Stejně tak se ještě sbírá hluchavka bílá, jablečník obecný, jahodník obecný, jitrocel kopinatý, kontryhel obecný, kopřiva dvoudomá palčivá, máta peprná, mateřídouška obecná, meduňka lékařská, třezalka tečkovaná, černý bez, divizna sápovitá, vlčí mák, lípa a bazalka pravá.Na podzim se nabízí více možností ke sběru v přírodě. Můžeme sbírat plody trnky obecné, bezinky, hlohy, dřínky, jeřabiny i šípky. Také kořeny bylin a stále kvetoucí natě, květy a listy.Rdesno hadí kořen, devětsil, kokořík, bršlice, kopytník, šater, šťovík, toten, všedobr (oddenek). Podběl, prvosenka, sedmikráska, šacholan, střemcha (květ). Česnáček, kerblík, okřehek, plicník, ptačinec, zběhovec (nať).
Kdy je vhodné sbírat bylinky : Nejlepší období pro sběr bylinek je obecně během jara a léta, kdy jsou rostliny na vrcholu své životní síly a obsahují nejvíce aktivních složek. Některé bylinky, jako je například levandule, je nejlepší sbírat těsně před úplným rozkvětem, kdy jsou jejich aromatické a léčivé vlastnosti nejsilnější.
Které bylinky se sbírají v červenci
Další bylinky, u nichž sbíráme listy: artyčok, bedrník obecný, brusnice borůvka, devětsil lékařský, dub letní, hloh jednoblizný, jasan ztepilý, jmelí bílé, jírovec maďal, kopretina maří list, kopytník evropský, kostival lékařský, lichořeřišnice větší, lípa srdčitá, líska obecná, máta peprná, morušovník bílý, netřesk …
Co sbírat v březnu : březen. Již rostou kopřivy, využijte mladé listy do polévek, nádivek, omelet apod. Nebo si můžete udělat kopřivý jarní čistící čaj. Březen je vhodná doba ke sběru jmelí, a k vyrývání kořenů kostivalu, pampelišky a lopuchu.
Mezi nejčastější sběratelské položky patří známky, mince, hračky, pohlednice, filatelie, sbírky alkoholu, knihy, filmy, hudební nástroje, starožitnosti a mnoho dalších. Sbírat můžete téměř cokoli, co vás zaujme nebo co se vám líbí.
březen. Již rostou kopřivy, využijte mladé listy do polévek, nádivek, omelet apod. Nebo si můžete udělat kopřivý jarní čistící čaj. Březen je vhodná doba ke sběru jmelí, a k vyrývání kořenů kostivalu, pampelišky a lopuchu.
Které bylinky se sbírají na jaře
květ – pampelišky, podbělu, prvosenky, podbělu, violky vonné (fialky), plicníku, podléšky, sedmikrásky. listy – brusinky, pampelišky, z břízy, z kopřivy, z pažitky, popence.Další bylinky, u nichž sbíráme listy: artyčok, bedrník obecný, brusnice borůvka, devětsil lékařský, dub letní, hloh jednoblizný, jasan ztepilý, jmelí bílé, jírovec maďal, kopretina maří list, kopytník evropský, kostival lékařský, lichořeřišnice větší, lípa srdčitá, líska obecná, máta peprná, morušovník bílý, netřesk …Jaké bylinky a které jejich části sbíráme v květnu
- Borůvka brusnice. (Vaccinium myrtillus L.) Sbírají se listy (nejlépe mladé).
- Černý bez. (Sambucus nigra, L.)
- Hluchavka bílá (Lamium album L.)
- Kontryhel obecný (Alchemilla vulgaris Bus, non L.)
- Kopřiva dvoudomá palčivá (Urtica dioica)
- Rybíz černý (Ribes nigrum)
Řezem můžeme keříky zkrátit až o třetinu, nikdy však nestříháme až na staré dřevo. Srpnový zástřih bylinek je zároveň jejich poslední sklizní. Na podzim si ještě pár čerstvých snítek nebo vrcholků můžeme ustřihnout, větší sestřih bychom však již provádět neměli. Raději počkáme na jaro.
Co kvete koncem března : Březen. Zlatice, lýkovce, dřín obecný, drobné cibuloviny, krokusy, sněženky, bledule, brambořík abchazský, prvosenky, talovíny, jaterníky, pupkovec, plicníky, devětsily, čemeřice.
Co sbírat do sbírky : Co se dnes sbírá a z čeho bude zisk
„Dnes se sbírá v podstatě cokoliv, ovšem mezi tradiční sběratelské obory se řadí zejména filatelie, numismatika, faleristika (medaile), notafilie neboli sbírání bankovek, dále také sbírání starožitností a uměleckých děl,“ vyjmenovává Pavel Krejčíř.
Proč sbírat mince
Někteří lidé holdují investičnímu sbírání, někteří sbírají staré mince, které sami objeví na půdě či na poli. Jiní si prostřednictvím své sbírky zhmotňují své historické poznatky. Další nadšenci zdědí mincovní poklady po rodičích či prarodičích a na vášeň svých předků navážou.
Pokud nemáte žádnou zkušenost se sběrem, stačí sáhnout po herbáři nebo příručce, kde si nastudujete, kdy kterou bylinku sbírat. Na jaře najdete třeba kopřivu, plicník, květ bezu, petrklíč, podběl či medvědí česnek. Sbírat ale můžete po celý rok, každé roční období roste něco léčivého.Mezi další bylinky, u nichž sbíráme květy, patří sedmikráska obecná, hluchavka nachová, bez černý, devětsil lékařský, hloh obecný, janovec metlavý, jetel plazivý, jírovec maďal (koňský kaštan), mák vlčí, pivoňka lékařská, trnka obecná, trnovník akát, tolice vojtěška, ojediněle se sbírají i květy třešně, višně, meruňky …
Které byliny se nesmí kombinovat : Jak už jsem psala, základem by neměly být velmi výrazné a aromatické byliny, jako třeba ibišek, šalvěj, levandule, mateřídouška, tymián … o pelyňku nemluvě. Ty vše ve větším množství přebijí, proto by měly být ve směsi zastoupeny jen doplňkově.