Pórek má opravdu všestranné využití, můžete ho konzumovat za syrova nebo tepelně upravit. Skvěle v kuchyni poslouží místo cibule, výborný je také na páře nebo pečený v troubě, můžete ho též nasekat s jinými bylinkami do salátu, do pomazánky, do slaných koláčů nebo do polévky, ochutí skvěle jakékoliv jídlo.Jemné nudličky z pórku získáte tak, že vezmete vrchní listy pórku, přeložíte je a díky ostrému noži je nakrájíte na tenké nudličky. Vrchní tmavé listy pórku nevyhazujte, je v nich ukryto ještě více vitamínů, než v bílé části. Nakrájejte je na drobno a použijte k masu nebo do polévky.Zelená je dobrá Pórek můžete konzumovat celý a překvapivě zelená část obsahuje až dvojnásobek vitaminů oproti bílé části stonku. Proto s chutí zpracujte i listy.
Jak se zpracovává pórek : Nejsnadněji se připravují kolečka a půlkolečka, ale pórek je možné nakrájet na nudličky i drobné kostičky. Takto nadrobno nakrájený pórek je ideální k zamrazení. Vrchní tmavé listy pórku nevyhazujeme, je v nich ukryto ještě více vitamínů, než v bílé části. Nakrájíme je nadrobno a použijme k masu nebo do polévky.
Proč jíst pórek
Pórek v těle totiž likviduje bakterie a plísně, čistí žaludek a zprůchodňuje trávicí trakt. Krom toho při pravidelné konzumaci pozitivně působí na hladinu cholesterolu. Ve spoustě domácností se však z pórku používá jen jeho bílá cibule, která není tak pikantní a rychleji měkne.
Kam patří pórek : Cibulová zelenina – čeleď liliovitých, cibule, česnek, pórek.
Při skladování dělá pórku dobře chladno. Při teplotě 0°C by měl vydržet i 2 měsíce a dělá mu dobře i relativně vlhké prostředí 90 až 95%.
Vegetační doba pórku se pohybuje mezi 150 a 200 dny. Je tedy dobré ho v domácích podmínkách od února do března předpěstovat a na záhon vysazovat sazeničky v dubnu.
Jak Nakrajet pórek do polévky
Nenechte se však unést, zvolněte tempo a nezačínejte ho hned láskyplně krájet na nudličky, kostičky nebo jiné pravidelné tvary. Pórek nejprve potřebuje důkladně opláchnout, i když to tak nemusí na první pohled vypadat. Vždy ho rozřízněte tam, kde plus mínus končí bílá část a začíná zelená.Pórek a brambory očistíme, nakrájíme na malé kousky. V polévkovém hrnci rozehřejeme olivový olej a zprudka orestujeme pórek s kmínem. Zalijeme vývarem, přidáme brambory, majoránku, sůl a pepř. Pórkovou polévku přivedeme k varu a vaříme asi 25 minut.„Pleti prospívají potraviny, které obsahují hlavně vitamin C a E, dále také betakaroten, selen, zinek draslík a omega-3 mastné kyseliny,“ vysvětlila Petra Řehořková a vyjmenovala, že mezi takové potraviny patří jakékoli ovoce a zelenina, třeba řepa nebo avokádo, celozrnné obiloviny, ořechy, semínka (dýňová, …
Z minerálních látek jsou v pórku hlavně draslík, hořčík, selen, fosfor, mangan a železo. A navíc vitamíny C, E a B6. Při vaření obvykle využíváme stonek téhle rostliny, přitom listy obsahují až dvakrát víc zdraví prospěšných látek než ta běžně využívaná bílá část.
Jaká je pórek zelenina : Pórek je menší příbuzný cibule a mnoho lidí jej má v oblibě pro jeho jemnější chuť. Pórek dodává lidskému tělu vitaminy a minerály téměř po celý rok. Jeho spodní část se společně s kořenem nachází v zemi, proto se pórek řadí mezi kořenovou zeleninu.
Kam vysadit pórek : Nejlépe se mu daří v hlinitopísčité půdě plné živin, do níž se před zasazením dalo výrazné množství hnoje či kompostu. Potřebuje také dostatek vláhy. Ke vzrostlým rostlinám přihrneme zeminu a dobře je zavlažujeme. Vegetační doba pórku se pohybuje mezi 150 a 200 dny.
Jak nejlépe uchovat pórek
Pokud chceme, aby nám pórek vydržel delší dobu, tak nejvhodnější je ho zamrazit. Po umytí ho nakrájíme na kolečka a v kelímku nebo sáčku dáme zamrazit.
Sklizeň letního póru začíná v červenci a pokračuje až do září, podzimní pór sklízíme v říjnu až listopadu a zimní po přezimování až na jaře. Letní odrůdy póru mají světlejší barvu listů a listy jsou užší. Nejlepším způsobem sklizně je vyrývání, pór zásadně nevytrháváme. Kořeny poté odřízneme a listy zkrátíme.Na zahrádkách lze k ochraně úspěšně využít zakrytí porostu póru netkanou textilií. Porost zakrýváme po dobu 4 – 6 týdnů vždy přes období náletu.
Jak hluboko zasít pórek : Nepřetržitou sklizeň si po prvním výsevu zajistíme dalším (pozdějším) výsevem. Rostliny sázíme je do hloubky asi 10 cm a pěstujeme je cca 15 cm od sebe.