Co s úrodou švestek?
Pokud v ní máte dostatek prostoru, vypeckované mražené švestky přijdou v zimě vhod, a to nejen na koláče, knedlíky a omáčky. Rozmražené je můžete rozmixovat a přidat do smoothie nebo jogurtu, přičemž obsah vitamínů a dalších prospěšných látek zůstane zcela zachován.Slivovice a jiné aromatické alkoholy

Švestky opilé slivovicí či jiným alkoholem tvoří výbornou třešničku na růžných zmrzlinových pohárech. Dají se krásně využít i na kousek obyčejného pečeného korpusu, který hned posunou na jinou úroveň. V zimě můžete na zahřátí vyzkoušet horkou švestku! Funguje zaručeně.Výběr nejlepších receptů ze švestek a jejich využití

  1. Bublanina se švestkami v hrníčku.
  2. Jablkové lívance s dušenými jablky a švestkami.
  3. Vynikající těsto na koláč bez vajec.
  4. Listové šátečky plněné šimlovou nádivkou a švestkami.
  5. Křehký švestkový koláč (na menší plech)
  6. Jablečné řezy s čokoládou a švestkami.

Jak využít švestky : Jak využijeme švestky V kuchyni slivoně používáme do moučníků, omáček, výborné jsou v kombinaci s masem. Také z nich vyrábíme kompoty, povidla, džemy. Slívy a pološvestky jsou využívány spíše na přímý konzum, ze švestek jsou skvělá povidla, také je sušíme a nemůžeme zapomenout na výrobu slivovice.

Jak uchovat švestky

Plody ze stromu trhejte i se stopkami za suchého počasí a nechte je několik dnů na suchém místě dýchat a odpařovat. Potom do velké sklenice vrstvěte plody, které zasypete pšeničnou moukou. Pozor, jednotlivé plody se nesmí navzájem dotýkat. Naplněnou nádobu uzavřete a uložte na chladném místě.

Co se sušenými švestkami : Využití sušených švestek

  1. Sušené švestky v anglické slanině
  2. Mléčný bochánek se sušenými švestkami.
  3. Játra s jablky a sušenými švestkami.
  4. Omáčka ze sušených švestek a povidel.
  5. Králík na sušených švestkách.
  6. Polévka ze sušených švestek.
  7. Vepřová panenka plněná sušenými švestkami.

Piliarka švestková ( Hoplocampa minuta) patří asi do skupiny nejzávažnějších škůdců švestek. Způsobuje červivost švestek a následně jejich opadnutí. Po odkvětu švestek jsou na napadených plodech černé otvory s trusem housenek pilařky. Housenky uvnitř plodu vyžírají středovou část, budoucí pecku.

Patří tedy k potravinám, které nezpůsobují žádné radikální změny v hladinách cukru v krvi, což ocení diabetici. Výborně se hodí při redukčních dietách, samy o sobě podporují hubnutí, zrychlují metabolismus a napomáhají vyprazdňování. Velmi dobře zasycují, už pět švestek zažene hlad.

Co Upect ze šlehačky

7. Medová šlehačka

  1. Pusinková roláda s vanilkovou šlehačkou.
  2. Banánovo-karamelový koláč
  3. Piškotová roláda bez vážení s pařížskou šlehačkou.
  4. Eclairky s jahodami a mátovou šlehačkou.
  5. Obláčky s karamelovou šlehačkou a mandlemi.
  6. Křehký koláč s pusinkami a ovocem.
  7. Sněhová roláda s oříškovou šlehačkou.

Podporuje krevní oběh a snižuje krevní tlak a hladinu cholesterolu v krvi. Snižuje riziko vzniku aterosklerózy (ucpávání tepen). Pozitivně ovlivňuje močový systém. Předchází vzniku dny a revmatismu (díky skvělým detoxikačním účinkům).Švestky lze skladovat poměrně snadno. V chladničce vydrží asi týden. Za optimálních podmínek, například v chladírně, kde se teplota pohybuje mezi –1 a 0 stupni Celsia a relativní vlhkost vzduchu je 90 procent, je lze skladovat dokonce až osm týdnů. Rozpůlené a vypeckované švestky lze rovněž zmrazit.

Vajíčka začínají klást 10–12 dní po odkvětu švestek, samotné období kladení trvá 2–3 týdny. Celý vývoj larvy probíhá uvnitř pecky, kterou larva vyžírá. V důsledku tohoto poškození plody ukončují růst, předčasně se vybarvují, mumifikují a ve většině případů opadávají. Opad plodů lze pozorovat již na počátku července.

Jak dlouho vydrží sušené švestky : Sušené švestky mají neotevřené trvanlivost asi dva roky. Měly by se uchovávat na chladném, suchém a tmavém místě. Sířené sušené švestky mají delší trvanlivost než nesířené.

Proč jíst sušené švestky : Sušené švestky jsou dobrým zdrojem draslíku (732 mg / 100 g), který je nezbytný pro udržení normálního krevního tlaku a srdeční funkce. Nasekané sušené švestky jako součást naší cereální snídaně mohou přispět k prevenci vysokého krevního tlaku a ochránit před aterosklerózou.

Jak se zbavit Červivosti švestek

Obaleč švestkový napadá všechny druhy slivoní, zejména však pozdní odrůdy. Ošetření se dělá ve druhé polovině července a je možné jej opakovat za 10 až 14 dnů. Aplikace přípravku Sanium Ultra.

Najčastejšie choroby a škodcovia sliviek

  • Červená skvrnitost slivoně
  • Šarka švestek.
  • Sviluška ovocná
  • Mšice na ovocných dřevinách.
  • Obaleč švestkový na slivoni.
  • Moniliová hniloba plodů slívy.
  • Hnědnutí listů
  • Suchá skvrnitost listů švestek.

Švestky chrání srdce. Středně velká čerstvá švestka obsahuje 113 mg draslíku, který pomáhá zvládat vysoký krevní tlak a snižuje riziko mrtvice. Pecky jíst nezkoušejte. Obsahují amygdalin, který může při požití většího množství v lidském těle uvolňovat kyanid.

Co s ušlehanou šlehačkou : Šlehačka má při pečení široké spektrum využití: lze s ní zdobit, můžete ji používat jako náplň do zákusků, nebo ji rozetřít na dort jako krém. Ztužovač šlehačky má hned dvě výhody: za prvé šlehačku ochutí, za druhé ji zpevní.