Co sbírat do sbírky?
– Mince skladujte v originálních tubách nebo kapslích, z důvodu zamezení působení vlhkosti a přístupu vzduchu (chemické látky obsažené v nábytku, barvách, oblečení nebo plastech se mohou uvolňovat a způsobit oxidaci kovu).Mezi nejčastější sběratelské položky patří známky, mince, hračky, pohlednice, filatelie, sbírky alkoholu, knihy, filmy, hudební nástroje, starožitnosti a mnoho dalších. Sbírat můžete téměř cokoli, co vás zaujme nebo co se vám líbí.Univerzální cestou, jak se zbavit prošlých bankovek a mincí, je jejich směna za Euro v centrálních bankách jednotlivých zemí Evropské měnové unie (EMU). Ty totiž své staré peníze přijímají minimálně do roku 2012, v některých zemích i neomezeně.

Co vše se dá sbirat : Sběratelé sbírají např.:

  • přírodniny – hmyz, lastury, kaktusy, jiné sukulenty, orchideje, minerály, fosilie, …
  • předměty – poštovní známky, poštovní razítka, pohlednice, nálepky a etikety, mince, plakety, medaile, vyznamenání a řády, odznaky, notafilie (bankovky, papírová platidla), zbraně (chladné, palné, …)

Jak sbírat mince

Mince by měly být vždy manipulovány s největší opatrností, ideálně by měly být drženy za okraj pinzetou na mince (rukavicí na mince), aby se zabránilo poškození nebo znehodnocení povrchu. Pro uchovávání mincí je nejlepší používat speciální obaly, které chrání mince před vlhkostí, prachem a poškrábáním.

Proč propadávají mince : Každá má jinou váhu, jiné magnetické vlastnosti a jinou rychlost při průletu měřícím zařízením automatu. To je také důvod, proč automaty poznají, když se do nich pokoušíte vhodit padělané mince, kovová kolečka nebo měnu cizích zemí. Odvrácenou stranou jejich složitosti je fakt, že ne vždycky vám automaty mince přijmou.

„Dnes se sbírá v podstatě cokoliv, ovšem mezi tradiční sběratelské obory se řadí zejména filatelie, numismatika, faleristika (medaile), notafilie neboli sbírání bankovek, dále také sbírání starožitností a uměleckých děl,“ vyjmenovává Pavel Krejčíř.

Co by měl obsahovat ideální popis každého sběratelského objektu ve sbírce:

  1. Kdy byl koupen.
  2. Od koho.
  3. Kolik za něj sběratel zaplatil.
  4. Popis všeho, co se o dané věci ví, nebo bylo publikováno.
  5. Kdo je jeho tvůrcem.
  6. Rozměry a váha.
  7. Má nějaké poznávací znamení (vadu, poškození)
  8. Známá historie předmětu.

Jakou má cenu 20 Kč z roku 2000

Cena 20 Kč vzor 2000 – Au: 10250 Kč | Česká mincovna.10 Kč(2000-miléniová s vyobrazením orloje), stav 0/0 (ražební lesk)

Kód: 12607015
Cena : 245,- Kč / CZK
Přepočtená cena: 10,44 EUR
Přepočtená cena: 11,32 USD

Kromě kopřiv (celý popis a využití) přidávejte do polévek mladé listy nebo celé rostlinky hluchavky, popence (má příjemnou pikantní chuť, polévku okoření), česnáčku a medvědího česneku. Ten můžete využít i samostatně na česnekovou polévku, do pomazánek nebo jen pokrájené listy na chleba s máslem.

Obecně platí, že čím méně platidel se do oběhu dostalo, tím vzácnější jsou. U mincí se můžete orientovat podle tabulky České národní banky, která ukazuje jejich počet vyrobených v jednotlivých letech. Za mince s nízkým nákladem se považují ty, jichž se v daném roce vyrobilo méně než 30 tisíc kusů.

Kdo sbírá mince : nummus = peníz, mince) je nejčastěji chápána jako sběratelský obor, který se věnuje sbírání mincí a medailí. Numismatik je potom člověk, který se tomuto oboru věnuje. Příbuznými sběratelskými obory jsou především: notafilie, filatelistika a faleristika.

Jak pozná automat mince : Odborně se tomu říká elektromagnetický podpis. Každá mince o stejné nominální hodnotě má svůj "podpis", kterým je přesně stanovené složení a poměr použitých kovů a příměsí. V každém mincovním automatu čidlo, které měří indukci – magnetické vlastnosti mince – a podle toho pozná její hodnotu i to, zda to není cizí měna.

Kde se v Česku razí mince

Postupně se v Jablonci nad Nisou začaly vyrábět mince dalších nominálních hodnot a počínaje rokem 1996 je Česká mincovna výhradním dodavatelem všech českých mincí – oběžných i pamětních.

Hodnota starých knih – kde ji určit/ověřit si ji S určením hodnoty knih vám pomohou jejich vášniví sběratelé, nejčastěji je naleznete mezi provozovateli antikvariátů. Přehled o cenách knihy si můžete ověřit v seznamech již prodaných knih, které mají antikvariáty většinou k dispozici na svých stránkách.Sběratelská hodnota knih se liší kus od kusu. Pokud chcete jen získat orientační přehled o cenách, můžete se podívat na webové stránky antikvariátů. Většina z nich má sekci Prodáno, kde najdete seznam prodaných titulů včetně ceny a snadno si tak vytvoříte základní představu o tržní hodnotě vaší knihovny.

Jaké bankovky jsou vzácné : To nejvzácnější, co momentálně je bankovka – dvousetkoruna z roku 1993, na které je unikátní proužek s mikrotextem ve znění "Republique du Zaire", podle které se bankovce říká "Zairovka". Její cena se pohybuje i přes 300 000Kč. Nejvzácnější dvoutisícovkou v oběhu je série E z roku 2007, která může vyjít i na 20 000Kč.