Při cestování se psem do zahraničí je třeba mít s sebou jeho doklady, a to cestovní pas, který vám vystaví veterinář, očkovací průkaz a mikročip. Zvíře by mělo být před cestou i řádně odčerveno. Doporučujeme si zkontrolovat podmínky pro cestování se psem v dané zemi.Nezapomeňte vzít do auta vodu a cestovní misku. Do auta pro svého mazlíčka přibalte deku nebo pelíšek. A chybět nesmí ani bezpečnostní pás pro psa, který lze pořídit v prodejnách zvířecích potřeb. Ručník na špinavé psí tlapky se taky bude hodit.Ve všech zemích EU musí mít pes platný evropský pas a platné očkování proti vzteklině Pozor! Ve spoustě zemí stále trvají na každoročním přeočkování a se vzteklinou naočkovanou na 3 roky vás přes hranice nepustí. Očkování nesmí být přitom “mladší” 3 týdnů.
Jak připravit psa na odloučení : Nejprve nechte pejska doma jen pár minut a postupně čas prodlužujte. Dejte si ale pozor, ať doba odloučení není ihned příliš dlouhá. Můžete tak u psa vzbudit pocit strachu a vyvolat zbytečný stres. Při odchodu dejte psovi jasný povel, aby pochopil, že odcházíte.
Jak se přepravuje pes v letadle
Vybavit se musíte podle toho, kam se chystáte. Petpas s platným očkováním a čip je nutností. Dále potřebujete přepravku, která splňuje přepravní podmínky (a certifikát IATA). Na letišti vše zkontrolují a pak psa obvykle těsně před odletem naloží do letadla.
Jak cestovat se psem v autě : Jede-li váš miláček na zadním sedadle, doporučujeme bezpečnostní pás. Pro pohodlnější cestování se psem v autě doporučujeme dát do kufru auta cestovní pelíšek pro psa do auta, aby mohl mít i na cestách svoje pohodlné místečko, kde si bude moct odpočinout.
Pokud se váš psík vejde do přepravní schránky a celková jeho hmotnost (včetně schránky) nepřesáhne 8 kg, můžete si ho vzít s sebou na palubu letadla. Pejsek pak cestuje v boxíku na klíně nebo pod sedačkou. Pokud máte většího psa, budete se muset smířit s odloučením po celou dobu letu.
Evropský zvířecí pas
V pasu musí být uvedena osoba, kterou zvíře do zahraničí doprovází, touto osobou bývá zpravidla majitel. Pokud zvíře doprovází někdo jiný, musí mít v takovém případě písemné zmocnění majitele. Poplatek za vystavení pasu se v ceníku veterinárních lékařů pohybuje kolem 400 korun, pas stojí 95 korun.
Jak často se má Odčervovat pes
Pokud rozbor trusu psa neodhalí výskyt parazitů, odčervovat ho nemusíte. Chovatelé však přistupují k podávání antiparazitik pro psy preventivně, a to vždy 1x za půl roku. Trpí-li váš pes prokazatelně parazity, aplikujte mu lék a tuto dávku mu dejte ještě jednou za 14 dní.Zdravý dospělý pes naproti tomu vydrží 6 – 8 hodin. Dlouhodobě ale musíme dbát na to, že nechávat psa 8 hodin bez možnosti venčení a vylučování není dobré pro jeho měchýř a situace může vést k infekci močových cest nebo k močovým kamenům. Pokud máte možnost dát psovi přístup na zahradu, problém je v podstatě vyřešen.„Obecně se dá říct, že ideální je zastavit každé dvě až tři hodiny, dát psovi napít a projít se s ním,” říká Zuzana Daušová. „Nicméně pes, který je zvyklý na dlouhé trasy a bere auto jako svůj druhý domov, vydrží klidně bez zastavení i pět až šest hodin.
V zapsaných zavazadle je zakázáno přepravovat výbušniny, plyny, hořlavé kapaliny a látky, toxické a infekční látky, radioaktivní materiál, peroxidy, žíraviny a paliva. Podrobný soupis zakázaných předmětů doporučujeme ověřit před odletem u letecké společnosti a/nebo u provozovatele letiště.
Jak správně přepravovat psa v autě : Psa je nutné ve speciálním postroji připoutat k bezpečnostnímu pásu. Postroje mají i očko pro karabinu, takže je můžete použít i místo obojku při venčení. Běžný vycházkový postroj se k upoutání psa nehodí, protože není dostatečně pevný.
Jak dlouho muze být pes sám v autě : „Obecně se dá říct, že ideální je zastavit každé dvě až tři hodiny, dát psovi napít a projít se s ním,” říká Zuzana Daušová. „Nicméně pes, který je zvyklý na dlouhé trasy a bere auto jako svůj druhý domov, vydrží klidně bez zastavení i pět až šest hodin.
Co dát psovi na dlouhou cestu autem
Na co ještě dávat při cestování pozor
Pes by měl mít neustále k dispozici vodu, zejména vyrážíme-li na delší cesty. Ideálním řešením jsou cestovní misky a lahve. Pejsek se tak může napít kdykoli potřebuje. V dnešní době má většina aut klimatizaci a i v létě je cestování snesitelné.
Na palubu letadla s vámi smí pes v boxu s nepropustným dnem, jehož maximální rozměry se pohybují cca okolo 43 x 30 x 27 cm (rozměry uvedené u ČSA). Celková váha přepravky i se psem nesmí přesahovat 8 kg (pozor, tato hodnota může být u některých společností i nižší, stejně jako uvedené rozměry).V zapsaných zavazadle je zakázáno přepravovat výbušniny, plyny, hořlavé kapaliny a látky, toxické a infekční látky, radioaktivní materiál, peroxidy, žíraviny a paliva. Podrobný soupis zakázaných předmětů doporučujeme ověřit před odletem u letecké společnosti a/nebo u provozovatele letiště.
Kolik je pokuta za psa bez pasu : Přestupek je možné vyřešit příkazem na místě (udělením pokuty) do 2000,- Kč. V případě zahájení správního řízení hrozí sankce 1.500 – 2.500. Pokud jste spáchali bodovaný přestupek "Jízda bez bezpečnostních pásů", doporučujeme dodržovat doporučení jak předejít vybodování.