Co sbírat v březnu?
Na jaře najdete třeba kopřivu, plicník, květ bezu, petrklíč, podběl či medvědí česnek. Sbírat ale můžete po celý rok, každé roční období roste něco léčivého. Některé bylinky najdete dokonce i ve městě. Například žlutě kvetoucí kuklík městský je častým plevelem ve starých zahradách, rumištích a v křovinách.Máme tu březen, sníh pomalu ustupuje z luk a polí a sluníčko nabírá na síle. S přicházejícím jarem nastává čas pro sběr prvních jarních bylinek. Mezi tyto bylinky určitě můžeme vzpomenout sedmikrásku, podběl, prvosenku, medvědí česnek, kopřivu, ale i méně známý popenec či plicník lékařský.Na podzim se nabízí více možností ke sběru v přírodě. Můžeme sbírat plody trnky obecné, bezinky, hlohy, dřínky, jeřabiny i šípky. Také kořeny bylin a stále kvetoucí natě, květy a listy.

Co se dá sbírat v prirode : Rdesno hadí kořen, devětsil, kokořík, bršlice, kopytník, šater, šťovík, toten, všedobr (oddenek). Podběl, prvosenka, sedmikráska, šacholan, střemcha (květ). Česnáček, kerblík, okřehek, plicník, ptačinec, zběhovec (nať).

Jaké byliny rostou na jaře

Na jaře všechno pučí, raší. Na začátku dubna je kolem nás obrovská hojnost bylin. Bršlice, mladé kopřivy a pampelišky jsou bylinky, které vídáme nejčastěji. Při pozorné procházce uvidíme velmi často kolem cesty nebo na louce sedmikrásku, podběl, prvosenku, medvědí česnek, ale i méně známý popenec či plicník lékařský.

Kdy sbírat jaké byliny : Kdy mají bylinky největší obsah účinných látek:

Listy, nať – ideální je sběr před a po odkvetení, lze je buď stříhat nebo řezat. Jakmile bychom je trhali, můžeme rostlinu vytrhnout i s kořeny, a tím ji zničit. Fáze měsíce – při novoluní a úplňku, kdy měsíc přibývá.

květ – pampelišky, podbělu, prvosenky, podbělu, violky vonné (fialky), plicníku, podléšky, sedmikrásky. listy – brusinky, pampelišky, z břízy, z kopřivy, z pažitky, popence.

Les v březnu rozkvétá: Podívejte, které druhy tu najdete

  • Jaterník trojlaločný
  • Sněženky.
  • Bledule jarní
  • Ladoňka vídeňská
  • Orsej jarní
  • Dymnivka dutá
  • Sasanky.
  • Plicník lékařský

Co se vyplatí sbírat

Mezi nejčastější sběratelské položky patří známky, mince, hračky, pohlednice, filatelie, sbírky alkoholu, knihy, filmy, hudební nástroje, starožitnosti a mnoho dalších. Sbírat můžete téměř cokoli, co vás zaujme nebo co se vám líbí.Nejlepší období pro sběr bylinek je obecně během jara a léta, kdy jsou rostliny na vrcholu své životní síly a obsahují nejvíce aktivních složek. Některé bylinky, jako je například levandule, je nejlepší sbírat těsně před úplným rozkvětem, kdy jsou jejich aromatické a léčivé vlastnosti nejsilnější.Les v březnu rozkvétá: Podívejte, které druhy tu najdete

  • Jaterník trojlaločný
  • Sněženky.
  • Bledule jarní
  • Ladoňka vídeňská
  • Orsej jarní
  • Dymnivka dutá
  • Sasanky.
  • Plicník lékařský


Po sněženkách a bledulích ze země vykouknou krokusy, narcisy, kosatce, hlaváčky, violy, prvosenky a lomikámen.

Které byliny se nesmí kombinovat : Jak už jsem psala, základem by neměly být velmi výrazné a aromatické byliny, jako třeba ibišek, šalvěj, levandule, mateřídouška, tymián … o pelyňku nemluvě. Ty vše ve větším množství přebijí, proto by měly být ve směsi zastoupeny jen doplňkově.

Jaké bylinky se k sobě hodí : Nebojte se kombinace bylinek v truhlíku

K sobě se hodí: bazalka a majoránka. petržel, pažitka, kopr, libeček. saturejka, oregano, rozmarýn, tymián, estragon.

Kdy sbírat kořen kopřivy

Po jarním tání můžeme začít pampeliškovým kořenem a velmi brzy se nad zemí objevují kopřivy. Až do prvních podzimních mrazíků se zase sbírá například šípek. Kořeny sbíráme během jarních a podzimních měsíců, tedy v době vegetačního klidu, a to ideálně ráno a večer. Květy mají největší sílu v době plného rozkvětu.

Už se těšíte na jaro Jaké květiny kvetou v zahradách jako první

  1. Sněženka podsněžník (Galanthus nivalis) Skutečně jsou právě květy sněženek těmi prvními v zahradách.
  2. Šafrán jarní (Crocus vernus) čili krokus.
  3. Narcisy (Narcissus)
  4. Tulipány (Tulipa)
  5. Sasanka hajní (Anemone nemorosa)
  6. Bledule (Leucojum L.)

Do truhlíků se skvěle hodí tulipány (Tulipa), modřence (Muscari), ladoňky (Scilla), snědky (Ornithogalum balansae), sedmikráska plnokvětá (Bellis perennis), primule (Primula), hyacinty (Hyacinthus), krokusy (Crocus), puškinie (Puschkinia), violka zahradní neboli maceška (Viola x wittrockiana), pomněnky (Myosotis), …

Co sbírat do sbírky : Co se dnes sbírá a z čeho bude zisk

„Dnes se sbírá v podstatě cokoliv, ovšem mezi tradiční sběratelské obory se řadí zejména filatelie, numismatika, faleristika (medaile), notafilie neboli sbírání bankovek, dále také sbírání starožitností a uměleckých děl,“ vyjmenovává Pavel Krejčíř.