Těstoviny: špagetová frittata
Tip: Jídlo obdobně připravíte i jen z malého zbytku těstovin, které (klidně včetně omáčky, se kterou jste je původně vařili) zapečte s jedním vajíčkem v malé misce. Přidat můžete i sušená rajčata, sýr feta, špenát, proužky opečené cibule nebo třeba masové kuličky z tohoto receptu.Pokud chcete přidat do své omáčky nebo polévky více chuti, můžete vodu z těstovin smíchat s masovým vývarem, zeleninovým vývarem, nebo s rajčatovým protlakem. Pokud máte rádi pikantní jídlo, můžete přidat do vody z těstovin několik stroužků česneku, chilli papriček, nebo zázvoru.Za nejslavnější kombinaci se špagetami platí ty boloňské. Boloňskou omáčku je ale mnohem lepší konzumovat s tagliatelle, širokými nudlemi. Mezi recepty, které se dělají speciálně ze špaget, patří špagety carbonara nebo aglio olio. Těstoviny (nejen) s tuňákem II.
Jak uvařit špagety aby se neslepily : Na 100 g těstovin použijte litr vody a kávovou lžičku soli, kterou můžete dle vlastního rozhodnutí i vynechat. Občas těstoviny promíchejte, aby se nepřilepily ke dnu a vařte je na ztlumeném vařiči o mírnější intenzitě.
Jak dlouho vydrží uvařené špagety
Vařené těstoviny uchovávej ve vzduchotěsném balení a aby déle vydržely, je vhodné je vložit do lednice do dvou hodin po uvaření. Při teplotě +4-5 °C vydrží čerstvé nejméně pět dní. Předtím, než je budeš chtít vyhodit, je ochutnej, pokud nezapáchají a vypadají dobře, není důvod proč je vyhazovat.
Jak uchovat uvařené špagety : Uchovávání hotových těstovin
Kuchaři doporučují konzumovat těstoviny ihned po uvaření. Ale v případě potřeby lze skladovat v lednici v uzavřené nádobě. Může to být plastová nádoba s víkem nebo jiná nádoba těsně pokrytá potravinářskou fólií nebo fólií. Vařené těstoviny lze skladovat v chladničce ne déle než 2 dny.
Rozvařené těstoviny zapečte nebo z nich udělejte frittatu
Před dopečením ještě posypte strouhaným sýrem. Další variantou je usmažit si frittatu. Kromě rozvařených těstovin potřebujete ještě cukety, vejce, mléko strouhaný sýr, máslo a sůl, ale zužitkujete i uzeniny, ztvrdlé sýry a můžete použít i další zeleninu.
Nejlepší recepty na těstoviny
- Zapečené těstoviny s brokolicí do 60 minut.
- Špagety puttanesca. do 30 minut.
- Těstoviny s tempehem a sušenými rajčaty. do 30 minut.
- Těstoviny s dýňovou omáčkou a špenátem.
- Spaghetti Carbonara.
- Boloňské špagety s červenou čočkou.
- Těstoviny s pestem z mrkvové natě
- Krémové fusilli s křupavým květákem.
Jak ohřát uvařené špagety
Těstoviny smíchané s omáčkou nebo třeba boloňské špagety vložte do zapékací misky. Ohřívejte cca 20 minut v rozehřáté troubě na 180 °C. Již uvařené těstoviny ohřejte tak, že je vložíte v sítku do vařící vody. Tam se prohřejí za cca 30 sekund.Vařené těstoviny uchovávej ve vzduchotěsném balení a aby déle vydržely, je vhodné je vložit do lednice do dvou hodin po uvaření. Při teplotě +4-5°C vydrží čerstvé nejméně pět dní. Předtím, než je budeš chtít vyhodit, je ochutnej, pokud nezapáchají a vypadají dobře, není důvod proč je vyhazovat.I v ideálních podmínkách 0°C a 95% vlhkosti vydrží maximálně 8 dnů po sklizni. Špenát je lepší vůbec neskladovat a hned zpracovat. To znamená, že špenát je na tom hůř než salát, který vydrží až 14 dní.
Zbytky těstovin můžete uchovávat na horní polici lednice, kde vydrží čerstvé jeden až dva dny.
Jak zachránit rozvařené těstoviny : Rozvařené těstoviny a knedlíky
U rozvařených knedlíků je jejich „znovuoživení“ otázkou kuchařské cti. Nepovedený výtvor můžete použít jako základ knedlíku nového. Stačí přidat vejce, mouku, případně strouhanku a znovu vypracovat pevné těsto.
Co do zapečených těstovin : Co dát do zapečených těstovin
- Pečené a uzené maso, šunku, klobásy a jiné uzeniny.
- Zeleninovou úrodu ze zahrádky – rajčata, cukety, lilky, fazolky aj.
- Konzervy – tuňák, kukuřice, hrášek, rajčatová omáčka, olivy, sušená rajčata.
- Houby, ryby, sýry, smetanu, mraženou zeleninu, vejce atd.
Co uvařit k obědu z těstovin
Nejlepší recepty na těstoviny
- Zapečené těstoviny s brokolicí do 60 minut.
- Špagety puttanesca. do 30 minut.
- Těstoviny s tempehem a sušenými rajčaty. do 30 minut.
- Těstoviny s dýňovou omáčkou a špenátem.
- Spaghetti Carbonara.
- Boloňské špagety s červenou čočkou.
- Těstoviny s pestem z mrkvové natě
- Krémové fusilli s křupavým květákem.
Nejčastěji se coby riziková potravina zmiňuje rýže. Teoreticky se v syrové rýži může nacházet bakterie Bacillus cereus, která dokáže částečně přežít i teplotu varu. Lidské zdraví ohrožují toxiny, které Bacillus cereus uvolňuje do okolí. Odolávají vysokým teplotám a následné ohřátí rýže je nezlikviduje.Ve srovnání s jinou zeleninou je ale špenát stále velmi dobrým zdrojem železa. Ve špenátu se koncentrují dusičnany, které jsou obsaženy hlavně ve stoncích a v žilnatině listů. Pokud je špenát několikrát ohříván nebo je dlouhodobě udržován v teple, mohou se dusičnany přeměnit na dusitany.
Jak uchovat uvařené jídlo : Za předpokladu, že necháte uvařený pokrm rychle zchladit na pokojovou teplotu, vám vydrží v lednici o něco déle. Jídlo neuchovávejte v nádobách, ve kterých jste ho vařili. Vždy ho přeneste nebo přelijte do čistých uzavíratelných dóz na potraviny.