sklízíme v době květu. Sklizně většinou bývají dvě – první v polovině července a druhá v polovině října. Průměr stonku rostliny nesmí přesahovat 0,5 cm a nať musí být vždy dobře olistěna. V době sklizně má mít řepík co nejméně plodů, přípustné množství bývá okolo 6 %.Pokud jste hračičkové, můžete octovým roztokem potírat jen listy plevele, aby se do půdy nedostal, ale to už je lepší rostlinky rovnou vytrhnout i s kořenem. Šetrnější metodou je napařování nebo přímo polévání plevele vroucí vodou. Ta zahubí celou rostlinku včetně kořenů.

Čím spálit plevel : Tvrdý alkohol, případně líh (použít se dá technický i lékařský), také pomáhá v boji s plevelem. Obzvlášť s tím, který má dlouhé kořeny. Alkohol kořeny totiž dehydratuje a tím hubí. Postřik vytvoříte smícháním panáka alkoholu s půllitrem vody, případně můžete použít i alkohol neředěný.