Co s Prebytecnym chlebem?
Zahušťování

Starý chleba využijete i k zahušťování a zároveň dochucení polévek a omáček. Například do kysela se chleba hodí dokonce líp než mouka, právě pro svou kyselost. I kulajdě dodá vyzrálý chléb hutnější chuť. „Skvělý je i do omáček, třeba do guláše, který se navíc často jí s chlebem,“ přidává Honza.Starší chléb se dá využít také do nádivky, karbanátků, masových kuliček nebo sekané. Jen je potřeba jej předem trochu navlhčit vodou, vývarem nebo mlékem. A na závěr veškerého vaření si z chleba můžete uvařit i „kafe“. Ideální je použít kváskový žitný tmavý chléb, který rozdrobte a opečte dokřupava nasucho v troubě.Samotné nařezání chleba před pečením nemá pouze dekorativní vzhled, ale díky nařezání z chleba odchází také přebytečná vlhkost a pára. Často to také vyřeší Vaší otázku, proč mi chleba prasknul tam, kde neměl. Chleba můžete nařezat několika způsoby: ostrý nůž

Co udělat s tvrdým chlebem : Ze ztvrdlého chleba můžeme připravit skvělé krutony do polévek. Můžete si udělat i výbornou a levnou chlebovou polévku. Starší chléb nakrájejte na kousky a osmažte na sádle spolu s jemně nakrájenou cibulkou. Přilijte litr a půl vody, osolte, přidejte mletou sladkou papriku a povařte.

Co dělat s Překynutým těstem na chleba

Překynuté těsto – příště je třeba nechat těsto kynout kratší dobu. Obzvlášť v teplých dnech kyne těsto hodně rychle a je třeba tomu přizpůsobit i pečení (péct hned, jak je nakynuté). Starý kvásek – takto se říká kvásku po tom, co dosáhl svého vrcholu (snědl už veškerou mouku) a už začíná klesat a „hladovět“.

Co s přebytky kvásku : Přebytečný kvásek se nejčastěji usuší, orestuje nebo opeče v troubě a rozmixuje. Potom se přimíchá do kvasnicového těsta (přibližně 5–15 % z celkového množství mouky), aby zlepšil jeho konzistenci a chuť, anebo se rozvaří ve vodě na „jíšku“.

Dejte mu nový život!

Co když ovšem máte chuť na shora křupavý a uvnitř vláčný krajíc Jde to a existuje jeden trik, s nímž to zvládnete: Dejte suchý chléb (nebo bagetu) pod kohoutek, pusťte na něj trochu studené vody, pak jej zabalte do alobalu a vložte do trouby. Tam pečte při teplotě 150 stupňů asi 15 až 20 minut.

  1. Kostičky chleba nebo bílého pečiva promícháme s trochou oleje a voňavými bylinkami nebo kořením, upečeme na pánvi nebo v troubě dokřupava a pak použijeme místo chipsů k televizi, k posypání salátů či do krémových polévek.
  2. Vídeňské, špekové, hrníčkové i jiné knedlíky jsou lahůdkou k masu, špenátu nebo zelí.

Co s Prekynutym těstem na chleba

Pokud se těsto po zatlačení prstu již nevrací do nakynuté podoby, je překynuté. Jeho vzhled již není tak pěkný. A jak si s těstem poradit Jednoduše ho promícháme a necháme znovu dokynout.Chléb příliš tmavý

Takže tmavá kůrka jde často ruku v ruce s ne zcela upečenou střídou. Ale jsou i chleby extra vypečené zvenku i zevnitř :). Pokud se peče chleba příliš rychle, má to vliv i na tloušťku kůrky. Když se peče příliš rychle, je kůrka tenká, když déle kůrka trochu zesiluje.Dejte mu nový život!

Co když ovšem máte chuť na shora křupavý a uvnitř vláčný krajíc Jde to a existuje jeden trik, s nímž to zvládnete: Dejte suchý chléb (nebo bagetu) pod kohoutek, pusťte na něj trochu studené vody, pak jej zabalte do alobalu a vložte do trouby. Tam pečte při teplotě 150 stupňů asi 15 až 20 minut.

Strouhanku s úspěchem využijeme při obalování. Ale lze ji také ochutit bylinkami, sýrem nebo česnekem a využít jako křupavou posypku salátů, polévek a těstovin. Nastrouhaným suchým chlebem s úspěchem zahustíme guláš.

Co dělat s Překynutým těstem : Překynuté těsto poznáte tak, že přestává růst nahoru a začne se propadat. Vytvarované kousky těsta nechte ještě znovu kynout na plechu, v ošatce nebo formě, než zvětší svůj objem. Než je dáte do předehřáté trouby, můžete je potřít vejcem, aby se po upečení hezky leskly.

Proč se chleba překládá : Během kynutí několikrát těsto „přeložit“, zhruba tak po 45 minutách. To je důležité zvláště pro lidi, kteří nemají možnost opravdu kvalitně těsto promíchat. Až přemístíte těsto do ošatky, musí téměř dvojnásobně zvětšit objem.

Co všechno lze péct z kvásku

Z kvásku si můžete upéct rohlíky, housky, výtečné dalamánky, ciabattu, pizza těsto, výtečné francouzské bagety, toastová chléb, ale také kváskové knedlíky.

Kvas v teple vyhladoví za 24 hodin, v mírném chladu za 48 a v lednici za 5 dnů. Do vrcholné kondice se po nakrmení dostane při 25 °C asi za 6-12 hodin (podle procentuálního poměru starého kvasu při krmení), v ten moment je vhodné zadělat těsto a využít tak kypřících schopností kvasu.Krajíce chleba opékáme nasucho nebo na tuku a potíráme česnekem, pestem nebo různými pomazánkami s česnekem, výborné jsou sýrové nebo zeleninové. Krajíčky chleba lze i namočit do rozšlehaného vejce, usmažit a pak obložit zeleninou.

Jak Rozpéct starý chleba : Staré pečivo postříkejte vodou z rozprašovače a umístěte jej do předehřáté trouby na plech vyložený pečícím papírem. Pečte přibližně 5 minut. Pokud chcete v troubě rozpéct bochník chleba, pak předehřejte troubu na 250°C.