Co s růžemi na zimu?
Ty dokonce někdy před zimou ještě nasazují poupata. A právě odpařování přirozené vlhkosti zvyšuje citlivost růží na vysušování a snižuje jejich odolnost vůči namrzání. Musíme proto v říjnu až na začátku listopadu seříznout polyantky i čajohybridy na cca polovinu aktuální výšky.PÉČE O RŮŽE NA PODZIM A V ZIMĚ

I na podzim můžete růže přihnojovat hnojivem s vyšším obsahem draslíku, dle počasí, ale obvykle koncem října, kdy ubývá teplých dnů, omezte zálivku na 1x měsíčně. Stále nezapomínejte odstraňovat odkvetlé květy a koncem podzimu dejte ke kořenům kvalitní kompost a růže seřízněte.Nejlepší ochranou růží je zakrytí navršenou kyprou ornicí. U keřů v řídké nebo jednořadové výsadbě postačí nakopčení okolní ornicí.

Jak na zazimování růží : Ideální je do středu rostliny přidat kompost, který bude rostlinku chránit u země. Celou růži pak zakryjeme netkanou textilií v bílé barvě, jutovým pytlem či rákosovou rohoží. Často se k tomuto účelu využívá i chvojí z jedle či smrku. Bílá barva textilie odrazí lednové ostré paprsky a pustí k rostlině potřebné světlo.

Jak stříhat růže před zimou

Na podzim není třeba růže ostříhat! Zakrátíme je jen tak hluboko, aby se dalo na záhonku pracovat. Jinak vše, co je na rostlině zelené – tedy i holé výhonky – i v zimě transpirují a tím zajišťují rostlině potřebnou energii. Čím je tato zelené plocha větší, tím lépe.

Jak zakrýt růže na zimu : Jak připravit růže na zimu

Vzácné a choulostivé růže můžeme také zakrýt prodyšnou geotextilií. To samé platí u stromkových růží. Mladé a ohebné rostlinky, které ještě nemají dřevitý kmínek, můžete pomalu ohnout a větvičky zahrabat do země. U vzrostlých a pevných stromků obalte větvičky růží geotextilií.

Na podzim růže zbytečně neřežeme, pouze odstraníme nevzhledné konce s odkvetlými květy případně výhony, které na zahradě překáží. Hlavní řez růží je tedy na jaře. Po jiarním střihu následuje hnojení.

Často koncem března začínáme již odkrývat keřové růže i vysokokmínky a postupně odhrnovat. Příliš nespěcháme, abychom neuspišovali rašení a nezvyšovali nebezpečí namrznutí pozdními mrazíky. V některých letech koncem března už začínáme s řezem růží.

Jak dlouho vydrží růže v zimě

Životnost řezané růže je 10 – 14 dnů. Vliv na to, jak dlouho růže vydrží má druh růže, čerstvost růže a zejména pak správná péče. Pokud se o řezané růže nebudeme starat, pravidelně jim měnit vodu ve váze a zkracovat stonky, životnost bývá jen 2 až 3 dny.Na podzim není třeba růže ostříhat! Zakrátíme je jen tak hluboko, aby se dalo na záhonku pracovat. Jinak vše, co je na rostlině zelené – tedy i holé výhonky – i v zimě transpirují a tím zajišťují rostlině potřebnou energii. Čím je tato zelené plocha větší, tím lépe.Řez růží provádíme zpravidla několikrát do roka, na jaře, po odkvětu, případně na podzim. Jarní řez je nejdůležitější, růži pak vyraší nové výhony, na nichž může opět vytvářet květy.

Začněte ozdravným prořezem, kdy odstraníte staré, odumřelé či poškozené stonky. Tím velkokvěté růže celkově omladíte. Ponechejte 3-5 silných a zdravých stonků. Pokračujte řezem na podporu květenství, což znamená, že zbylé hlavní stonky ostříháte za třetím až čtvrtým očkem nad zemí.

Jak zachránit starou růží : Do nádoby nalijte horkou vodu, aby její hladina sahala do výšky asi šesti centimetrů. Konce stonků se v ní nechají dvě až tři minuty a poté se ihned vloží do studené vody. Růže musí být zabalené v papíru, aby je nepoškodila stoupající pára. Horká voda vytlačí ze stonků vzduch, a umožní tak dokonalé nasátí studené vody.

Kdy a jak řezat růže : Kdy řezat růže Jarní řez růží provádíme nejlépe v čase, kdy kvete zlatice (Forsithya), lidově „zlatý déšť“. Na podzim růže zbytečně neřežeme, pouze odstraníme nevzhledné konce s odkvetlými květy případně výhony, které na zahradě překáží. Hlavní řez růží je tedy na jaře.