V říjnu se dočkáte rozkvetlých chryzantém, begonií, léčivek a vřesů, které budou na záhonech hýřit pestrými barvami. Podzimní zahradu ozdobí také vysoké kvetoucí trávy a keře, jako například mochyně a ořechoplodce.Jaké bylinky a které jejich části sbíráme v květnu
- Borůvka brusnice. (Vaccinium myrtillus L.) Sbírají se listy (nejlépe mladé).
- Černý bez. (Sambucus nigra, L.)
- Hluchavka bílá (Lamium album L.)
- Kontryhel obecný (Alchemilla vulgaris Bus, non L.)
- Kopřiva dvoudomá palčivá (Urtica dioica)
- Rybíz černý (Ribes nigrum)
březen. Již rostou kopřivy, využijte mladé listy do polévek, nádivek, omelet apod. Nebo si můžete udělat kopřivý jarní čistící čaj. Březen je vhodná doba ke sběru jmelí, a k vyrývání kořenů kostivalu, pampelišky a lopuchu.
Jaké bylinky se sbírají na jaře : S přicházejícím jarem nastává čas pro sběr prvních jarních bylinek. Mezi tyto bylinky určitě můžeme vzpomenout sedmikrásku, podběl, prvosenku, medvědí česnek, kopřivu, ale i méně známý popenec či plicník lékařský.
Co roste v říjnu
V říjnu se sklízí například dýně, celer, mrkev, petržel, zelí, růžičková kapusta, pastinák, artyčok, červená řepa, pórek či topinambury.
Co sbírat v srpnu : Sbíráme průběžně fazolky, hrášek, mrkev, petržel, naťový celer, rajčata, ale měli bychom už myslet i na další rok, třeba výsevem zimního salátu, polníčku nebo špenátu pro časnou jarní sklizeň, nebo založením nového záhonu jahod.
Nať sbíráme nejlépe na počátku květu anebo před odkvetením, a lze ji buď stříhat, anebo řezat. Pokud byste nať trhali, můžete rostlinu vytrhnout i s kořeny, a tím rostlinu zničit. Kořeny se sbírají v době vegetačního klidu, to znamená brzy na jaře anebo na podzim.
Jde o anýz vonný, fenykl obecný, pískavici řecké seno, jestřabinu lékařskou, kopr vonný, řeřichu setou, bazalku pravou, semena petržele zahradní.
Co se sbírá z řebříčku
Řebříček obecný Tato bíle až načervenale kvetoucí bylinka roste nejčastěji podél cest, na loukách, mezích, kopcích, svazích a na úbočích hor. Sbíráme celou nať s květy a listy, nejlépe za slunečného dne. Jak praví staré herbáře, za plného slunce se stupňuje účinnost éterického oleje a tím i léčivost řebříčku.Neměli bychom opomenout také květ černého bezu a šípkové růže. Společně s nimi v červnu vrcholí také sběr rdesna hadího kořene, hluchavky, kakostu, šalvěje, vachty trojdílné, fialky, benediktu čubetu, komonice lékařské, jehlice trnité a kostivalu lékařského, který je velmi populární v podobě mastí.Nať sbíráme nejlépe na počátku květu anebo před odkvetením, a lze ji buď stříhat, anebo řezat. Pokud byste nať trhali, můžete rostlinu vytrhnout i s kořeny, a tím rostlinu zničit. Kořeny se sbírají v době vegetačního klidu, to znamená brzy na jaře anebo na podzim.
Pokud nemáte žádnou zkušenost se sběrem, stačí sáhnout po herbáři nebo příručce, kde si nastudujete, kdy kterou bylinku sbírat. Na jaře najdete třeba kopřivu, plicník, květ bezu, petrklíč, podběl či medvědí česnek. Sbírat ale můžete po celý rok, každé roční období roste něco léčivého.
Co se dělá v říjnu na zahradě : Říjen
- Vysazujeme opadavé listnáče a růže.
- Vysazujeme ovocné dřeviny.
- Připravujeme se na výsadbu sadbového česneku.
- Sklízíme zeleninu pro uskladnění
- Trávník sečeme a přihnojujeme.
- Jezírko čistíme od spadaného listí
- Chráníme rostliny před ranními mrazíky.
Co dozrává v říjnu : V říjnu se sklízí například dýně, celer, mrkev, petržel, zelí, růžičková kapusta, pastinák, artyčok, červená řepa, pórek či topinambury.
Co zraje v květnu
Z ovoce jako první zrají jahody, mezi krále jarní zeleniny patří zejména chřest, ale také se začínají sklízet rané brambory, cibule, jarní cibulka, ředkvičky, kedlubny, mrkev i listový salát.
V srpnu sklízíme nejvíce plodů. Pěstujete-li stáleplodící jahody, jejich sezóna stále pokračuje, začínají plodit pozdější odrůdy malin, borůvek, meruněk, rybízu, dozrávají ostružiny, nastupuje sklizeň broskví a raných druhů peckovin – jablek a hrušek.Jak už jsem psala, základem by neměly být velmi výrazné a aromatické byliny, jako třeba ibišek, šalvěj, levandule, mateřídouška, tymián … o pelyňku nemluvě. Ty vše ve větším množství přebijí, proto by měly být ve směsi zastoupeny jen doplňkově.
Kdy je vhodné sbírat bylinky : Nejlepší období pro sběr bylinek je obecně během jara a léta, kdy jsou rostliny na vrcholu své životní síly a obsahují nejvíce aktivních složek. Některé bylinky, jako je například levandule, je nejlepší sbírat těsně před úplným rozkvětem, kdy jsou jejich aromatické a léčivé vlastnosti nejsilnější.